Malta

Malta kojarzy nam się przeważnie ze słońcem, plażowaniem i spacerami po uroczych uliczkach Valetty. Ale to tylko niewielka część jaką ta maleńka wyspa skrywa. Co zwiedzić na Malcie? Tutaj znajdziecie na to odpowiedź!

Co zwiedzić na Malcie

Zastanawiacie się zapewne co ciekawego możecie zwiedzić na Malcie. Malta to wyspa inna niż wszystkie i zapewniam Was, że choćbyście czytali o niej sporo to na pewno i tak Was zaskoczy. Latem spieczona słońcem, tłoczna, krzykliwa, ale i spokojna, urocza. malownicza. Jeżeli zastanawiacie się co zwiedzić na Malcie to zapraszam do lektury!

Historia Malty

Wyspa ta zamieszkana była od zamierzchłych czasów, znaleziska archeologiczne wskazują, że tereny te były zamieszkiwane od kilkudziesięciu tysięcy lat. Gdybyśmy przenieśli się w czasie mniej więcej o 20 tysięcy lat, prawdopodobnie nie byli byśmy w stanie rozpoznać, że własnie znajdujemy się na skrawku lądu, który kiedyś w przyszłości stanie się Maltą. W czasach tych poziom morza znajdował się mniej więcej 120 metrów niżej. Dzisiejsza Malta, Gozo i Comino leżały na część lądu, który stanowił przedłużenie obecnej Sycylii. Ta również połączona była z resztą ‘buta włoskiego’. 

Historia wyspy to czasy związane z okresem świątyń megalitycznych i wznoszącej je bliżej nie znanej cywilizacji, czasy Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów. Ten mały skrawek lądu jest prawdziwą perełką dla miłośników historii!

 

Prawdziwą kopalnią wiedzy o pradawnej Malcie jest jaskinia Għar Dalam. Odnalezione w niej szczątki opowiadają historię wyspy z ostatnich 500 tysięcy lat. W pobliskim muzeum możemy podziwiać znaleziska obejmujące szczątki tak ciekawych zwierząt jak słonie pigmejskie.

Zwiedzanie Malty

Przygotowując się do wyprawy na pewno zadajecie sobie pytanie co zwiedzić na Malcie. Na Malcie tak na prawdę każdy znajdzie coś dla siebie, od uliczek Valetty wypełnionych sklepami, kawiarniami, restauracjami, klubami, przez piaszczyste i skaliste plaże, tajemnice po imponujące megalityczne świątynie.

Aby ułatwić Wam nieco poszukiwania interesujących Was miejsc pogrupowałem nieco atrakcje jakie możecie znaleźć na Malcie. Jeżeli zamierzacie spędzić na Malcie kilka dni, koniecznie odwiedźcie stolicę kila razy! Valetta jest wspaniałym miastem, a to co można w niej zwiedzić na pewno nie zmieści się w jednym dniu! 

Zwiedzanie Valetty

Patrząc na mapę Valetta może sprawiać wrażenie wielkiego miasta. To jednak tylko pozory. Do stolicy tak szczelnie przylegają pobliskie miejscowości, że mamy wrażenie, że stanowią jedną wielką aglomerację. Sama jednakże Valetta to najmniejsza stolica Europy licząca zaledwie 10 tys mieszkańców. Nie umniejsza jej to w żaden sposób. To małe duże miasto, pełnie urokliwych stromych uliczek, gdzie niemal każda z nich dostarcza spektakularnych widoków na miasto. Jeżeli lubicie spacery po starych uliczkach, pełnych przeróżnych sklepów, sklepików, restauracji, barów i kawiarni, uwierzcie mi, nie będziecie chcieć opuszczać tego miasta i na długo zapamiętacie jak super doświadczeniem jest zwiedzanie Valetty.

Miasto powstało w odpowiedzi na atak Turków z roku 1565. Choć kraj został obroniony przed inwazją, to widać było, że brak ufortyfikowanego miasta na wyspie nie ułatwia obrony tej skalistej wysepki. Wielki Mistrz Jean de la Valette, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i tak oto powstała prawdziwa perełka. Na jego cześć miasto zostało nazwane Valettą. 

Stolica znacznie ucierpiała podczas wojny, kiedy to ciężkie bombardowania zamieniły piękny miejski port w ruinę, ucierpiało też wiele zabudowań. Miasto wielkim nakładem kosztów zostało odbudowane po wojnie, jednakże jej ślad możemy zoczyć do dziś. 

Valetta to jednak nie tylko gastronomia, miasto to prawdziwa skarb na mapie podróżnika. Tutaj z pewnością nie będziecie się nudzić. Świetna komunikacja z pozostałymi częściami wyspy sprawia, że gdziekolwiek byście się nie chcieli wybrać komunikacją miejską, prawdopodobnie i tak przejedziecie przez Valette, co z pewnością nie powinno Was smucić! Wręcz przeciwnie, ponieważ Valetta to moim zdaniem miasto, którego nie da się zwiedzić w ciągu jednego dnia. Zwiedzajmy Valettę powoli odkrywając jej uroki!

Fort Elmo

Fort Elmo

Zwiedzanie Valetty to nie tylko sklepy i uliczki to również bardzo ciekawy kawałek historii. Fort Elmo wybudowany w 1488 roku odegrał niebagatelną rolę podczas oblężenia Turków z 1565 roku. Od 1975 roku w części fortu mieści się Narodowe Muzeum Wojny, które zawierała sprzęt wojskowy i inne przedmioty związane z I i II wojną światową. Muzeum zostało zamknięte we wrześniu 2014 r. i ponownie otwarte w maju 2015 r., wzbogacone o szeroką gamę nowych eksponatów.

Podczas odbudowy fortu dokonano wykopalisk archeologicznych i odkryto różne elementy pierwotnego fortu sprzed 1565 roku. Było to ważne odkrycie, ponieważ po wielu przebudowach, niewiele zachowało się z oryginalnego fortu. Miejsce to warto zwiedzić będąc na Malcie.

Katedra św. Jana

Valetta Katedra św. Jana

Katedra św. Jana została zamówiona w 1572 r. Przez Jeana de la Cassière’a, wielkiego Mistrza Zakonu Św. Jana. Kościół został zaprojektowany przez maltańskiego architekta Girolamo Cassara, który był również odpowiedzialny za budowę wielu ważnych budynków w Valletcie. Utrzymuje się, że Cassar udał się na Rodos, aby wykorzystać plan istniejącego kościoła, króy został zamieniony w meczet, aby na jego podstawie przygotować projekt katedry.  Po ukończeniu budowli w 1577 r. staje się on nowym kościołem konwentualnym Zakonu. Budowę kaplicy i zakrystii rozpoczęto w 1598 r. 

Katedra słynie również z dzieła Caravaggia –  Ścięcie św. Jana Chrzciciela.

Przez pierwszy wiek swojego istnienia wnętrze kościoła było skromnie urządzone. Jednak w latach 60. XVI wieku wielki mistrz Raphael Cotoner zarządził remont, by wnętrze mogło rywalizować z kościołami Rzymu. 

Zewnętrzna część katedry została lekko uszkodzona w wyniku bombardowań lotniczych w 1941 r. podczas II wojny światowej, ledwo unikając całkowitego zniszczenia. W lipcu 2014 rozpoczęto całkowitą renowację zewnętrznej części budynku pod kierunkiem architekta Jeana Frendo i ośmiu konserwatorów.

Kościół świętego Pawła Rozbitka

Valetta Kościół świętego Pawła Rozbitka

 

Święty Paweł Apostoł jest uważany za duchowego ojca Maltańczyków. Jak mówi legenda tutaj właśnie rozbił się statek, którym podróżował Paweł. Jako, że język maltański zbliżony był do języka fenickiego a tym samym do aramejskiego, porozumienie z mieszkańcami wyspy nie nastręczyło mu zbyt wiele problemu. Legenda głosi, że siedząc przy ognisku do jego ramienia przyczepiła się żmija. Pewnym ruchem ręki strzepnął ją a ta uciekła spłoszona. Czyn ten zszokował na tyle Publiusza, rzymskiego namiestnika Malty, by zaprowadzić św. Pawła do swojego chorego ojca. Wedle tradycji, Paweł uzdrowił starca, ochrzcił go i ustanowił pierwszym biskupem Malty. 

W Mdinie, która była pierwszą stolicą Malty powstała pierwsza katedra, tam też stał dom rzymskiego namiestnika, w którym goszczono św. Pawła. W samym kościele możemy również zobaczyć inną pamiątkę po św. Pawle. Jak głosi legenda, w ołtarzu kościoła wmurowano kolumnę przy której święty został ścięty.

Kościół pochodzi z 1582 roku i został zaprojektowany przez Girolamo Cassara. Fasadę kościoła natomiast przebudowano w roku 1885.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Valetta Narodowe Muzeum Archeologiczne

Dla wielbicieli historii to miejsce obowiązkowe. Choć samo wnętrze, aż prosi się o ‘mały’ remont, to zbiory muzeum rekompensują to z nawiązką! Znajdziemy tutaj artefakty, które reprezentują kilka tysięcy lat historii. Okres świątyń od Ghar Dalam (5200 p.n.e.) do Tarxien (2500 p.n.e), eksponaty z epoki brązu, czasów fenickich, punickich, rzymskich i bizantyjskich.

Znajdziemy tutaj jedne z najsłynniejszych maltańskich znalezisk Śpiąca Pannę, która trafiła do muzeum z Hypogeum i Wenus Malty, odnalezioną w Hagar Qim

Pałac Wielkich Mistrzów

Valetta Pałac Wielkich Mistrzów

Kiedy Zakon św. Jana założył Vallettę w 1566 r.planowano wybudowanie pałacu Wielkiego Mistrza w południowej części miasta. W 1571 r. Wielki mistrz Pierre de Monte przeniósł siedzibę Zakonu do Valletty do domu Eustachio del Monte, który był jego siostrzeńcem. Rada Zakonu następnie nabyła dom i rozpoczęła prace związane z jego przebudową. 

Pałac został zmodyfikowany i upiększony przez kolejnych wielkich mistrzów, co nadało mu charakter barokowy. W latach 40. XVIII wieku wielki mistrz Manuel Pinto da Fonseca dokonał gruntownych zmian w budynku i nadał mu obecny wygląd

Teatr Manoel

Teatr Manoel

Nazwa teatru pochodzi od Wielkiego Mistrza Hospitallera Zakonu Rycerzy, Fra António Manoel de Vilhena, który zlecił jego budowę w 1731 roku.

Ogrody Baracca

Valetta Ogrody Baracca

Górne ogrody Barrakka są publicznym parkiem. Wraz z dolnymi ogrodami Barrakka oferują wspaniały panoramiczny widok na Grand Harbour. Tarasowe łuki ogrodu zostały zbudowane w 1661 r. Ogrody były pierwotnie wykorzystywane do odpoczynku przez rycerzy Włoskiego Zakonu Świętego Jana. Po zakończeniu francuskiej okupacji w 1800 roku zostały udostępnione dla wszystkich. 

Co zwiedzić na Malcie – Pozostałe miasta

Malta nie jest duża ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że niemal każde z miasteczek ma tutaj swój unikalny charakter.

Marsaxlokk

Co można zwiedzić na Malcie w Marsaxlokk? To jedno z bardziej malowniczych i spokojnych miasteczek na Malcie, słynne z wielkiego cotygodniowego targu rybnego oraz kolorowych łódek. 

Tuż na miastem znajduje się kolejna atrakcja – St. Peter’s Pool. Malownicza wycięta w skale zatoka stanowi świetne miejsce do kąpieli. Niestety miejsce to ma również inne oblicze, należy tutaj uważać na sile prądy i ostre skały, bo o wypadek tutaj nie trudno. Na miejsce możemy dostać się z centrum miasta piechotą – około 30 minutowy spacer, bądź też możemy zrobić sobie wycieczkę łodzią. Łódki stoją tuż przy promenadzie pełnej restauracji. Zastanawiacie się co jeszcze zwiedzić na Malcie? Moim zdaniem Marsaxlokk to jedna z fajniejszych miejscówek i miejsc do odwiedzenia na Malcie. 

Mdina

Mdina znana również jako Città Vecchia lub Città Notabile, to ufortyfikowane miasto w północnym regionie Malty, było jej stolicą od starożytności aż do średniowiecza. Miasto wciąż otaczają wspaniałe średniowieczne mury obronne. Tak więc jeżeli jeszcze zastanawiacie się co poza Valettą powinniście zwiedzić na Malcie, kierujcie się do Mdiny. 

Miasto zostało założone zostało jako Maleth około ósmego wieku przed naszą erą przez osadników fenickich, a następnie przemianowane przez Rzymian na Melite. Starożytny Melite był znacznie większy od współczesnej Mdina. Miasto skurczyło się do obecnego rozmiaru podczas bizantyjskiej i arabskiej okupacji Malty. To właśnie w tym okresie miasto przyjęło swoją obecną nazwę, która pochodzi od arabskiego słowa medina.

Miasto pozostało stolicą Malty przez całe średniowiecze, aż do przybycia zakonu św. Jana w 1530 r., W kolejnych stuleciach Mdina przeżywała okres swojego upadku. dopiero wiek XVIII przyniósł jej nieco ożywienia. Mdina wciąż jest jednak miastem starych maltańskich rodzin oraz władz religijnych, a własność nadal w dużej mierze przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Klify Dingli

Co zwiedzić na Malcie jeżeli chodzi o atrakcje przyrodnicze? Spójrzcie na to! Spektakularne klify wznoszą się na najwyższym wzniesieniu Ta’ Dmejrek na wysokość 253 metrów ponad poziom morza. Fajnie miejsce!

Błękitna Grota

Błękitna Grota Jedna z większych atrakcji przyrodniczych Malty. Prześliczne widoki, krystaliczna woda, wycieczka łódką. Można spędzić spokojnie cały dzień. To jedna z tych atrakcji, które po prostu trzeba zwiedzić będąc na Malcie!

Plaże

  • Għajn Tuffieħa Bay
  • Golden Bay
  • St. Peter’s Pool

Co zwiedzić na Malcie – Świątynie megalityczne

Co jeszcze zwiedzić na Malcie? Malta kojarzy nam się przeważnie ze słońcem, plażowaniem i spacerami po uroczych uliczkach Valetty. To tylko niewielka część jaką ta maleńka wyspa skrywa. Nie zapominajmy jednak, że wyspa ta jest mekką dla wielbicieli tajemnic i megalitów! Jeżeli chcecie przeczytać więcej przejdźcie tutaj.

Co zwiedzić na Malcie – Pozostałe atrakcje

  • Poppey Village – Jak dla nas atrakcja na 10 minut. Wioska to plan filmowy, który powstał na potrzeby realizacji filmu o Poppey’u, sławnym kreskówkowym marynarzu, który po zjedzeniu szpinaku, zyskiwał niesamowitą siłę. Plan przerobiono na lokalną atrakcję turystyczną, robiąc z niego park rozrywki. Miejscówka idealna dla rodzin z małymi dziećmi, dla starszych niekoniecznie.

Transport ma Malcie

Zwiedzanie Malty można zorganizować na dwa sposoby, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pierwszy to oczywiście wynajem samochodu. Na pewno świetnie sprawdzi się poza sezonem, kiedy z Malty znikają tłumy turystów, a podróżowanie samochodem pozwala na w miarę sprawne poruszanie się po wyspie. Miejcie jednak świadomość tego, że jada po Malcie przypomina nieco jazdę po południu Włoch, z tym że stroną lewą, a parkowanie w sezonie w miasteczkach na północy i wschodzie wyspy może być kłopotliwe, zwłaszcza w Valettcie. Czy się da? Oczywiście, że się da, udowodnił to Antek w swojej jesiennej podróży po Malcie.

Drugim sposobem jest komunikacja miejsca. Tę polecam w sezonie, zwłaszcza jeżeli nocujecie w okolicy stolicy. Siatka busów jest świetnie zorganizowana, a tempo podróży busem, czy wlokącym się za nim samochodem zasadniczo podobne. Odpada problem parkowania, do tego na pewno jest taniej. 

Trzecim sposobem jest taksówka, sprawdza się świetnie jako uzupełnienie samochodu. Dwie największe firmy oferujące usługi taksówkarskie to Bolt i eCabs. Instalujecie apkę w telefonie i zamawiacie jak Ubera. Ubera niestety na Malcie nie znajdziecie. 

Jeżeli nie macie czasu ani ochoty na organizowanie wyjazdu zarówno po Malcie i Gozo możecie skorzystać z wyjazdów zorganizowanych. Firmą, którą możemy polecić jest Piggy Tours. Świetne wyjazdy objazdowe Jeepami wokół obu wysp, w cenie super obiadek.

Jeżeli chcielibyście wybrać się również na Gozo, tutaj znajdziecie więcej informacji:

Gozo

Noclegi na Malcie

Booking.com

Malta Gorące oferty 

Booking.com

Galeria

 

Kierunek Malta

Zobacz wszystko  

Pustynna przygoda w Emiratach

Pustynia w Emiratach Pustynia w Emiratach może zaskakiwać, fantastyczne kolory, niesamowite kształty, hotele otoczone potężnymi wydmami. To zupełnie inny lecz cudowny świat! W Emiratach znajdziemy wydmy, które należą do największych na świecie.  Emiraty Pustynia – Droga na południe Ostatni rzut okiem na Wielki Meczet Szejka Zajida i powoli opuszczamy Abu Dhabi. Ruszamy na południe na pustynie w Emiratach, aby przed …

Czytaj dalej...  

Abu Dhabi Stolica pod Dubajem

Zwiedzanie Abu Dhabi Abu Dhabi to nie tylko nowoczesne miasto, największy Emirat oraz stolica Emiratów Arabskich. To również, miejsce bogate w historie kulturę i sztukę. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Dubaju, jest znacznie spokojniejsze i przyjemniejsze do zwiedzania. Znajdziemy tutaj wspaniałe plaże, muzea, promenady, niezwykłe hotele oraz wspaniałą kuchnię! Zwiedzanie Abu Dhabi to prawdziwa przyjemność! Tutaj właśnie znajduje się jeden …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: