Mediolan, niezapomniany weekend

Mediolan to drugie co do wielkości miasto Włoch. Jak możemy spędzić tutaj czas, co zobaczyć i jak poruszać się po mieście? To wszystko znajdziecie właśnie tutaj

Poruszanie po mieście

Najłatwiejszym i w zasadzie najszybszym sposobem podróżowania jest tutaj metro. Dlatego planując wizytę w Mediolanie najlepiej będzie znaleźć hotel jak najbliżej centrum. Pamiętajmy jednak, o tym, że ścisłe centrum miasta to strefa objęta opłatą w wysokości 5€. Jest ona pobierana od każdego samochodu wjeżdżającego do centrum każdego dnia z wyjątkiem soboty od godziny 7:30 do 19:30, a w czwartki do godziny 18:00. 

 

By Ita140188 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17817742

Czym kierować się przy wyborze hotelu w Mediolanie? Otóż kluczowe będą trzy sprawy:

  • Odległość od strefy płatnego parkowania. Chcą uniknąć dodatkowej opłaty i związanych z nią formalności najlepiej będzie wybrać hotel poza strefą płatnego wjazdu, a jednocześnie jak najbliżej granicy tej strefy aby uniknąć długich dojazdów do centrum.
  • Parking. Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum, a tym bardziej pod hotelem, w zasadzie graniczy z cudem.
  • Odległości od stacji metra. 

Jeżeli chodzi o bilety to ich ceny i zakres kształtują się następująco (więcej informacji tutaj):

  • 1.50€ – Bilet ważny na jeden przejazd lub 90 min, metrem lub tramwajem/pociągiem w obrębie aglomeracji (Urban Railway Network) 
  • 4.50€ – Bilet 24h. Umożliwia, po skasowaniu go,  przejazd metrem lub tramwajem/pociągiem w obrębie aglomeracji (Urban Railway Network) 
  • 8.25€ – Bilet 48h Umożliwia, po skasowaniu go, przejazd metrem lub tramwajem/pociągiem w obrębie aglomeracji (Urban Railway Network) 

Bilety możemy zakupić w kiosku na stacji, bądź też w jednym z wielu automatów. Rozwiązaniem jest również Karta RicaricaMi (koszt 2.50€, w cenie karty bilet jednorazowy), którą możemy zasilać dowolną kwotą w zależności od wybranej konfiguracji biletowej. 

Ułatwieniem w podróżowaniu może być również aplikacja dostępna na smartfony. Więcej informacji tutaj.

Mapa metra

By Arbalete – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50737903

Wynajem samochodu

O ile jazda samochodem po mieście nie ma najmniejszego sensu to Mediolan może być jednak świetnym punktem wypadowym np. nad Jezioro Garda czy do Begamo. Sprawdźcie ceny wynajmu samochodów, w dowolnej lokalizacji.

 

 

Co możemy zobaczyć w Mediolanie?

Santa Maria delle Grazie

Moim zdaniem, największą atrakcją miasta jest refektarz, znajdujący się w kościele Santa Maria delle Grazie. A w zasadzie to co możemy w nim znaleźć. 

 

 

Ostatnia Wieczerza pędzla mistrza Leonarda Da Vinci robi piorunujące wrażenie. Bilety najlepiej zamawiać z wyprzedzeniem, kupując je przez internet tutaj

Pamiętajmy, że nie możemy zamówić więcej niż 5 biletów. Na miejscu powinniśmy być 15 minut przed wyznaczoną godziną wejścia do refektarza. Bilety odbieramy osobiście w biurze informacji turystycznej, znajdującej się obok kościoła, stąd również wchodzimy do refektarza. Obecnie w refektarzu, w którym znajduje się dzieło utrzymywane są ściśle określone warunki, również ograniczona jest liczba zwiedzających (30 osób), którzy mogą jednocześnie przebywać w pomieszczeniu. Tak restrykcyjne metody mają na celu ochronę malowidła i utrzymanie go w niezmienionym stanie dla przyszłych pokoleń.

Pinakoteka Brera

Jeżeli zamierzamy odwiedzić kilka galerii warto razem z biletem wstępu do refektarza zamówić bilet wejściowy do Pinakoteki Brera (odbiór biletu możliwy również w biurze obok kościoła Santa Maria delle Gracie. 

W Pinakotece odnajdziemy wspaniałą ekspozycję obrazów, a wśród nich takie perełki jak ‘Śmierć Chrystusa i trzech żałobników‘ Mantegi,czy  Zaślubiny Marii pędzla Rafaela. 

Pinakoteka Ambrozjana

Prawdziwą perełką jest Pinakoteka Ambrozjańska. Niesamowite wrażenie robi sam sposób prezentacji obrazów. W półmroku, punktowe podświetlenie dzieł robi niesamowite wrażenie. Co znajdziemy w Pinakotece Ambrozjańskiej?

Już same  dzieła, takich twórców jak Botticelli, CaravaggioSan Giovanni BattistaTycjan, czy chociażby Leonardo da Vinici robią niesamowite wrażenie. Ale znajdziemy tutaj coś jeszcze. Będąc w Muzeach Watykańskich na pewno zwróciliście uwagę na fresk Rafaela Szkoła AteńskaOtóż w Pinakotece odnajdziecie szablony według, których Rafael malował swoje dzieło. Obecnie przez szklaną szybę możemy podziwiać w jaki sposób są one odnawiane.

W pomieszczeniu wyświetlany jest ciekawy film przedstawiający pracę konserwatorów, nad wybitnym dziełem. W Galerii znajdziemy również inną ciekawostkę, otóż kilka lat temu została tutaj przeniesiona z kościoła Santa Maria delle Grazie, kolekcja rysunków Leonarda da Vinici, będących częścią sławnego Kodeksu Atlantyckiego. Cały kodeks jest obecnie przechowywany w muzeum, natomiast jego część możemy podziwiać na wystawie. Szkice te są na prawdę wspaniałe i same w sobie warte odwiedzenia tego miejsca.

Katera Duomo

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Mediolanu jest katedra Duomo. W miejscu, w którym obecnie znajduje się katedra Duomo, czyli Katedra Narodzin św. Marii, znajdowały się dwie świątynie. Bazylika św. Tekli oraz Matki Boskiej Większej oraz dwa wczesnochrześcijańskie baptysteria. Aby rozpocząć pracę na gigantyczną katedrą, wszystkie budowle zostały rozebrane. Prace nad budową katedry ruszyły w roku 1386 i trwały blisko 500 lat. 

 

Najcenniejszą relikwią w katedrze jest gwóźdź z Krzyża Chrystusowego, który ponoć został znaleziony przez św. Helenę, matkę Konstantyna, podczas jej pielgrzymki do Jerozolimy. Gwóźdź ten został ofiarowany Konstantynowi, który to właśnie w Mediolanie ogłosił edykt przyznający wolność wyznania Chrześcijanom. Pod prezbiterium znajdziemy kryptę, w której spoczywa św. Karol Boromeusz (1538-1584), arcybiskup Mediolanu. Ciekawostką jest posąg św. Bartłomieja trzymającego płaszcz z własnej skóry. Poniósł on męczeńską śmierć, z rąk Rzymian ok roku 70. Wchodząc do katedry po lewej stronie, możemy zejść do pomieszczenia, w którym możemy zobaczyć pozostałości po baptysterium z IV w. 

Katedra jest ogromna a jej majestat przytłacza. Potężne kolumny, zdobienia i witraże oraz ogrom przestrzeni sprawia niesamowite wrażenie. Pięcionawowa bazylika mając 157 m długości i 109 szerokości jest trzecią co do wielkości katedra na świecie. 

Katedrę możemy podziwiać również z innej perspektywy, mianowicie z poziomu dachu. Aby dostać się na dach możemy skorzystać ze schodów, bądź też windy. Wejście nie jest specjalnie trudne, a w porównaniu np. do wejścia na kopułę katedry we Florencji, czy Bazyliki św. Piotra w Rzymie to całkiem przyjemny spacerek. Bilety możemy nabyć w biurze znajdującym się po prawej stronie placu. Najbardziej opłacalnym biletem jest bilet łączony, gdzie oprócz wejścia do katedry oraz na jej dach, otrzymujemy również bilet wejściowy do muzeum katedralnego. 

Dojazd do katedry jest również bardzo łatwy ponieważ tuż obok niej znajduje się stacja linii metra (Duomo).

Galeria Wiktora Emanuela II

Będąc w Mediolanie nie sposób nie odwiedzić Galerii Wiktora Emanuela II. Galeria została ona wybudowana na planie krzyża, i przykryta szklanym dachem. Przemierzając jej pasaże zdajemy sobie szybko sprawę, że jest to jedna z największych galerii handlowych świata

 

Galeria Wiktora Emanuela II budowana była w latach 1865 do 1877. Jej projektantem był znany włoski architekt Giuseppe Mengoni.
W galerii znajdziemy butiki największych domów mody jak Prada, Louis Vuitton, Versace czy Yves Saint Laurent. Uwaga osoby wrażliwe i o słabych nerwach nie powinny spoglądać na ceny!
W centralnej części galerii odnajdziemy mozaikę z herbem Turynu, przedstawiającą byka. Zgodnie z przesądem, obrócenie się na pięcie na sylwetce byka ma przynieść szczęście. Niektórzy mówią, że jest to celowy 'prztyczek w nos' dla Turynu, na którego herbie ludzie zataczają piruety.
Ciekawostką może być fakt, że na terenie galerii znajduje się hotel i to nie byle jaki, bo jeden z niewielu na świecie obiektów szczycący się siedmioma gwiazdkami – Seven Stars Galleria.
Elementem wystroju galerii są 24 rzeźby, przedstawiające najbardziej znamienitych mieszkańców Italii. Wśród nich znajdziemy Galileusza, Leonarda da Vinici czy też Michała Anioła.
Z galerią związana jest również miejska legenda wedle, której przynosiła ona pecha osobą związanym z jej budową. Główny architekt budowli spadł z rusztowania i poniósł śmierć na miejscu w przeddzień inauguracji, a król Wiktor Emanuel II zmarł kilka dni później.

 

Co jeszcze można zobaczyć w Mediolanie. Na pewno świątną atrakcją będzie odwiedzenie opery La Scala. Aby do niej trafić wystarczy przejść z placu katedralnego przez główny pasaż handlowy galerii Wiktora Emanuela. Wychodząc z niego zobaczymy całkiem spory skwer. Budynek opery znajduje się dokładnie po przekątnej po lewej stronie skweru. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie i łatwo go nie zauważyć.

Operę możemy zwiedzać w dwojaki sposób. Albo wybierając się do muzeum La Scali, bądź też zwiedzając operę z przewodnikiem wewnątrz. My mieliśmy zamiar zwiedzić operę z przewodnikiem, niestety smutny i pan siedzący w kasie biletowej oznajmił, że wycieczki takie będą odbywały się dopiero w dniu następny. 

Co zjeść?

Po intensywnym zwiedzaniu, nie ma nic lepszego niż w delektowanie się Mediolańskimi lodami i lokalnymi przekąskami. Jeżeli będziecie w Mediolanie koniecznie odwiedźcie Chocolay Milano, Lody serwowane tutaj są po prostu genialne!

Jeżeli szukacie czegoś smacznego, lokalnego i w dobrej cenie to może śmiało odwiedzić Salumi&Fromaggi (Via Vincenzo Monti 32, Mediolan). Myślę, że świeże, proste lokalne potrawy zaspokoją każde gusta!

Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić Mediolan dokładniej to myślę, że trzeba by się tutaj wybrać przynajmniej na 4-5 dni. Z drugiej strony, zawsze warto zostawić coś do odwiedzenia na następny raz!

Zorganizuj swój wyjazd

Booking.com

Ze swojej strony możemy polecić hotel Antares Hotel Rubens.

Booking.com

Jego niezaprzeczalną zaletą jest parking. Co w strefie śródmiejskiej z zakazem ruchu jest jak zbawienie dla zmotoryzowanych! Może hotel ma swoje lata i wystrój w stylu ‘późnego rokokolo’ 😉 ale ma to również swój urok. Poza tym jest czysto, a śniadanka są na prawdę świetne. Zatem polecamy!

 

Przeczytajcie również naszą relację z wycieczki do Włoch!

Poprzedni post
  1. Mediolan bardzo mi się spodobał i tak jak piszesz należy tam spędzić co najmniej weekend, by zobaczyć najważniejsze atrakcje. Z miejsc wart odwiedzenia polecam kościół św. Maurycego (Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore). Z zewnątrz nic szczególnego, a w środku piękne malowidła i dodatkowo można go zwiedzać za darmo.

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: