Rumunia
Przepiękny, kraj w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Mam wrażenie, że całkiem nie odkryty. Masowa turystyka raczej nie jest tutaj znana. Ceny są przystępne, a jedzenie świetne. Do tego przemili ludzie, zróżnicowane krajobrazy, historia, przyroda, góry, ciepłe morze, Czy można chcieć czegoś więcej?
Między bajki możemy włożyć opowiadania o biedniej dzikiej Rumunii, fatalnych drogach czy problemach na granicy. Rumunia posiada świetną infrastrukturę drogową. Jedynym makamentem może być bardzo mała liczba autostrad w zasadzie ograniczająca się do trasy Timisoara – Bukareszt – Konstanca. Za to główne drogi są w świetnym stanie z szerokimi poboczami i pasami do wyprzedzania pod górę. Jedzie się niezbyt szybko 70-90 km/h ale bardzo płynnie. Zaletą jest to, że Wasze samochody będą zaliczać dzień po dniu kolejne rekordy niskiego spalania. Miasta śliczne, zadbane, pełne historii i urokliwych uliczek, maleńkich kawiarni i restauracji.
Nie spotkamu tutaj zatłoczonych pełnych turystów miejsc, bo turystów z za granicy praktycznie nie ma, no może nie licząc kilku typowo turystycznych miejsc choć i tam w porównaniu z resztą Europy jest bardzo spokojnie. Wioski również są bardzo urokliwe, a top co z pewnością przykuje naszą uwagą to gniazda bocianie, praktycznie wszędzie co trzeci co drugi co czwarty słup energegetyczny zwieńczony jest potężnym gniazdem bocianim. Bociany są wszędzie. Tak na prawdę infrastruktura w Rumunii niewiele odbiega od tej znanej z Polski i reszty Europy. W większym miastach znajdziemy znane nam centra handlowe, w mniejszych lokalne sklepiki pełne lokalnych specjałów i owoców.
Kraj przecinają Karpaty o czym musimy pamiętać, bo to nieco spowolni naszą podróż. Górskie drogi są kręte a te poza głównymi szlakami mogą być wąskie. Oprócz głównych dróg prowadzących przez Karpaty znajdziemy dwie niemal kultowe, Transalpinę oraz drogę Transfogarską. Tak naprawdę każdy region Rumunii to kraina o własniej historii, zwyczajach i tradycji. Co ciekawego możemy zobaczyć w Rumunii?
Maramuresz. To północno zachodnia część Rumunii. W wioskach odnajdziemy przepiękne zdobione drewniane bramy, które są wizytówką tego regionu, tradycyjne strone ludowe noszone na co dzień, oraz niesamowite drewniane cerkwie o charakterystycznych strzelistych kształtach i dachach krytych drewnianym gontem. Znajdziemy tutaj również perełkę na skale światową a mianowicie tzw. Wesoły Cemntarz, położony w miejscowości Sapata. Zwiedzając Maramuresz najlepiej wyruszyć z miejscowośći położonej tuż przy granicy z Węgrami – Baia Mare ( warto odwiedzić rynek z przepięknie odnowionymi XV – wiecznymi kamienicami. Do wyboru mamy dwie trasy, ja polecam trasę północną biegnącą wzdłóż granicy z Ukrainą.
Droga wiedzie przez miejscowość Sapata ze wspomnianym wcześniej Wesołym Cementarzem, warto odwiedzić również położoną tuż za Sapatą największą cerkiwe w regionie, drewniano kamienną Cerkiew św. Józefa. Przejeżdżając przez Sychod Maramorski koniecznie trzeba odwiedzić Maramorski Park Etnograficzny, położony nieco z boku może nie wydawać się ciekawym miejscem, jednak minąwszy główną bramę po przejściu kikudziesięciu metrów pod górkę naszym oczom ukaże się wspaniała odtworzona z oryginalnych gospodarstw wioska marmoraska. Najstarsze obiekty, które możemy zobaczyć pochodzą z XVII i XVIII wieku. Jadąc dalej dotrzemy do miejscowości Barsana, gdzie musimy koniecznie odwiedzić niesamowity prawosławny kompleks klasztorny i cerkiew św Mikołaja. Na trasie możemy odnaleść wspaniałe cerkwie takie jak ta położona w miejscowośći Rozavlea czy też cerkiew św. Paraskewi z 1604 r położona w Izei ( boczna droga prowadząca z miejscowości Sieu – ok 10 km). Miejsce to jest ze wszech miar godne odwiedzenia. Wspaniałe malowidła i wystrój na długo zapadną nam w pamięci.
W miejscowości Ieud, warto przyjrzeć się typowym dla tego regionu bramom drewnianym, czy też odwiedzić pobliskie cerkwie Biserica din Deal ( z 1364 roku) bądź też Biserica din Vale, gdzie możemu podziwiać jedyny w regionie drewniany zamek do głównych drzwi cerkwi. Kolejnym przystankiem będzie miejscowość Bogdan Voda. Tutaj warto przejść się starą dzielnicą wioski, pełną wspaniałej drewnianej zabudowy oraz odwiedzić cerkiew św. Mikołaja z cennymi malowidłami pochodzącymi z 1718 roku. Jeżeli mamy nieco więcej czasu ciekawym pomysłem może być przejażdżka kolejką wąskotorową, która wyrusza z miejscowośći Viseu de Sus (www.cffviseu.ro). W końću docieramy do przełęczy Prislop. I tutaj jedna uwaga dalszy przejazd przez góry do Bukowiny może być lekikim wyzwaniem. Droga ta jest w kiepskich stanie technicznym po osunięciu się terenu podczas zimy. Obecnie na całym odcinku drogi prowadzone są prace budowlane, a ruch odbywa się wahadłowo. Możemy być pewni,że adrenalina nie spadnie nam conajmniej przez 50 kilometrów! Jeżeli zamierzamy spędzić w tym regionie kilka dni, warto wybrać się na pieszą wycieczkę po górach Rodnisńskich. Na głóny grzebiet górski możemy łatwo dostać się wyciągiem krzesełkowym (parking przy cerkwi w miejscowośći Statiunea Borsa – dolna stacja kolejki za hotelem Cerbul).
Bukowina Jednen z najbardziej malowniczych regionów Rumunii. Tutaj właśnie znajdziemy przepiękne i unikalne w skali światowej klasztory z XV-XVII wieku. Pięć z nich zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO:
W Bukowinie odnajdziemy również “polską wieś” Kaczyka (Cacica) założoną na początku XIX wieku przez górników spod Bochni sprowadzinych tutaj na rozkaz władz Austrii, którzy mieli wydobywać odkryte w 1785 złoża soli. Stąd też obecnie możemy podziwiać kompleks kopalni z podziemnym słonym jeziorkiem oraz kaplicą św. Barbary. Kolejną ‘polską wioską” jest Nowy Solec założony w 1835 przez górali Czadeckich.
Ponadto w całej Bukowinie odnaleść możemy malownicze cerkiewki i monastyry jak np. kompleks klasztorny Dragomira położony nad malowniczym jeziorem, czy też monastyr w miejscowości Nemet, we wschodniej części regionu.
Rumunia to również wspaniała przyroda, niesamowite architektura, historia, wspaniali ludzie. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie od ciepłego morza i piaszczystych plaż, po przepiękne górskie trasy, bajkowe zamki i niesamowite widokowe trasy.
Płatności w Rumunii
Walutą Rumunii jest Lej i choć w obecnych czasach płatność za granicą możemy łatwo realizować używając kart płatniczych to w znakomitej większości przypadków wiąże się to z naliczeniem dodatkowych opłat bankowych. Jak to mniej więcej działa? Otóż w zależności od rodzaju karty, płacąc za granicą (poza UE i USA), waluta danego kraju zostanie przeliczona na euro lub dolar ( w zależności od karty) a następnie na złotówki. Ponadto do naszej płatności zostanie doliczona marża banku. Nie są to wielkie kwoty, ale przy płatności na poziomie kilku tysięcy złotych, które wydamy podczas wakacji, na noclegi, paliwo, jedzenie, może uzbierać się z tego całkiem spora sumka.
Jak uniknąć dodatkowych kosztów, ano możemy wybrać się do kantoru i zakupić tam gotówkę obowiązującą w danym kraju. W tym wypadku uda nam się nieco oszczędzić ale będziemy musieli podróżować z gotówką. Czy jest jakiś sposób aby zapłacić jeszcze mniej i używać płatności elektronicznych?
Na szczęście jest! Z pomocą przychodzi nam Revolut. Dzięki karcie Revolut, możemy w dowolnym momencie, za pomocą aplikacji w telefonie zasilić nasze konto i przeliczyć ją po kursie międzybankowym na walutę kraju do jakiego się udajemy. W przypadku Rumunii, uruchamiamy na karcie konto w Lejach [RON], po błyskawicznej wymianie PLN na RON, płacimy naszą kartą (Visa) w każdym sklepie. Co ciekawe przelicznik międzybankowy jest znacznie lepszy niż ten w kantorze!
To nie wszystko, jeżeli potrzebować będziemy gotówki, możemy ją wyciągnąć z bankomatu bez prowizji do równowartości 800zł dziennie, w przypadku karty standard. Karta standard możecie nabyć klikając poniższy baner. Karta ta jest całkowicie darmowa.
Jeżeli szukacie czegoś więcej, z pomocą przyjdzie wam Revolut Metal. Ta prestiżowa karta, daje nam możliwość wyciągnięcia z bankomatu równowartości 2400zł dziennie, oprócz tego płacąc kartą otrzymujecie do 0,1% zwrotu w Europie i 1,0% poza Europą za płatności kartą w dowolnej z obsługiwanych walut, w tym bitcoin, litecoin i ether!
Karta ta daje nam również możliwość darmowego wstępu i skorzystania oferty ponad 1000 salonikach lotniskowych na całym świecie. Wystarczy zarezerwować kartę wstępu, podać kod QR i się rozgościć!
Karty Revolut dają nam również dostęp do ubezpieczenia zagranicznego, które może być uruchomione automatycznie przy zmianie lokalizacji na jakikolwiek kraj poza Polską.
Jak zdobyć darmową kartę Revolut ? Wystarczy, że klikniecie w poniższy link. Dla naszych czytelników karta Revolut Standard wydawana jest bezpłatnie