Budapeszt

Budapeszt to wspaniale położone miasto, pełne pięknej architektury, świetnej kuchni, źródeł geotermalnych, barów i kawiarni.

Budapeszt

Choć na pierwszy rzut oka nie skrywa aż tylu zabytków co inne stolice zachodniej europy ma w sobie to coś, niezaprzeczalny urok i czar wspaniale położonego miasta, pełnego niesamowitej architektury i ciekawej historii. Miasto to łączy w sobie cechy letniego kurortu znanego ze świetnych uzdrowisk, parków, termalnych źródeł, jak i wielkiej metropolii, znanej ze świetnych klubów muzycznych, barów, restauracji oraz niesamowitej komunikacji miejskiej. Ale to nie jedyne ciekawe połączenie. Budapeszt to jest równocześnie młodym i starym miastem. Jak to możliwe?

Początki związane z osadnictwem w tym miejscu sięgają już czasów celtyckich, kiedy to w miejscu tym znajdowała się osada zwana Ak-Ink. W czasach rzymskich w okolicy wojskowego garnizonu rozwijało się miasto zwane Aquincum, które z czasem awansowało do roli stolicy rzymskiej prowincji Dolnej Panonii. Po przybyciu w to miejsce Madziarów pod koniec X wieku powstawały tutaj kolejne ośrodki miejskie. Jeden położony na szczycie wzgórza – Buda i Peszt leżący na drugim brzegu Dunaju. 

Miasto jako Budapeszt jest z kolei całkiem młode, zostało ono utworzone w 1 stycznia 1873  z trzech sąsiadujących ze sobą miast: Budy oraz Óbudy położonych na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – leżącego na jego lewym brzegu. 

Co ciekawe na początku XX wieku miasto to liczyło znacznie więcej mieszkańców niż Londyn czy Paryż. Po upadku imperium Austro-Węgierskiego rola Budapesztu mocno osłabła, podobnie jak rola samych Węgier, których terytorium zostało okrojone o blisko 2/3. 

Obecnie Budapeszt nie odstaje niczym od innych europejskich stolic, znany ze świetnych uzdrowisk, 

Budapeszt w pigułce

Budynek Parlamentu

Wznoszony przez 20 lat budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jego neogotycka fasada nawiązuje do londyńskiego parlamentu. Tutaj właśnie w Sali Kopułowej znajdują się pilnie strzeżone insygnia królewskie.

Kościół św. Macieja

Wzniesiony w XIII po zdobyciu Budapesztu przez Turków w roku 1541 staje się meczetem, w roku 1867 tutaj właśnie odbyła się koronacja cesarza Franciszka Józefa I na króla Węgier. Pod koniec XIX wieku kościół zostaje przebudowany uzyskując widoczny obecnie wygląd.

Zamek Królewski

Budowa zamku rozpoczęła się prawdopodobnie w XIV wieku, obecnie w zabudowaniach zamkowych mieszczą się trzy muzea. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Budapeszt oraz Muzeum Map. Zamek mocno ucierpiał podczas wojny. Jego odbudowa trwała do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dzisiejszy wygląd zamku mocno odbiega od oryginału. Miała na to wpływ przede wszystkim powojenna ideologia. Część odbudowanych elementów została uproszczona, niektóre nie zostały w ogóle odbudowane a część została nawet celowo zniszczona.

Bazylika św. Stefana

Ta najwyższa w Budapeszcie świątynia budowana była blisko pół wieku. Pracę nad jej wykonaniem rozpoczęto w połowie XIX wieku. W jej wnętrzu znajduje się najświętsza relikwia Węgier - Święta Prawica króla Stefana.

Tropicarium i Oceanarium 

Ten nowy bo otwarty w 2000 roku obiekt, znajduje się w części centrum handlowego. Choć jego lokalizacja może być nieco myląca, jest to z pewnością miejsce godne odwiedzenia. Liczące prawie 3 tys metrów kwadratowych oceanarium skrywa w swoim wnętrzu prawie 400 gatunków ryb, oraz pomieszczenia, w których możemy podziwiać gady, ssaki, ptaki i owady. W oceanarium znajdziemy sporych rozmiarów akwarium z tunelem widokowym, w którym zamieszkują płaszczki i sporych rozmiarów rekiny.

Centralna Hala Targowa

Tutaj możemy kupić wspaniałości kuchni węgierskiej, podziwiając nitowaną konstrukcję stalową z końca XIX wieku

Zabytkowa linia metra

Linia M1 została otwarta została 3 maja 1896 z okazji obchodów tysiąclecia państwa węgierskiego a jej otwarcia dokonał cesarz Franciszek Józef. Było ono pierwszym metrem kontynentalnej Europu i jedynym w owym czasie napędzanym energią elektryczną. Schodząc do metra łatwo zwrócić uwagę na to, że jego tunele znajdują się bezpośrednio pod ulicami Budapesztu.

Baszta Rybacka

Neoromańska budowla powstała pod koniec XIX wieku. Pomyślana została jako taras widokowy. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów

Węgierska Opera Narodowa

Powstała w latach 1875-1884. Jak głosi miejska plotka, cesarz zgodził się wyłożyć na operę niebagatelną kwotę pieniędzy lecz jedynie pod warunkiem, że nie przyćmi ona blaskiem opery wiedeńskiej. Po jej wybudowaniu cesarz odwiedził operę tylko raz spędziwszy w niej niecałe 15 minut. Za to wielką fanką opery była jego żona cesarzowa Elżbieta znana również jako Sissi.

Most Łańcuchowy

Wybudowany w 1849 roku był pierwszym mostem łączącym Budę z Pesztem. Przy wjeździe na most witać nas będą dwa kamienne lwy. Jak głosi miejska legenda, kiedy rzeźbiarz Janos Marschalko, zauważył, że zapomniał wyrzeźbić dostojnym zwierzakom języki z rozpaczy rzucił się z mostu wprost w wody Dunaju.

 

Jak zwiedzać

Budapeszt najlepiej będzie zwiedzać komunikacją miejską. Jest to jedno z lepiej skomunikowanych miast jakie udało nam się do tej pory odwiedzić, co w połączeniu z bardzo przyzwoitymi cenami biletów oraz możliwością zakupu kart 24h, 48h czy 72h na wszystkie środki transportu miejskiego, sprawia, że najlepszym rozwiązaniem dla osób zmotoryzowanych będzie pozostawieniu samochodu pod hotelem, czy też w jednym z licznych miejskich parkingów. Poruszanie się w ten sposób po mieście nie tylko jest wygodne i tanie ale przede wszystkim szybkie. Na tej stronie znajdziecie szczegółowe informacje dot. opcji zakupu biletów [EN] https://bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/

Nam najbardziej do gustu przypadł karnet (w cenie około 50zł) na 5 osób do wykorzystania przez 24h. 

Co zwiedzać w Budapeszcie

Parlament
Zamek Królewski
Bazylika św. Stefana
Opera Narodowa
Most Łańcuchowy
Kościół św. Macieja
Baszta Rybacka
Tropikarium i Oceanarium

Pozostałe Atrakcje

Budapeszt to miasta, w którym na pewno nie będziecie się nudzić. Wymienione wyżej atrakcje to tylko część z tego co możecie tutaj zobaczyć i zwiedzić. Poniżej lista pozostałych miejsc wartych odwiedzenia, a do których nie udało nam się dotrzeć podczas jednodniowego pobytu w Budapeszcie. 

Wzgórze Gellerta. Nazwane tak na cześć straconego tutaj w 1046 roku biskupa Gellerta. Ze wzgórza roztacza się bardzo ładna panorama Budapesztu. Wchodzą tutaj piechotą warto odwiedzić znajdujący się po drodze kościół wykuty w skale. Tuż pod wzgórzem znajduje się słynne kąpielisko Gellerta. Jest to przepiękny kompleks XIX wiecznych basenów utrzymany w duchu rzymskich łaźni
Muzeum Victora Vasarely’a. Vasarely uważany jest za prekursora i przedstawiciela nurtu op-art a jego geometryczne kompozycje tworzące iluzję przestrzennej głębi znane są na całym świecie. Do muzeum najłatwiej dostaniecie się linią kolejki H5.
Wielka Synagoga i Muzeum Żydowskie. To największa synagoga w Europie i trzecia pod względem wielkości na świecie. Wybudowana została w roku 1859. W bocznym skrzydle bożnicy mieści się pokaźne muzeum. Podczas wojny teren ten należał do getta, po wojnie pochowano tutaj ponad dwa tysiące bezimiennych ofiar, co symbolizuje tablica pamiątkowa oraz pomnik przedstawiający płaczącą wierzbę, na którego liściach wygrawerowano imiona węgierskich Żydów zamordowanych podczas wojny.
Węgierskie Muzeum Narodowe. Jego najcenniejsze eksponaty to wyroby ze złota pochodzące z awarskich i scytyjskich grobowców. Odnajdziemy tutaj bogatą kolekcję przedmiotów związanych z państwowością węgierską od czasów Madziarów do czasów współczesnych. Bilety można zamówić przez internet na stronie muzeum: https://mnm.hu/en/entrance-ticket
Kąpielisko Szechenyiego. Największy w Budapeszcie wieczny kompleks basenów termalnych pochodzących z początków XX wieku. Znajdziemy tutaj zarówno baseny na świeżym powietrzu jak i te kryte. Kąpielisko czynne jest przez cały rok. Kąpielisko to położone jest w obrębie Lasku Miejskiego, na którego terenie możemy znaleźć założone w 1866 roku zoo oraz gmach Wielkiego Cyrku
Aquincum. To pozostałości po stolicy rzymskiej prowincji Panonii. Możemy podziwiać tutaj ruiny miejskie z termami, placami, świątyniami, przepiękne mozaiki, oraz ruiny zbudowanego w II w n.e. teatru rzymskiego.
Wyspa św. Małgorzaty. Szukając nieco ochłody trafić możemy na Wyspę św. Małgorzaty. Znajdziemy tutaj wiele atrakcji, w tym ruiny klasztorów, dziewiętnastowieczny Zamek Vajdahunyad czy też kąpielisko miejskie
Jaskinia Pálvölgy. Położona na wzgórzu budzińskim, należy do najdłuższego systemy jaskiniowego na Węgrzech. Do zwiedzania udostępniony jest ok 500 m korytarz.

 

Przez Słowację i Węgry

Jeżeli zastanawiacie się co można zobaczyć i jak spędzić tydzień wakacji, tutaj artykuł może być dla Was inspiracją. Jak to zwykle z naszymi pomysłami bywa, pojawiają się w ostatniej chwili. Jako, że pogoda w Polsce zapowiadała się niezbyt pewnie, a naszym głównym kryterium  było maksymalne wykorzystanie ciepłego lata, spojrzeliśmy ku południowym rejonom Europy. Nie chcieliśmy spędzać, zbyt wiele czasu w …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: