Grobowiec Tracki Mezek

Grobowiec ten leży we wsi Mezek na wzgórzu Meltepe 13 km na południowy-zachód od Svilengradu. W roku 1908 w miejscu tym, jeden z pracujących w polu rolników znalazł leżący na wzgórzu naturalnej wielkości posąg dzika wykonany z brązu. Rzeźba ta ważyła 177 kg! Obecnie znalezisko to znajduje się w muzeum archeologicznym w Stambule – Turcja, ponieważ w 1908 roku region ten znajdował się jeszcze w granicach Turcji. Odlew gipsowy oryginału znajduje się natomiast w muzeum w Haskovo.

Sam grobowiec został znaleziony przypadkowo przez mieszkańców w 1931 roku. Był to największy i jeden z najciekawszych i najbardziej imponujących grobowców typu mykeńskiego znaleziony w Tracji.  Badania prowadził tutaj prof. Bogdan Filow – znany bułgarski archeolog i polityk, premier Bułgarii  w latach 1940 – 1943. Miejsce to zostało ogłoszone pomnikiem kultury w roku 1968 roku. To tyle suchych faktów. 

Wygląd grobowca

Jak większość tego typu obiektów. został on pokryty imponującym nasypem kopcowym o wysokości 14-15 metrów i średnicy 90 m u podstawy. Jego konstrukcja została wykonana z idealnie pasujących do siebie kamiennych bloków połączonych ze sobą w niektórych miejscach żelaznymi klamrami. Do grobowca można wejść korytarzem o długości ponad 20 metrów (dromos). Na końcu korytarza znajdują się dwa  prostokątne przedsionki, a za nimi – okrągła komnata grobowa z kopułą w kształcie ula. Całkowita długość grobowca wynosi około 31 metrów.

W  grobowcu tym znaleziono przedmioty wykonane ze złota, brązu, żelaza, szkła i ceramiki, które są eksponowane w muzeach w Sofii i Haskovo. Wśród nich są złote klejnoty, kolczyki, napierśniki, brązowe i gliniane naczynia, oraz brązowy świecznik o wysokości 134 cm ozdobiony dużą statuetką tańczącego satyra.

Uważa się, że grobowiec został używany był również jako świątynia. Używany wielokrotnie najprawdopodobniej służył także jako rodzinny grobowiec trackiej arystokracji. Znaleziono tutaj ślady sześciu pochówków. 

Dojazd

Dojeżdżając na miejsce znajdziemy mały szutrowy parking. Do grobowca prowadzi asfaltowa ścieżka, zamknięta dla ruchu. Bilety kupimy na miejscu. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego, umożliwiającego wstęp do pobliskiej Bizantyjskiej twierdzy, położonej tuż koło pobliskiej miejscowości Mezek. 

W okolicy znajduje się jeszcze jeden grobowiec – góra Sheynovets. Został on jednak prawie w całości zniszczony przez poszukiwaczy skarbów. 

 

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: