Pobiti Kamani

Pobiti Kamani to jedno z bardziej tajemniczych miejsc w Bułgarii. Znajduje się niedaleko wybrzeża, kilkanaście kilometrów od Warny lecz wycieczki z turystami docierają tutaj bardzo rzadko.

Pobiti Kamani

Autostrada prowadząca od Warny w głąb lądu odbiega nieco od standardów do których zdążyliśmy już przywyknąć. Na poboczu zauważamy wielkie metalowe kosze na śmieci, jakimś cudem nie włączyły się jeszcze do ruchu. Przejeżdżamy kilkanaście kilometrów, by dostrzec znak informujący nas, że dotarliśmy do celu, oto Pobiti Kamani. Teren parku ogrodzony jest drewnianym płotem. Wzdłuż drogi stoi rząd samochodów, przechylonych pod przedziwnym kontem. Kiedy próbujemy zjechać z drogi szubko wyjaśnia się dlaczego. 

Pobocze obniżone jest w stosunku do jezdni o dobre 20 cm. Parkujemy za ostatnim samochodem i wchodzimy piaszczystą drogą na teren parku. Szybko docieramy do budynku informacji.

Sympatyczny człowiek pyta nas o to gdzie zostawiliśmy samochód i prosi o przeparkowanie go tak aby mógł zwrócić na niego uwagę, a już broń Boże o niezostawianie go na znajdującym się obok parkingu. Ponoć z bezpieczeństwem bywa tutaj różnie. Wracam się do samochodu i podjeżdżam nieco do przodu. 

Jest późne popołudnie, Pobiti Kamani znajduje się niedaleko wybrzeża, ale dziś wiatru jest jak na lekarstwo. Kupujemy bilety i udajemy się zwiedzać to niesamowite miejsce. 

Rozglądamy się w koło. Otacza nas las kamiennych kolumn rozrzuconych w skupiskach na obszarze ok 8 km. Niektóre z kolumn osiągają 6-7 metrów wysokości, a ich szerokość waha się od 30 cm do blisko 3 metrów średnicy. Najbardziej zadziwiającą rzeczą jest fakt, że kolumny te są prawie puste w środku, a przestrzeń tą wypełnia piasek. Nie są posadowione na podłożu skalnym lecz stoją luźno w otaczającym je piachu. 

Pobiti Kamani jak dojechać

Pobiti Kamani leżą niedleko Warny. Tutaj znajdziecie wskazówki jak dojechać na miejsce https://goo.gl/maps/aTrzbZTPLKC92krc9

Trochę historii

Kamienie te znane są od czasów starożytnych i wiążą się z nimi liczne legendy. Po raz pierwszy opisał je rosyjski generał Dibich w 1828 roku, który zafascynowany był niesamowitymi formacjami skalnymi. W roku 1854 miejsce to stało się celem wizyty angielskiego geologa Williama Hamiltona, który postawił teorię o tym, że miejsce to zostało uformowane przez tysiąclecia przez działalność morza. Od tego czasu na ich temat ich powstania pojawiły się już dziesiątki teorii. 

Czym jednak jest to miejsce? Otóż prawda jest taka, że tak na prawdę nie wie tego nikt. Na temat tego miejsca od niepamiętnych czasów krążyły rozmaite legendy. Mówiono o mieście gigantów, kolonii rozbitków z Atlantydy, prastarej cywilizacji, o skamieniałych drzewach, czy też o bardzo rzadkich procesach geologicznych. Oficjalnie przyjmuje się, że miejsce to zaczęło formować się ok 50 milionów lat temu na dnie morza i utworzyło się jako‚ wyciek paleo-węglowodorów’ na niespotykaną gdzie indziej na świecie skalę.Taki Bułgarski ewenement.

Tak na prawię obecnie cały czas trwają pracę naukowe próbujące wyjaśnić genezę powstania tego miejsca. Miejscem tym zajmuje się Instytut oceanologii w Warny przy współudziale Laboratorium Geobiologicznego Uniwersytetu  Goettingen, Katolickiego Uniwersytetu Leuven oraz Uniwersytetu z Bolonii.

Wielu lokalnie uważa, że “las” jest potężnym źródłem energii … bez względu na to, jakie jest Wasze zdanie na ten temat, bez wątpienia Pobiti Kamani jest zapierającym dech w piersiach miejscem. Pełnym nie tylko wspaniałych form geologicznych ale również i przyrody. Miejsce to pozostaje pod ochroną od 1937 roku, co więcej obecnie zostało ono nominowane  do wpisania na światową listę UNESCO. 

 

 

 

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: