Odkrywamy Rumunię – Bukowina

Bukowina

Położona w północno-wschodniej części Rumunii Bukowina, jest regionem, który na pewno warto zobaczyć. Położona pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem stanowi doskonałe miejsce by poznać niesamowitą przyrodę tego regionu oraz bogatą kulturę i historię. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć nieco o niesamowitych i unikalnych klasztorach, jakie możemy odkryć w tym rejonie. 

Mołdawica

Zespół klasztorny zwiastowania Bogurodzicy w Mołdawicy został wpisany na listę UNESCO w 1993 roku. Cerkiew powstała w 1532 roku a w 1537 roku pokryto ją niesamowitymi malowidłami. Niecałe sto lat później wybudowano pozostałe budowle należące do zespołu klasztornego a całość otoczono murem obronnym. Klasztor został zamknięty przez cesarza Józefa II w roku 1786, po przejęciu Bukowiny przez wojska Austriackie. Dopiero w 1931 roku klasztor zaczął znowu pełnić funkcję sakralną, kiedy to ulokowano w nim klasztor żeński. 

Cerkiew została wzniesiona na planie trójkonchowym łącząc w sobie cechy stylów bizantyjskiego oraz gotyckiego. Ściany zewnętrzne budynku zdobione są przepięknymi polichromiami. Najciekawsze są te przedstawione na ścianie południowej. Możemy odnaleźć tutaj między innymi drzewo Jessego, na którym przedstawiono genealogię Jezusa, polichromię przedstawiającą sąd ostateczny, czy też sceny przedstawiające oblężenie Konstantynopola przez Turków.

Widoczna jest również tablica pamiątkowa upamiętniająca budowę cerkwi przez hospodara Piotra Raresza.  Ciekawostką mogą być również podpisy dziewiętnastowiecznych odwiedzających wyryte na ścianach cerkwi w tym polskiej rodziny Kochanowskich z Czerniowiec. Wnęrze cerkwi również zdobione jest wspaniałymi polichromiami natomiast w absydzie ołtarzowej odnajdziemy drewniany ikonostas wykonany w 1593 roku. 

Tuż przy cerkwi odnajdziemy muzeum, mieszczące się w budynku dawnego domu bojarskiego. 

Suczewica

We wsi Suczewica (Sucevita) możemy odnaleźć jeden z najwspanialszych klasztorów w Bukowinie – Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Klasztor powstał około roku 1580. Pod koniec XVI wieku zabudowania otoczone zostały potężnymi murami obronnym (100x104m) wzmocnionymi narożnymi basztami i basztą nad wejściem. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze malowidła. Na terenie klasztoru znajduje się bardzo ciekaw muzeum, gdzie możemy zobaczyć np. płaszcz z 1597 roku, ozdobiony 10 tys pereł. 

Voronet

Monastyr ten ze względu na przepiękne malowidła nazwany jest często Kaplicą Sykstyńską Wschodu. Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego została ufundowana w 1488 r przez hospodara Stefana Wielkiego. Zgodnie z legendą hospodar nękany ciągłymi najazdami turków zwrócił się o poradę do pustelnika, który polecił mu budowę cerkwi poświęconej świętemu Jerzemu pogromcy Smoka, co też zostało uczynione. W późniejszych latach dodano mury obronne. Jednak i ten klasztor, podobnie jak monastyr Humorului, nie oparł się wojską Bogdana Chmielnickiego, który to splądrował go w roku 1653. 

Humorului 

Obecnie widoczny monastyr powstał w 1530 roku w miejscu zniszczonego przez najazd tatarski klasztoru z 1415 roku. Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Bukowiny. Ciekawostką może być fakt, że klasztor ten padł łupem kozackiego wodza Bogdana Chmielnickiego w 1653r. Na terenie klasztoru możemy odwiedzić wspaniale odrestaurowaną wieżę z XVII w, ze szczytu której roztacza się wspaniały widok. Klasztor podobnie jak ten w Mołdawicy został zamknięty przez Józefa II w 1786 roku po najeździe Austrii. Funkcję monastyru przywrócono mu dopiero po pierwszej wojnie światowej. 

 

 

Sama cerkiew Bogurodzicy ma bardzo ciekawą, nawiązującą do wzorców renesansowych, architekturę. Ciekawym rozwiązaniem jest otwarty przedsionek z arkadami, znajdujący się w zachodniej części budynku. Sma cerkiew wybudowana na planie trójkonchowym nie posiada wieży i przykryta jest prostym drewnianym gontem. Budynek zdobią wspaniałe malowidła wykonane przez Tomasza z Suczawy. Należą one do jednych z najstarszych fresków w Bukowinie.  

 

Kierunek Bałkany cz. 1. Perła Karpat – Rumunia
Kierunek Bałkany cz. 1. Perła Karpat - Rumunia
sierpień 08, 2017  •  Ciekawe Miejsca / featured / Rumunia
Przeczytaj
Odkrywamy Rumunię – Maramuresz
Odkrywamy Rumunię - Maramuresz
listopad 11, 2017  •  Ciekawe Miejsca / Maramuresz / Rumunia
Przeczytaj

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: