Jadąc przez Góry Skaliste w Kolorado ostatnią rzeczą jaką się spodziewamy jest widok potężnych piaszczystych wydm. Widoczne z oddali ogromne pomarańczowe góry piachu sprawiają kompletnie irracjonalne wrażenie. Przed Wami pocztówki z Sahary w Górach Skalistych!

Great Sand Dunes

Geologia

Park położony jest w dolinie San Luis w zachodniej części Sangre de Cristo Range w stanie Kolorado. Wydmy zajmują powierzchnię około 78 km² i szacuje się, że zawierają ponad 5 miliardów metrów sześciennych piasku. Z geologicznego punktu widzenia utworzenie doliny San Luis zapoczątkowało,wyniesienie płyty tektonicznej, w miejscu obecnego dzisiaj pasma Sangre de Cristo i powstanie Gór San Juan na zachód od doliny na skutek aktywności wulkanicznej.

Sama dolina San Luis obejmująca obszar pomiędzy dwoma pasmami górskimi i jest mniej więcej wielkości stanu Connecticut. Przez miliony lat osady z obu pasm górskich osuwały się do głębokiej doliny. W procesie tym znaczną rolę odegrała również woda, której ogromne ilości spływały zboczami górskimi z topniejących pól lodowcowych. Odnalezione potężnych skał w okolicy Medano Creek oraz znajdujące się na dnie warstwy skał osadowych świadczą, że dolina ta była świadkiem ogromnych powodzi.

W roku 2002 geologowie odkryli w południowej części doliny pozostałości po znajdujących się tutaj jeziorach. Potwierdza to teorię, że w miejscu tym znajdowało się ogromne jezioro – nazwane Lake Alamosa. Jezioro to wycofało się po tym jak, pod naporem potężnego ciśnienia jego wody przedarły się przez osady wulkaniczne zalewając południowym kraniec doliny. Woda przepłynęła przez Rio Grande, prawdopodobnie tworząc stromy wąwóz Rio Grande w pobliżu Taos w Nowym Meksyku. Jednakże mniejsze jeziora nadal znajdowały się na dnie doliny w jej północno-wschodniej części. Zmiany klimatyczne spowodowały jednak wysuszenie tego obszaru i doprowadziły również do zaniknięcia jezior stąd też pochodzi reszta widocznego obecnie w parku piasku. 

Naukowcy szacują, że jezioro Alamosa zniknęło około 440 000 lat temu, ale same wydmy pochodzące, prawdopodobnie w większości z pokładów piasku istniejących tutaj mniejszych jezior. Obecne próby datowania wydm bazują, na wciąż nowo rozwijanym procesie datowania zwanym OSL – optically stimulated luminescence.

Metoda ta polega na pobieraniu próbek (w formie rdzenia) piasku z wnętrza wydm. Próbki następnie poddawane są analizie, która daje odpowiedź na pytanie, jak długo ziarna kwarcu ukryte były przed promieniami słonecznymi. Wiek badanych próbek piasku waha się od kilkuset lat do dziesiątków tysięcy lat. Najstarsze znalezione dotąd pokłady pochodzą z późnego plejstocenu, górne depozyty pochodzą w większości z okresu ostatniego zlodowacenia w trzeciorzędzie. Tyle o geologii tego miejsca.

Jak zwiedzać Park Narodowy Great Sand Dunes

Wysokość najwyższych wydm przekracza 200 metrów dlatego też widoczne są ze znacznej odległości. Do Parku dojedziemy drogą 160, która biegnie od miasta Alamosa na zachodzie do drogi międzystanowej I-25 (Nowy Meksyk, przez Kolorado do Buffalo w Wyoming). Jadąc drogą 160 skręcamy na północ w drogę 150, która doprowadzi nas do bram parku. 

Zwiedzanie parku to w zasadzie cudowna wycieczka poprzez wydmy. O ile wiosną i jesienią panują tutaj umiarkowane temperatury o tyle latem powierzchnia piasku nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Jeżeli zatem macie w planie odwiedzić to miejsce latem powinniście zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i grubsze skarpety. 

Wjeżdżając do parku warto przystanąć na chwilę i odwiedzić Visitor Center, skąd możemy wziąć mapy oraz uzyskać najświeższe informacje dot parku oraz dowiedzieć się o nim nieco więcej. Najbardziej popularny cel wycieczek to High Dune. Jeżeli wybieracie się tutaj z dziećmi z pewnością będą zachwycone możliwością pluskania się w Medano Creek, który wije się u podstawy wydm. 

Kolejnymi ciekawymi szlakami są Montville Trail, zataczający mała pętlę u podnóża gór. Tutaj spotkać możecie górskie kozice, kojoty i wiele innych typowych dla tego rejonu zwierząt. Od tego szlaku odgałęzia się szlak Wellington Ditch Trail, wiodący przez około 1600 metrów starym rowem irygacyjnym aż do pola kempingowego prowadzonego przez NPS (National Park Service).

Szlak Mosca Pass Trail prowadzi nas starą drogą w górę strumienia Mosca Creek, dorzecza rzeki Medano. Droga wiedzie przez zagajniki osikowe oraz te porośnięte topolami amerykańskimi (Cottonwood) w końcu dociera do lasów iglastych osiągając po 3,5 mili wysokość przekraczającą 2900 m n.p.m. 

Mając do dyspozycji samochód z napędem 4×4 możemy dotrzeć do do Sangre Cristo Mountains and national preserve. Dojazd zapewnia terenowa Medano Pass Primitive Road (opcja dla dobrych terenowych kierowców, na niektórych odcinkach drogi konieczne będzie obniżenie powietrza w oponach, a samochody z mniejszym prześwitem nie będą w stanie kontynuować jazdy. Przed wyruszeniem tą tasą  koniecznie sprawdźcie prognozę pogody i aktualną kondycję drogi).

Jeden z najpopularniejszych szlaków jest Medano Lake Trail zaczynający się się przy Medano Pass Road. Szlak ten wspina się przez około 6,5 km na wysokość ponad 500 metrów prowadząc nas na brzeg jeziora położonego u podnóża góry Mount Herard (4,068 m n.p.m), na której szczyt również prowadzi szlak.

 

 

Informacje

Mapa

Great Sand Dunes Park Narodowy
Źródło: https://www.nps.gov/grsa/planyourvisit/upload/grsa-unigrid_map-2014.pdf

 

 

Stany z południa na północ. Kolorado i Wyoming

Kolorado Kolorado to stan wyżyn i gór, gdzie najniżej położone tereny leżą na wysokości 1000 m n.p.m. Swoje ukształtowanie terenu zawdzięcza  Górom Skalistym, biegnącym przez cały stan z południa na północ odgradzając tereny żyznych prerii na wschodzie stanu od pustynnych, spieczonych słońcem terenów leżących na zachodzie. Kolorado to stan, który nie posiada naturalnych granic, wyznaczonych przez rzeźbę terenu. Jego nietypowy, prostokątny …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Nowy Meksyk

Nowy Meksyk Północna część Nowego Meksyku, przypomina nieco Utah, czerwone skały i spieczone słońcem przestrzenie. Na autostradzie z każdą minutą gęstniał ruch a my zbliżaliśmy się do największego miasta stanu – Albuquerque. To prawie pół milionowe miasto odstaje bardzo wyraźnie od reszty stanu pod względem liczby mieszkańców. Tuż za nim plasuje się cztery razy mniejsze Las Cruces, a nieco dalej stolica …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Z Kaliforni do Kolorado

Droga do Las Vegas W USA najlepsze jest to, że gdziekolwiek byśmy nie wyruszyli odkryjemy coś ciekawego. Nasza trasa wiedzie prosto z Los Angeles do Las Vegas, w którym spędzamy noc. Choć jest to kilka godzin drogi, trudno się jednak nudzić tą podróżą. Droga wiedzie przez malownicze tereny pustyni Mojave prosto do światowej stolicy rozrywki Las Vegas. Las Vegas to …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Los Angeles

Los Angeles Los Angeles wita nas słońcem i miejskim skwarem. O tym, że to miasto jest ogromne nie trzeba chyba pisać, ale prawda jest taka, że dopiero jeżdżąc po nim zdajemy sobie sprawę z tego jak wielki obszar zajmuje ta aglomeracja. Plątanina ulic, wygląda jak jedna wielka asfaltowa tafla. Kilka pasów w jedną, kilka w drugą, coś się łączy coś …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Hawaje

Lot do Stanów Droga na zachodnie wybrzeże ma to do siebie, że swoje człowiek musi przesiedzieć i jest to w zasadzie najgorsza część całej wyprawy. Nudne płaszczenie tyłka przy lekko przyciasnym samolocie sprawią, że podróż szybko zaczyna się dłużyć. Po mniej więcej 4-5 godzinach nudzą się nam się filmy, a człowiek zaczyna mieć powoli dosyć wszystkiego i mniej więcej wtedy …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: