Ulcinj

Ulcinj

Adriatyk przeważnie kojarzy nam się z krystalicznym morzem oraz kamienistymi plażami . I w zasadzie jest to prawda. Woda prawie wszędzie, jest przejrzysta a skaliste plaże rozciągają się od północy prawie po samo południe Adriatyku. Przy odrobinie szczęścia możemy odnaleźć cudowną plażę pokrytą drobnym białym żwirkiem jak np. Zlatni Rant, ta na wyspie Brać. Prawdziki koneserzy plaż piaszczystych zapewne znają kilka zakątków Adriatyku, gdzie można odnaleźć małe urokliwe zatoczki a w nich najprawdziwszy piasek.

 

Co jednak gdy marzy nam się Adriatyk z potężną płytką piaszczystą plażą, tak aby nasze pociechy mogły wyszaleć się do woli a i dla nas wypoczynek nad Adriatykiem stanowił miłą odmianę od kamienistego wybrzeża. Wtedy na to jest tylko jedna rada. Udajemy się do Czarnogóry. Tutaj pięknych piaszczystych plaży nam nie zabraknie. A prawdziwą królową wśród nich będzie ta w miejscowości Ulcinj.

Miejscowość ta mocno niedoceniona, położona przy granicy z Albanią, ma sporo do zaoferowania. Może i nie bryluje pośród nadmorskich miasteczek Czarnogóry, może i nie ma tak pięknej starówki czy promenady jak Kotor czy Boka Kotorska ale jak dla mnie ma to coś, ten dziwny urok i przyciągający czar, czar orientu pobliskiej Albanii

Równa jak zwierciadło tafla pobliskiej rzeki, usiana domkami rybaków skleconymi z desek, mieniąca się w promieniach zachodzącego słońca to widok, który na długo pozostanie w pamięci. Przepyszne lokalne potrawy przygotowywane w B&B Lovac Azurina,gdzie nie tylko można dobrze zjeść ale również znaleźć bardzo przyjemny pokój. Gdzie do obiadu serwuje się własnej roboty likier z mandarynek, smak świeżych owoców morza zaspokoi z pewnością najwybredniejsze gusta.

Jeżeli znudzi nam się plaża możemy wybrać się na małą eksplorację miasta. Choć na pierwszy rzut oka Ulcinj nie wygląda zbyt ciekawie, to musimy wiedzieć, że jest to jedno z najstarszych miast Czarnogóry. Ponad dwa i pół tysiąca lat temu prosperowała w tym miejscu liryjskie miaso Colchinium, zdobyte późnej przez Rzymian, przejęte przez Bizancjum, mające w swojej historii również Królestwa Serbii, panowanie Wenecji, Turcji i Jugosławii. 

By Bindicapriqi – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3276233

Na starym mieście, odnajdziemy gąszcz wąskich uliczek. Za Bramą Północną warto odwiedzić Meczet. Świątynia ta wzniesiona w 1510 r jako cerkiew została zamieniona własnie na meczet w 1693 roku, kiedy to tereny to we władanie objęła Turcja. Za Bramą Północną znajdziemy również bardzo ciekawe Muzeum Miejskie na dziedzińcu, którego mieścił się kiedyś targ niewolników. Nieco dalej w cieniu drzew wznosi się XIX-wieczna cerkiew św. Mikołaja a tuż obok meczet Ali Paszy I z 1718 roku. Po lewej stronie ulicy wiodącej na Małą Plaże możemy odnaleźć Wieżę Zegarową z początków XVIII a nieco dalej największy w mieście meczet pochodzący z 1728r. 

Plaże

W mieście odnajdziemy dwie a w zasadzie trzy plaże. Plaże Małą położoną w centrum miasta w dzielnicy hoteli, tuż obok plaży biegnie bulwar pełen turystów i miejscowych o każdej porze dnia i nocy. 

Nieco dalej za miastem znajdziemy Plażę Wielką. Ciągnąca się w zasadzie aż do granic Albanii plaża jest największą piaszczystą plażą Adriatyku. Liczy sobie aż 12 kilometrów długości. Nico dalej oddzielona cyplem od Małej Plaży leży plaża Ladies. Jest to ni mniej ni więcej tylko plaża nudystów. 

Okolice miasta Ulcinj

Jeżeli nie wystarczy nam Mała i Duża Plaża, a na Plaży Ladies nie będziemy czuli się zbyt komfortowo, wówczas możemy odwiedzić jeszcze jedną plażę. Plaża ta choć położona niecałą godzinę drogi od Ulcinj’a jest jedną z najbardziej malowniczych i rozpoznawalnych w całej Czarnogórze. Jest nią plaża położona na przesmyku prowadzącym na wyspę Sveti Stefan. W sezonie, zjazd samochodem na sam dół może być atrakcją samą w sobie zwłaszcza dla osób lubiących adrenalinę. Dlatego chcąc odwiedzić to miejsce znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na parkingu gdzieś przy głównej drodze i zejście do samej plaży piechotą. Czy warto? Oceńcie sami

 

Wybierając się na plażę pamiętajmy jednak, że plaża położona na grobli jest płatna a za możliwość spędzania tutaj dnia zapłacimy nie mało bo aż 50 euro!

Jeżeli znudzą nam się morskie atrakcje w odległości kilkunastu kilometrów od miasta czeka na nas przepiękne Jezioro Szkoderskie. Jezioro najlepiej zwiedzać łodzią a wycieczki po nim oferowane są w pobliskich miejscowościach.

Jezioro to raj dla ptaków wodnych znajdziemy tutaj wiele gatunków…Afrykańskich, ponieważ pośród ponad 250 gatunków ptaków zamieszkujących tereny jeziora ponad 100 to gatunki wędrowne. Podczas rejsu zapewne będziemy mieli okazję podziwiać nie tylko czaple, pelikany, ibisy, bekasy, kaczki, gęsi ale również i myszołowy, czy też orły. 

 

 

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: