San Marino

Republika San Marino to jedno z najmniejszych Europejskich państw

Republika San Marino

To maleńkie państwo zostało założone wg legendy przez św. Martyna w roku 301 n.e. Uciekając z Rzymu w czasach prześladowania chrześcijan, postanowił ukryć się na szczycie Monte Titano, gdzie założył niewielką wspólnotę chrześcijańską. Obecnie Republika San Marino obejmuje powierzchnię 61 km² i jest zamieszkiwana przez około 61 tys osób i odwiedzana rocznie przez 4 miliony turystów!

W stolicy kraju wciąż odnajdziemy jej średniowieczny charakter, otoczone potężnymi murami, oraz trzema wieżami (czasem nazywane trzema piórami). Co ciekawe jedna z nich – ponad tysiącletnia (La Rocca), aż do lat sześćdziesiątych była więzieniem. Dzisiaj mieści się tam małe muzeum. 

Głównym placem miasta jest Piazza della Liberta, przy którym mieści się parlament, który znalazł swoje lokum w XIV wiecznej kamienicy, nad którym wznosi się potężna wieża zegarowa. 

Co zwiedzać

  • Rocca Guaita – Forteca Guaita. – Pierwsza i najstarsza z fortec, zbudowana w XI wieku. Przez pewien czas służyła jako więzienie i była wielokrotnie przebudowywana.

  • Monte Titano. Ze szczytu (738m n.p.t.) rozpościerają się wspaniałe widoki od Apeninów do wybrzeża (Rimini). W pogodny dzień możemy zobaczyć stąd wybrzeża Dalmacji! Z tego punktu widzimy również trzy wieże należące do trzech fortec połączone wybrukowaną ulicą zwaną Passo delle Streghe lub pasażem czarownic. W wieży Rocca Cesta znajduje się muzeum broni, gdzie możemy znaleźć kolekcję mieczy, noży i kusz, a także wczesną broń palną oraz kilka niezwykłych eksperymentów, takich jak pistolet sztyletowy z 1730 roku. Trzy wieże to również symbol San Marino. Możemy je zobaczyć na fladze oraz herbie państwa. Wieże wraz ze starym miastem zostały wpisane na listę  UNESCO.

  • Palazzo Pubblico i Piazza della Liberta. To Neogotycki budynek parlamentu (Palazzo Publico) zwieńczony wieżą, zaprojektowaną i zbudowaną w 1800 roku, przez  Francesco Azzurri. Fasada budynku ozdobiona jest herbem San Marino. Piazza della Liberta, to najbardziej znany i najczęściej odwiedzany plac San Marino. Turyści mogą przyglądać się tutaj zmianie warty w wykonaniu Guardie di Rocca. Mundur gwardzisty to ciemnozielona dwurzędowa kurtka ozdobiona plecionym sznurem galowym, czerwone spodnie z zielonymi pasami, czapy z czerwonymi pomponami oraz białe getry

  • Basilica di San Marino. Ta neoklasycystyczna bazylika została zbudowana na początku XIX wieku na fundamentach romańskiego kościoła z IV wieku, również pod wezwaniem San Marino (St. Marinus). Wnętrze w stylu klasycznym, z długą nawą i dwiema bocznymi nawami. W kościele znajduje się siedem wnęk z ołtarzami bocznymi, w których znajdują się posągi świętych. Na głównym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Marinusa wyrzeźbiona przez Tadoliniego oraz urna z relikwiami św. Marinusa.

San Marino to również małe zagłębie muzealne. Znajdziemy tutaj takie muzea jak:

  • Museo di Stato. Muzeum Narodowe. To wspaniałe muzeum mieści się w historycznym Palazzo Pergami Belluzzi. Znajdziemy w nim bogatą kolekcję, obejmującą przedmioty z epoki neolitu, oraz znalezisk etruskich i rzymskich. Zbiory starożytnych dzieł sztuki nie ograniczają się do Półwyspu Apenińskiego i obejmują również eksponaty z Egiptu,  ikony bizantyjskie, obrazy z XVII wieku oraz zabytkowe monety z San Marino. Większość z blisko 5000 eksponatów muzeum została przekazana w XIX wieku z prywatnych kolekcji włoskich intelektualistów i polityków, którzy chcieli pokazać swój podziw dla tej małej republiki.

  • Muzeum Osobliwości. To z pewnością, jedno z najdziwniejszych miejsc w San Marino. Muzeum posiada zbiór dziwnych przedmiotów i osobliwych wynalazków oraz związane z nimi  opowieści. W kolekcji około 100 eksponatów znajdują się np/ wysokie na 60 centymetrów drewniane chodaki przeznaczone do noszenia podczas powodzi w Wenecji, najdłuższe paznokcie świata, niemiecka pułapka na myszy z XVII wieku, pułapka na pchły, siedemnastowieczny ręcznie pompowany prysznic. Znajdziemy tutaj również informację o niezwykłych ludziach – np. film przedstawiający najwyższego na świecie mężczyznę i najmniejszą kobietę. Ciekawą opcją jest bezpłatny transport, który zabierze nas z miejskiego parkingu do muzeum, ponieważ na miejsce dowiezie nas autokar Forda z 1913 roku.
  • Muzeum Figur Woskowych z kolekcją ponad 100 figur przedstawiających historyczne postacie w ciekawych scenach. 
  • Maranello Rosso Ferrari Museum. To zlokalizowane u podnóża góry Titano, muzeum samochodów zabytkowych, mieści kolekcję samochodów związanych z historią, życiem oraz samochodami Enzo Ferrari i Carlo Abarth. Znajdziemy tam również kolekcję bolidów Formuły 1 oraz samochodów należących do znanych osób, a pośród nich pierwsze Ferrari Spyder zaprojektowane przez Pininfarinę, a należące do Marilyn Monroe, czy też 250 GTO Red, które wygrało trzy Mistrzostwa Świata. Znajdziemy tutaj również niepublikowane zdjęcia i pamiątki z historii zawodów sportowych i życia Carlo Abarth’a.

  • Muzeum Znaczków i monet. Muzeum mieści się w kościele w Borgo Maggiore. Dla kolekcjonerów z całego świata San Marino oznacza jedno, piękne znaczki pocztowe! Filateliści mogą podziwiać pełne kolekcje serii znaczków od połowy XIX wieku. Republika od wielu lat emituje regularne serie pamiątkowe, poszukiwane przez kolekcjonerów,  które nie ma się co czarować, stanowią ważne źródło dochodów dla skarbu San Marino. Wraz ze znaczkami wydanymi przez republikę od połowy XIX wieku znajdziemy tutaj również monety, które San Marino zaczęły bić od 1862 roku. Od czasu przyjęcia euro, San Marino kontynuuje produkcję limitowanych edycji złotych monet dla kolekcjonerów. Są one akceptowane jako waluta jedynie w San Marino.
  • Klasztor św. Franciszka i Galeria Sztuki. Budowę klasztoru ukończono w roku 1400. Miejsce to warte jest odwiedzenia nie tylko ze względu na piękny klasztor ale i prezentowaną w nim sztukę, która znajduje się w zamienionym na muzeum kościele. W części poświęconej sztuce sakralnej znajdują się dzieła kilku byłych mnichów franciszkańskich, w tym obrazy na płótnie i drewnie, meble oraz inne przedmioty ilustrujące długą historię zakonu w San Marino. Sekcja Galerii Sztuki znana jest ze zbiorów XVI-wiecznych obrazów, w tym dzieł Raphaela, Guercino i Gerolamo. Główne wejście do miasta – potężna brama znana jako Porta di San Francesco, jest wbudowana w ściany tego właśnie kościoła.

 

%d bloggers like this: