Suðurland - Zwiedzanie Islandii Południowej

Zwiedzanie Islandii Południowej to magiczne przeżycie. Obszar choć łatwo dostępny z Reykjaviku, dostarcza nam bardzo wiele atrakcji. Od niesamowitych formacji skalnych, ukrytych gorących źródeł, po przepiękne mniej lub bardziej dostępne wodospady. Pierwszą rzeczą jaka uderzy nas w wyglądzie tej części wyspy to potężne klify opadające na ciągnącą się do oceanu równinę. To własnie pozostałości po pradawnym brzegu Islandii. Tutaj znajdziemy też Najpiękniejsze wodospady Islandii Południowej a pośród nich bajkowy Seljalandsfoss, Skógafoss, Gulfoss czy też Svartifoss. Znajdziemy tutaj wspaniałe formacje geologiczne jak te, które możemy podziwiać podczas wycieczki do Landmannalaugar. Południowa Islandia to również gorące źródła. Te znane jak Blue Lagoon oraz te mniej znane, ukryte wśród krajobrazów Islandii. To również potężny Lodowiec Vatnajökull, ze swoimi ogromnymi jęzorami lodu, tworzący takie miejsca jak Lodowa Laguna, czy Diamentowa Plaża. Nie zapominajmy również o takich miejscach jak dolina Haukadalur i słynny Geysir czy Strokkur. 

Zwiedzanie Islandii Południowej

Zwiedzanie Islandii Południowej to magiczne przeżycie. Obszar choć łatwo dostępny z Reykjaviku, dostarcza nam bardzo wiele atrakcji. Od niesamowitych formacji skalnych, ukrytych gorących źródeł, po przepiękne mniej lub bardziej dostępne wodospady. Pierwszą rzeczą jaka uderzy nas w wyglądzie tej części wyspy to potężne klify opadające na ciągnącą się do oceanu równinę. To własnie pozostałości po pradawnym brzegu Islandii. Tutaj znajdziemy też Najpiękniejsze wodospady Islandii Południowej a pośród nich bajkowy Seljalandsfoss, Skógafoss, Gulfoss czy też Svartifoss.

Znajdziemy tutaj wspaniałe formacje geologiczne jak te, które możemy podziwiać podczas wycieczki do Landmannalaugar. Przed nami również zwiedzanie Golden Circle i atrakcji takich jak dolina Haukadalur i słynny Geysir i Strokkur. Nie można też ominąć takiej ikony jak Czarna plaża Reynisfjara!

Zwiedzanie Islandii południowej zimą – film

Zwiedzanie Islandii Południowej – Landmannalaugar

O tym miejscu można pisać długo, my jednak postaramy się opisać wam jak najlepiej zorganizować wyprawę w region Landmannalaugar samemu, i na co zwracać uwagę podczas organizacji tej wycieczki. Do doliny Landmannalaugar prowadzą dwie drogi, a w zasadzie jedna prowadząca od południa i od północy. Obie przejezdne stają się w okolicy lata, z czego bardziej pewna jest droga północna. Pamiętajcie jednak, by przed wyjazdem w ten rejon, koniecznie sprawdźcie aktualne warunki pogodowe i by upewnić się czy droga, którą wybraliście jest przejezdna. 

Jeżeli nie jesteście zaprawionym w boju kierowcą auta terenowego, najbezpieczniej będzie dla Was wybrać się na wycieczkę po Landmannalaugar trasą północną. Ta choć oznaczona jako ‘F’ przeprawia się przez rzekę dopiero w samej dolinie niedaleko schroniska. Nie martwcie się jednak, tuż przed rzeką znajduje się parking i ścieżka z mostkiem dla osób pieszych. Tak więc jeżeli nie czujecie się na siłach na przekroczenie rzeki samochodem, przed rozpoczęciem wycieczki do Landmannalaugar możecie spokojnie zostawić go na parkingu a stamtąd wybrać się do schroniska piechotą. Druga trasa wiodąca od południa i choć bajkowa, wymaga już dobrego samochodu terenowego z dużym prześwitem oraz doświadczenia w jeździe terenowej. 

Wycieczka po Landmannalaugar ( Laugavegur trail )

Organizując trekking po Landmannalaugar, musimy mieć na uwadze, że przejście tej kultowej trasy zajmie nam około 4-5 dni (ok. 80km). Na trasie znajdziemy rozrzucone co ok 10 km schroniska, gdzie możemy zanocować i odpocząć. Drugą ważną sprawą jest organizacja naszego powrotu. Najwygodniejszą zatem opcją będzie dojazd autobusem z Reykjaviku do Landmannalaugar, a następnie powrót busem z drugiego końca trasy w Thórsmörk (Þórsmörk). Trasa ta została umieszczona przez National Geographic wśród 21 najpiękniejszych szlaków świata

Wybierając się na tę trasę musimy przygotować własne zapasy jedzenia wody oraz zabrać ze sobą namioty bądź karimaty. Poniżej znajdziecie opis poszczególnych odcinków trasy:

Landmannalaugar - Höskuldsskáli

Landmannalaugar – Höskuldsskáli

Długość trasy: 11 km

Przewyższenia: 470 m w górę

Trasa wiedzie spod schroniska. Na początek czekać nas będzie mała wspinaczka, na pobliski płaskowyż. Po wejściu naszym oczom ukaże się wspaniały widok na otaczające nas z jednej strony kolorowe góry, ogromne porośnięte seledynowym mchem, bryły lawy oraz z drugiej bajeczny widok doliny Landmannalaugar. Trasa ta widzie na szczyt wulkanu Brennisteinsalda, stąd możemy zawrócić w dół w kierunku schroniska, robiąc pętlę (całość trasy schronisko – wulkan – schronisko ok 3h), bądź też wybrać się w dalszą trasę – ok 3h marsz przez tęczowe góry i obszary geotermalne do przełęczy pod Hrafntinnusker a następnie do schroniska w Höskuldsskáli. Podejście jest strome i często pokrywają je resztki śniegu, przy kiepskiej pogodzie widoczność może spaść do zera. To dosyć wymagająca część wycieczki z Landmannalaugar

Docierając do Höskuldsskáli, możemy wybrać się na 1.5h spacer do gorących źródeł bijących w jaskini lodowcowej
Höskuldsskáli - Álftavatn

Höskuldsskáli – Álftavatn

Długość trasy: 11 km

Przewyższenia: 490 m w dół

Rozpoczynamy spacer po lekko pofałdowanym terenie i poruszamy się szlakiem w kierunku góry Haskerdingur (opcjonalne wejście na szczyt), mijamy strefę geotermalną i rozpoczynamy zejście do doliny Álftavatn. Zejście jest wymagające, często pokryte śniegiem (mogą przydać się kijki do trekkingu). Idąc dalej, przekraczamy niewielki strumień i docieramy do schroniska. Rozglądając się w okół zauważamy, że kolorowe wzgórza ustępują czarnym, w oddali przy dobrej pogodzie możemy dostrzec lodowce. 

Álftavatn - Emstrur

Álftavatn – Emstrur

Długość trasy: 16 km

Przewyższenia: 50 m w dół

Tego dnia będziemy musieli przekroczyć kilka strumieni, ponieważ trasa wiedzie jednak po w większości płaskim terenie. Zaczynając nasz marsz zobaczymy wzgórza Brathalls po jednej stronie i wąwóz Hvanngil po drugiej. Następnie docieramy do mostu nad rzeką Kaldaklofskvísl, skąd szlak wiedzie dalej wzdłuż drogi F261. Po przeprowadzeniu nas przez kilka strumieni dotrzeć do chatki Emstrur. To nieco mniej wymagający punkt wycieczki z Landmannalaugar.

Jeżeli nie będziecie mieli jeszcze dosyć możecie wybrać się na spacer do malowniczego wąwozu Markarfljótsgljúfur
Emstrur - Þórsmörk

Emstrur – Þórsmörk

Długość trasy: 12 km

Przewyższenia: 300 m w dół

Stromym zejściem docieramy do mostu (w zejściu pomoże nam zamocowana obok lina). Następnie dotrzemy na szczyt Kapa, a po nim czekać nas będzie przeprawa przez rzekę (uwaga miejscami bywa głęboko!) Kiedy dotrzemy do rozwidlenia szlaków, kierujemy się na Langidalur. 

Þórsmörk - Fimmvörðuháls

Þórsmörk – Fimmvörðuháls

Długość trasy: 12 km

Przewyższenia: 900 m w górę

Czeka nas jeden z cięższych dni podczas naszej wycieczki z Landmannalaugar. W okolicy schroniska Skagfjordsskali, przekraczamy rzekę i kierujemy się do położonego w dolinie, schroniska Básar. następnie przechodzimy przez obszar zwany Godaland, gdzie czeka nas mała wspinaczka na przełęcz położoną pomiędzy dwoma wulkanami: Mýrdalsjökull i słynnym Eyjafjallajökull. Z obu spływają potężne lodowce. Na szczycie przełęczy widok jest wprost oszałamiający, co więcej stąd, jak na dłoni będziemy widzieć obi potężne lodowe czapy. To trudny i słabo oznakowany kawałek trasy, dlatego też musicie bardzo uważać tutaj podczas złej pogody. Na szczęście zaraz po drugiej stronie wzniesienia znajduje się chatka Fimmvörðuháls

Fimmvörðuháls - Skógar

Fimmvörðuháls – Skógar

Długość trasy: 14 km

Przewyższenia: 900 m w dół

To chyba najprzyjemniejszy odcinek trasy, która prowadzi nas cały czas w dół, w kierunku mostu na rzece Skóga. Na końcu szlaku naszym oczom ukaże się wspaniały wodospad Skógafoss. Właśnie tutaj kończy się ostatni odcinek wycieczki z Landmannalaugar i stąd też będziemy mogli  złapać autobus do Reykjaviku i zakończyć naszą wycieczkę.

Zwiedzanie Islandii Południowej – Najpiękniejsze Wodospady

Najpiękniejsze wodospady Islandii Południowej to temat rzeka, w zasadzie trudno o jakimkolwiek wodospadzie na Islandii powiedzieć, że nie jest piękny, bo każdy z nich wydaje się być wyjątkowy. W regionie południowym znajdziemy jednak całkiem sporo wodospadów, które zapewne znacie z okładek wielu gazet czy filmów.  

  1. Gulfoss
    Loty dronem są tutaj zakazane, parkingi dolny i górny nie wymagają opłaty. Moim zdaniem zwiedzanie Islandii Południowej nie może pominąć tego miejsca. Wodospad wygląda fantastycznie o każdej porze roku. Zarówno zimą jak i latem. Ten majestatyczny wodospad położony na trasie do doliny Haukadalur. Gullfoss jest jednym z największych wodospadów w Europie. Wodospad możecie zwiedzać latem, z góry i z dołu, zimą tylko z góry. Uwaga zimą koniecznie zabierzcie ze sobą raczki, ponieważ przy silnym wietrze i pokrytej grubą warstwą lodu ścieżce, dojście na platformę widokową może być nie lada wyczynem. 

  2. Skógafoss 
    Wodospad znajduje się tuż przy drodze nr. 1. Na parkingu należy wnieść opłatę za postój. Loty dronem przy wodospadzie są zakazane. Tutaj właśnie kończy się ostatni odcinek wycieczki z Landmannalaugar, o której pisaliśmy wcześniej. Wodospad można podziwiać z dołu oraz z góry. Na szczyt prowadzą schody umieszczone po prawej stronie wodospadu, na zboczu wzgórza. Legenda głosi, że za wodospadem pewien zacny Wiking zakopał garniec złota. Wodospad jest potężny, jego wysokość przekracza 60 metrów, przy szerokości około 20 metrów. Niedaleko wodospadu, jadąc dalej jedynką kilka kilometrów na wschód możemy odnaleźć mały parking, z którego dotrzemy do wraku Dakoty, o którym przeczytasz w końcowym rozdziale.

  3. Seljalandsfoss

    Wodospad znajduje się tuż przy drodze nr. 1. Na parkingu należy wnieść opłatę za postój. Loty dronem przy wodospadzie są zakazane. 

    Najpiękniejsze wodospady Islandii Południowej na pewno nie zawierają się tylko w tych trzech wyżej wymienionych, jest ich tak na prawdę bez liku, od niesamowitego bliźniaczego wodospadu Hjálparfoss, po znajdującego się w Þingvellir, wodospadu Öxarárfoss.

Zwiedzanie Golden Circle

Zwiedzanie Golden Circle jest już niemal flagowym sposobem zwiedzania Islandii. Codziennie dziesiątki jeżeli nie setki autokarów z turystami pokonują ok 250-ci kilometrowy okrąg pokazując turystom piękno tego regionu. Znajdziemy tutaj nie tylko wspaniałe, kratery, wąwozy, wodospady, ale również miejsca związane z historią Islandii. To również idealny sposób na zapoznanie się z wyspą przy małej ilości czasu. 

Z drugiej jednak strony zwiedzanie Islandii na Golden Circle Islandia się nie kończy więc jeżeli nie przepadacie za tłumami turystów i szukacie na prawdę spektakularnych widoków, możecie z czystym sumieniem odłożyć wizytę tego miejsca na później. 

Zwiedzanie Golden Circle – Dolina Haukadalur

Zwiedzanie Golden Circle rozpoczynamy od obszaru geotermalnego doliny Haukadalur. Tutaj znajdziecie prawdziwe perełki Islandii, gejzery – Geysir – od którego nazwy powstało słowo gejzer, oraz wybuchający jak w zegarku gejzer Stokkur. Przejście przez dolinę zajmie Wam od 1 – 3 godzin, w zależności od tego ile czasu potrzebować będziecie na wykonanie spektakularnej fotki wybuchającego gejzeru. Najwięcej czasu jednakże zejdzie Wam na wspinaczkę na pobliskie wzgórze, z którego roztacza się bardzo ładny widok na okolice. Latem całe porośnięte jest łubinami. Widok nie z tej ziemi. 

Będąc w tej okolicy nie zapomnijcie odwiedzić wodospadu Gullfoss. O pozostałych wodospadach Islandii południowej przeczytasz w dziale “Najpiękniejsze wodospady Islandii Południowej”. Po drodze zatrzymaj się koniecznie przy kraterze Kerid

Zwiedzanie Islandii Południowej – Þingvellir

To miejsce związane jest z historią Islandii. Tutaj właśnie w Wąwozie Wszystkich Ludzi – Almannagja, znajduje się miejsce, zgromadzenia pierwszego rady naczelników wyspy. Miało to miejsce w roku 930 i od tego czasu obradował tutaj Alþingi, czyli najstarszy na świecie parlament.  W parku warto również zobaczyć pochodzący z 1859 roku drewniany kościółek Þingvallakirkja (Thingvallakirkja). Powstał on na miejscy znacznie starszego, bo pochodzącego z XI wieku kościoła. Widoczne obok niego zabudowania powstały jako pomnik upamiętniający 1000 lecie powstania parlamentu. 

Miejsce w którym powiewa flaga symbolizuje miejsce, z którego nawoływano do rozpoczęcia prac parlamentu. Widoczny z punktu widokowego przy Visitor Center kanion, to kanion Almannagjá, do którego możemy również zejść od strony parkingu nr 3.

Na miejscu znajdziemy kilka parkingów, z których możemy dotrzeć do różnych części parku. Wybierzmy je w zależności od tego na zwiedzaniu jakiej części Parku Narodowego Þingvellir nam zależy. 

  • Tuż przy Visitor Center znajduje się Parking P1, w którym znajdziemy toalety, oraz małą ‘restaurację’ – z pomostu roztacza się bardzo ładny widok na park 
  • Z parking P2 łatwo dotrzemy do wodospadu Öxarárfoss –  Należy minąć parking P5 i jechać nieco dalej,
  • Położony nieco na uboczu, Parking P3 świetnie nadaje się na fajne fotki przy wejściu do wąwozu, idąc tym szlakiem, po krótkim marszu dochodzimy do wodospadu Öxarárfoss,
  • W dolnej części parku, na przeciwko Visitor Center, znajduje się Parking  P5, z niego łatwo dotrzemy z niego do kościółka Þingvallakirkja (Thingvallakirkja). 
þingvellir - mapa

Park Narodowy þingvellir – mapa, źródło: https://www.thingvellir.is/en/plan-your-visit/maps-brochure/

Parkingi w parku są płatne – Na miejscu znajdziemy parkomaty, możemy również wnieść opłatę przez internet na stronie:

https://myparking.is/pay/thingvellir/

Mapa Parku

Þingvellir -mapa parku

Mapa Parku Þingvellir – Źródło: SilverkeyTopographie : NASA ASTER GDEM V002 (data acces & policies) : ASTER GDEM is a product of METI and NASA;River, urban area, places, transportation, boundaries / Cours d’eau, extension d’agglomération et villes, transports, frontières : données de la carte © les contributeurs d’OpenStreetMap, CC-BY-SA Openstreetmap.Locator map / Carte de situation dérivée de File:Iceland relief map.jpg (by Виктор В & NordNordWest) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Czarna plaża Reynisfjara i okolice

Zwiedzanie Islandii Południowej nie może obejść się bez odwiedzin w poniższych miejscach, z których Czarna plaża Reynisfjara urosła już niemal do rangi ikony Islandii. 

Vik i Myrdal 

Czarna plaża Reynisfjara – uwaga na zdradzieckie prądy morskie. Nieco wcześniej znajduje się bajeczny punkt widokowy położony na wzniesieniu przylądka Dyrhólaey. Widoczna z wysokiego na 120 metrów klifu, czarna plaża Reynisfjara prezentuje się imponująco. Podjazd raczej dla samochodów z napędem 4×4, choć widzieliśmy osobówki, które dawały radę. W samym miasteczku warto zwiedzić zabytkowy kościół, co więcej widoczek z pagórka również niczego sobie!

Pamiętajcie również o tym, że Czarna plaża Reynisfjara co roku zbiera swoje żniwo, podtapiając nierozważnych turystów. Tutaj jedna większa, niespodziewana fala może wciągnąć do morza w ułamku sekundy zamyślonego i nieuważnego turystę!

Wrak Dakoty 

W miejscu tym powstał nie jeden serial, opisano go w niejednej historii, co ciekawe, kiedyś, by dotrzeć do samego wraku, trzeba było wybrać się z GPS’em a koordynatów tego miejsca szukać w internecie. Obecnie wizyta wraku Dakoty nie jest w zasadzie żadnym wyczynem, ponieważ dojście z parkingu zajmuje ok 45 minut. Jeżeli jednak będziecie zmęczeni, lub zależeć będzie Wam na czasie, można skorzystać z jeżdżącego co ok 45 minut busa. 

 

Dzień na Islandii – Powrót na zachód

Isladnia z północy na zachód Husavik oglądamy wieloryby Łódź cięła taflę oceanu Arktycznego, wybijając się co chwilę na potężnych przybrzeżnych falach. Ubrani niczym astronauci próbowaliśmy unosić nasze szanowne zady ponad siedziskami motorówki tak, by przy przy każdym podskoku minimalizować skutki uderzenia o twardą ławkę. Co jakiś czas rytm ulegał zmianie, a my bezwładnie rozpłaszczaliśmy się na całej powierzchni krzesła, by …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Droga na północ

Wschodnia część Islandii co zwiedzić Islandia Fiordy Wschodnie Wiatr wiał nieprzerwanie, a nasza nadzieja na dobrą pogodę odlatywała coraz dalej z każdym jego podmuchem. Lekko zniechęcony odsunąłem żaluzję naszego małego pokoiku i… oślepiło mnie światło dnia. Po raz pierwszy od czasu wylądowania na Islandii naszym oczom okazało się przepiękne, niebieskie niebo i świecące nieprzerwanie polarne słońce. Wiatr wprawdzie wiał tak …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Część południowa

Islandia Południowa co zwiedzić Wodospad Seljalandsfoss latem Wstajemy wczesnym rankiem i ruszamy na zachód, naszym pierwszym przystankiem jest wodospad Seljalandsfoss. Wodospad ten jest o tyle ciekawy, że za spadającymi kaskadami wody, znajdziemy małą ścieżkę. Widoki na wodospad z tej perspektywy są imponujące. Jadąc ‘jedynką’ wodospad widać już z daleka, więc na pewno go nie przegapicie! Przy wodospadzie znajduje się całkiem spory …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Góry Landmannalauga

Góry Landmannalauga Do Landmannalauga prowadzą dwie drogi. W zależności od tego jakim samochodem dysponujecie możecie skusić się na przejazd trasą F208 od strony północnej lub od strony południowej. Różnica pomiędzy tymi trasami nie licząc tego, że południowa może być zamknięta jeszcze pod koniec czerwca (informacje o otwarciu dróg znajdziecie tutaj) jest taka, że dojazd od północy jest łatwiejszy, co w tłumaczeniu na drogi …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: