Islandia

Jeżeli właśnie jesteście w trakcie przygotowań do wyjazdu na Islandię, zastanawiacie się jak wypożyczyć samochód na Islandii, co ciekawego zobaczyć na Islandii oraz jakie atrakcje kryje przed Wami Islandia, świetnie trafiliście. Tutaj znajdziecie potrzebne informacje potrzebna do zaplanowania wyjazdu na Islandię, dowiecie się o ciekawych szlakach, odkryjecie plany objazdu wyspy, znajdziecie informacje o wypożyczalniach samochodów oraz wszelkie związane z tym porady tak by w końcu bez większego problemu przygotować się do wyjazdu na Islandię, a przede wszystkim dowiecie się jakie ubranie zabrać na Islandię!

Przygotowanie wyjazdu na Islandię

Jeżeli tutaj jesteście to zapewne rozpoczynacie właśnie Wasze przygotowanie do organizacji wyjazdu na Islandię! Jeżeli zastanawiacie się czy można zwiedzić Islandię taniej, jak najlepiej przygotować się do wyjazdu na Islandię, jakie ubranie wziąć na Islandię oraz jak wypożyczyć samochód na Islandii, świetnie trafiliście! Na naszej stronie znajdziecie również gotowe plany zwiedzania wyspy, jeżeli macie jakieś pytania piszcie śmiało w komentarzach bądź bezpośrednio na Facebooku – https://www.facebook.com/MyTravelMyBug/. Poruszymy również ważny temat dotyczący tego jaki sprzęt i jakie ubranie zabrać na Islandię. Generalnie od tego jakie ubranie będziecie mieć ze sobą na Islandii, zależeć będzie czy uda Wam się zrealizować Wasz plan zwiedzania. Rozpoczynamy zatem przygotowania do wyjazdu na Islandię!

Nieco informacji o Islandii

Islandia to wyspiarskie Państwo, położone na Północnym Atlantyku. Jej niesamowita przyroda oraz historia, porusza wyobraźnię chyba każdego z nas. Zielone łąki, majestatyczne wodospady, smagane wiatrem pustkowia, lodowce, wulkany, gejzery i otaczająca nas dzika przyroda, sprawia, że jedna wizyta w tym kraju to zdecydowanie za mało!

lodowiec Vatnajökull

Lodowiec Vatnajökull

Podróżowanie po Islandii to czysta przyjemność, niemal puste drogi, mnóstwo atrakcji, a podczas lata nieograniczone możliwości zwiedzania związane z dniem polarnym. Z pogodą bywa różnie, powiedziałbym, że islandzkie lato przypomina naszą wczesną wiosnę, przełom marca i kwietnia. Bywa ciepło ale czasem może spaść śnieg. Najbardziej uciążliwy bywa jednak wiatr, lecz jak mówią Islandczycy nie ma złej pogody tylko złe ubranie! Dlatego kluczową sprawą będzie to jakie ubranie zabrać ze sobą na Islandię! Poniżej kilka miejsc, które warto uwzględnić wykonując plan zwiedzania Islandii.

 

Historia Islandii

Historia Islandii

-330 p.n.e. – Tak na prawdę nie możemy mieć pewności, czy chodzi o Islandię, ale wiele może na to wskazywać, że tak.  Warto wspomnieć jednak, że grecki żeglarz Pytheas, próbując odnaleźć mityczny kraniec świata wybrał się w podróż płynąc z południa dzisiejszej Francji, w kierunku Wysp Brytyjskich. Po powrocie w jego opowieściach pojawiły się wyspy, które nazwał Ultima Thule,  zlokalizowane  jak to określił na ‘sześć dni żeglugi od Brytanii i jeden dzień żeglugi ze skraju świata’.

-początek IX w. – Na wyspie pojawiają się irlandzcy mnisi, z rąk których otrzymujemy pierwsze geograficzne rozprawy opisujące morza północne. Właśnie tam po raz pierwszy na mapie pojawia się Islandia. 

-860 r. Na wyspę docierają Wikingowie i nazywają ją krainą lodu – Islandią.

-874 r. – Na Islandii powstaje pierwsza osada w miejscu zwanym zadymioną zatoką – czyli Reykjavik. 

-930 r. – Odbywa się pierwsze posiedzenie parlamentu Althingi – najsarszego systemu parlamentarnego świata. 

-1000 r. – Na wyspę wkracza chrześcijaństwo.

-1262 r. –  Islandia staje się terytorium Norwegii. 

-1380 r. – Isladnia wraz z Norwegia trafia pod panowanie duńskie. 

-1627 r. – Algierscy piraci grabią wyspę.  

-1783 r. – Dochodzi do największego w historii wybuchu wulkanu.

-1874 r. – Zostaje uchwalona konstytucja

-17 czerwca 1944 r. – Islandia uzyskuje niepodległość i uniezależnia się po kilkuset latach od Danii.

-1949 r. – Islandia przystępuje do  NATO.

-1958 r. -“Wojna Dorszowa” z Wielką Brytanią

Kuchnia islandzka

Kuchnia islandzka

Nietrudno zgadnąć, że podstawą islandzkiego jadłospisu są ryby, jadane przez mieszkańców wyspy kilka razy w tygodniu. Na talerzach lądują wspaniałe łososie, dorsze, pstrągi, węgorze, nie zabranie również na nim owoców morza. Oczywiście na stole nie morze zabraknąć jagnięciny i baraniny. Na Islandii hoduje się około 600 tys. owiec. Danie te odbiegają jednakże nieco od tych znanych z innych miejsc w Europie. 

Jednym z bardziej znanych i lubianych dań jest barani łeb, gotowany, lub też marynowany. Przysmakami są, nie tylko baranie serce, płuca, czy wątroba gotowane w żołądku podawane jako danie zwane  ale również oczy i …jądra zwane Súrir Hrútspungar.

Kolejnym daniem jest Hangikjöt, czyli wędzone mięso jagnięce ( proces wędzenia w temperaturze 25-35 powinien, być ciągły i trwać co najmniej 3-4 tygodnie).

Nie powinno nam również zabraknąć najsłynniejszego z islandzkich dań czyli Hakarl – pociętego w paski, dojrzewającego kilka tygodni mięsa rekina. Jak mówią znawcy, danie to należy trzymać z daleka od nosa! Przy testowaniu nie zaszkodzi kieliszek islandzkiej wódki svarta daudi.

Lamba sviðasulta – czyli galareta z mięsem przyrządzona z baraniej głowy, Blóðmör – krwawy pudding, przygotowywany z krwi owcy, tłuszczu, żytniej mąki, płatków owsianych, serwatki oraz kwasu mlekowego. Wszystkie posolone składniki zalewa się wodą. Lifrarpylsa, czyli kiełbaski z wątroby owcy, o konsystencji puddingu. 

Jednym z najstarszych dań są Flatkökur, czyli islandzkie placki, przyrządzana na żytniej mące. Innytm wypiekiem jest Rúgbrauð – czyli lekko słodkawy chleb, również pieczony na żytniej mące. 

Skyr to Islandzki jogurt. Znakomicie smakuje z owocami. Przygotowuje się z go z mleka z dodatkiem twarogu. Natomiast Surmjólk – to nic innego jak zsiadłe mleko,

By The blanz – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9380904

Ciekawostki i porady

Przygotwanie wyjazdu na Islandię – Ciekawostki i porady 

Islandię zamieszkuje ok 340 tys ludzi. Pamiętajmy o tym planując podróż. Oprócz Reykjavíku (gdzie mieszka prawie jedna trzecia mieszkańców wyspy, na Islandii nie znajdziemy zbyt wiele dużych miast. Kolejnym co do wielkości jest Hafnarfjörður (ok 23 tys osób) i Akureyri (ok. 16,5 tys osób). Znacznie więcej miast znajdziemy na północy wyspy niż na południu. Weźmy to pod uwagę planując po drodze jakieś zakupy, czy też posiłek.  
Na Islandii za wszystko – nawet za toaletę – zapłacimy kartą kredytową. Biorąc jednak pod uwagę koszty przewalutowania, można rozważyć zakup koron islandzkich (isk). Obecnie ich kurs to 3,445 ISK  za 100 PLN
Kupując paliwo na stacji, nigdy nie wybierajcie opcji – tankuj do pełna, ponieważ w takim przypadku na większości stacji, Wasza na Waszej karcie zostanie zablokowane dodatkowe zabezpieczenie, znacznie przewyższające wartość ceny baku paliwa. Po rozliczeniu reszta pieniędzy wróci na Wasze konto, jednak operacja może trwać kilka dni, zwłaszcza przy płatnościach w weekend. Najlepszym sposobem jest tankowanie, za określoną kwotę pieniędzy. Innym sposobem jest zakupienie na stacji paliw przedpłaconej karty, którą możemy płacić za paliwo.
Pogoda na Islandii, może wprawić nas w małe osłupienie. Nawet w środku lata, temperatura może nie przekraczać 10 -12 stopni, wiatr może wiać w poprzek, a czasem mogą pojawić się opady śniegu. Bądźmy na to przygotowani! Ubranie na ‘cebulę’ plus nieprzemakalna kurtka przeciwwiatrowa, oraz porządne buty z membraną sprawią, że bez problemu będziemy mogli zwiedzać wyspę.
Wprawdzie do objazdu wyspy wystarczy zwykły osobowy samochód, jednak dopiero taki z napędem 4×4 umożliwi nam dojazd w wiele pięknych miejsc.
Wiele dróg nieasfaltowanych, przekracza strumienie i małe rzeki. Sprawdźmy ich poziom i warunki na drodze przez wyjazdem
Zawsze pamiętajmy o tankowaniu paliwa. Czasem pomiędzy stacjami paliw odległości przekraczają 200 km. Starajmy się nie dopuszczać do sytuacji, w której w naszym baku jest mniej niż połowa paliwa.
Jeżeli zależy nam na niezależności i nie chcemy wydać majątku na obiady, zabierzmy ze sobą żywność liofilizowaną. Na rynku istnieje bardzo duży wybór tego typu produktów. Obiady te są na prawdę niezłe i pożywne, do tego aby je przygotować wystarczy przegotowana woda
Woda na Islandii należy do najczystszych na świcie, tak więc możecie bezpiecznie pić wodę z kranu
Jadąc na Islandię latem nie zapomnijcie zabrać ze sobą dwóch rzeczy. Siatki przeciwko owadom, zakładaną na głowę – bez niej w wielu miejscach będzie cieżko :), oraz opaski na oczy. Latem, słońce w zasadzie nie zachodzi.
Przeczytajcie koniecznie rozdział : “Jakie ubranie zabrać na Islandię” 🙂
Prąd w sieci na Islandii, jest taki jak w całej UE, wtyczki i gniazdka teoretycznie również. Teoretycznie, bo w 80% moteli i B&B jakich nocowaliśmy gniazdka wyglądały tak jak poniżej. Zwróćcie uwagę na mały szczegół po bokach gniazdka, który uniemożliwia użycie standardowej okrągłej wtyczki. 

 

Przekroczenie prędkości karane jest bardzo surowo a mandaty liczone mogą być w tysiącach złotych. Sugerujemy jechać wolno, zwłaszcza, że krajobrazy są po prostu nieziemskie, główna droga nr. 1 w okół wyspy wąska, a miejscami (na wschodzie) zdarzają się miejsca bez asfaltu. Dodajcie do tego sympatyczne pasące się wolno baranki stojące na poboczach drogi i przepis na kłopot pisze się sam. Noga z gazu!
Jeżeli, jakaś wypożyczalnia zaproponuje Wam ubezpieczenie od burzy piaskowej i zbicia przedniej szyby, nie patrzcie na sprzedającego jak na wariata. Ubezpieczenie to jest ze wszech miar pożądane, tym bardziej jeżeli wybieracie się na wyprawę na północną stronę wyspy. W północno-wschodniej części wyspy wiatry wieją z taką siłą, że w powietrzu mogą latać całkiem sporej wielkości kamienie. W tych suchych, jałowych rejonach, przez drogą mogą przetaczać się burze piaskowe, dosłownie jedna za drugą. Tak więc, naszym zdaniem, na tym ubezpieczeniu oszczędzać nie warto. Co do ubezpieczenia to pamiętajcie również, że żadne ubezpieczenie, nie pokrywa strat związanych z zalaniem samochodu. Miejcie to na uwadze podczas przekraczania rzeki samochodem 😉
Język islandzki

Język Islandzki

Można powiedzieć, że język islandzki tzw. norse, jest językiem osadników, którzy przybyli tutaj z terenów Norwegii. Pomimo wspólnych korzeni języka norweskiego i islandzkiego, izolacja Islandii sprawiła, że języki to różnią się od siebie. W jakim stopniu, nie mnie oceniać nie jestem lingwistom, ale może Wy możecie coś więcej napisać na ten temat?

Izolacja Islandii miała również inny wpływ na język. W zasadzie nie zmienił się on od czasów przybycia na tę wyspę Wikingów. Dlatego współcześni Islandczycy są w stanie w zasadzie bez problemu czytać sagi spisane w XII i XIII wieku. Umiejętność pisania oraz czytania była czymś całkowicie powszechnym na Islandii. A czytanie sag podczas długich zimowych nocy było niejako częścią tradycji. Wraz z przybyciem na wyspę chrześcijaństwa starożytny runiczny alfabet został w zasadzie zastąpiony alfabetem łacińskim. Stało się to decyzją zgromadzenia ogólnego w roku 1000 n.e. Alfabet islandzki zawiera jednak kilka dodatkowych liter 

Á B (C) D Ð E É F G H I Í J K L M N O Ó P (Q) R S T U Ú V (W) X Y Ý (Z) Þ Æ Ö

Tutaj znajdziecie informacje na temat wymowy dodatkowych islandzkich liter

SAMOGŁOSKI:

á –  ‘au’ é – ‘je’

í oraz ý–  jak długie ‘i’
i oraz y – jak ‘y’
ó –  ‘ou’ ú – długie ‘u’
u – coś pomiędzy ‘u’ a ‘i’ 
SPÓŁGŁOSKI:
ð – coś między ‘d’ a ‘w’ 
þ – jak  ‘t’ ,’f’  æ –  ‘aj’ 
ö – coś pomiędzy ‘u’ a ‘e’ 
ZLEPKI LITEROWE W WYRAZACH:
au –  ‘öj’ 
ey, ei –  ‘ej’
ll –  ‘dl’
fn –  ‘bn’
fl –  ‘bl’
rn –  ‘dn’
dh –  “th” 

Przygotowanie do wyjazdu na Islandię – mapa

Islandia dostarcza niezliczoną ilość atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Długo zastanawiałem się w jakiej formie przedstawić Wam poszczególne atrakcję. W końcu zdecydowałem się na mapę. Dzięki niej będziecie mogli szybko zorientować się o położeniu danej lokalizacji, co pomoże Wam łatwo przygotować szyty na miarę plan zwiedzania Islandii. Ponadto mapka została podzielona nie tylko pod względem rodzaju atrakcji ale również pod względem regionów. Mapki zostały załączone do każdego regionu. Regiony zostały opisane na dole strony. Poniżej znajdziecie do nich bezpośrednie linki:

A tutaj możecie zobaczyć jak poszczególne regiony prezentują się na mapie

Przed wyjazdem koniecznie zastanówcie się jakie ubranie chcecie zabrać ze sobą na Islandię, najlepiej zróbcie listę potrzebnych rzeczy. Konkretne informacje na ten temat znajdziecie poniżej w paragrafie pt. Jakie ubranie zabrać na Islandię.

Przygotowanie wyjazdu na Islandię – noclegi na Islandii

Przygotowanie wyjazdu na Islandię nieodłącznie wiąże się z organizacją miejsc noclegowych Noclegi rezerwujcie z wyprzedzeniem, ponieważ na Islandii ceny są kosmiczne, zwłaszcza latem, a odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę na pewno tej sytuacji nie poprawia. Zimą ceny robią się bardziej przyzwoite co nie znaczy, że jest tanio.

Booking.com

Jazda samochodem po Islandii

Warunki drogowe bywają na Islandii różne. A pogoda może zmienić się bardzo szybko. Dlatego jeżeli wybieracie się na wycieczkę samochodem sprawdźcie koniecznie aktualne warunki drogowe, zwłaszcza, jeżeli zamierzacie poruszać się drogami mniej uczęszczanymi lub też terenowymi. Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji na drogach znajdziecie tutaj: http://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/

Kolejną ważną rzeczą jest oczywiście tankowanie. Listę stacji możecie znaleźć na stronach poniżej. Generalnie jeżeli mogę coś doradzić, kierujcie się zasadą- tankuj kiedy poziom paliwa w baku spadnie do połowy.

Wiele stacji na Islandii jest bezobsługowych. Możemy na nich jednak zapłacić spokojnie każdym rodzajem karty kredytowej. Tu jedna uwaga. Nigdy nie wybierajcie opcji do pełna. To spowoduje, że na Waszym koncie zostanie na kilka dni – do momentu rozliczenia – zablokowana pewna kwota pieniędzy. Jeżeli chcecie tego uniknąć wybierajcie opcję tankowania za konkretną kwotę. 

Przygotowanie wyjazdu na Islandię – płatności

Najlepszym rozwiązaniem dotyczącym płacenia na Islandii będzie zaopatrzenie się w kartę Revolut. Karta sprawdziła się rewelacyjnie. Przelicznik wymiany okazał się być znacznie lepszy niż ten z kantoru, nie mówiąc już o zwykłej karcie. Przy płatnościach kartą na stacjach paliw, pamiętajcie o odblokowaniu w aplikacji paska magnetycznego. Bez tego transakcja nie przejdzie.

Klikając na poniższy baner możecie zamówić bezpłatną katę Revolut

 

Wypożyczenie samochodu na Islandii

Wypożyczenie samochodu na Islandii to kluczowa sprawa ponieważ to w zasadzie jedyny rozsądny sposób zwiedzania tego kraju. Na Islandii działają w zasadzie wszystkie większe wypożyczalnie znane z całego świata. Znajdziemy tam również nieco lokalnych marek. Jest jednak kilka spraw na które należy zwrócić uwagę biorąc pod uwagę wypożyczanie samochodu na Islandii. Dobre przygotowanie do wyjazdu na Islandię powinno określić Wam jaki samochód będzie potrzebny Wam do zwiedzania wyspy.

Wypożyczenie samochodu na Islandii – dostosowanie pojazdu do rodzaju dróg

Wypożyczenie rodzaju samochodu na Islandii zależy od tego jaki macie plan zwiedzania Islandii. Jeżeli obejmować on będzie tylko objazd wyspy i nie będziecie zbaczać z islandzkiej jedynki to z pewnością w większości wypadków wystarczy Wam zwykły samochód osobowy. Jeżeli będziecie planowali zjeżdżać na drogi oznaczone symbolem ‘F’ to musicie pamiętać o tym, że na drogach tych jazda samochodem bez napędu 4×4 jest zabroniona. Związane to jest z tym, że każda taka droga zapewnia nam przejazd przez większą lub mniejszą rzekę. 

Jeżeli planujecie przejazdy trasami ‘F’ nawet, krótkie zjazdy z drogi nr. 1 pod lodowiec, to Wasz plan zwiedzania Islandii i przygotowanie do wyjazdu na Islandię powinny obejmować koszty związane z wynajmem samochodu z napędem 4×4. W zależności od tego, jak wiele czasu i jak trudnymi trasami chcecie jeździć, możecie brać pod uwagę lekkie suvy, które świetnie sprawdzą się przy wyjazdach z trasami mieszanymi, po konkretne samochody terenowe z wysokim prześwitem, przy ciężkich trasach terenowych i planach przekraczania wielu rzek. 

Jeszcze jedna uwaga co do rzek. Zarówno stan wody w rzece, jak i wjazdy –  wyjazdy, z rzek, zmieniają się niemal na naszych oczach. To, że w danym miesiącu, tygodniu czy roku, zjazd do rzeki był łagodny, a rzeka spokojna nie znaczy, że będzie on taki sam za dwa czy też trzy tygodnie. Pamiętajcie również, że wypożyczenie samochodu na Islandii to jedno a zdrowy rozsądek to drugie. Dlatego też zawsze sprawdzajcie prognozę pogody i dane dotyczące stanu wód. Miejcie również na uwadze fakt, że dostępne w większości wypożyczalni ubezpieczenie nie pokrywa kosztów związanych z zalaniem samochodu! 

Kolejna ważna sprawa jeżeli Wasz plan zwiedzania Islandii wiąże się z odwiedzeniem interioru to pamiętajcie, że zjazd z oznaczonych tras i jazda off-road poza wyznaczonymi drogami jest na Islandii zabroniona i bardzo surowo karana. Co roku, w prasie pojawiają się informacje o turystach dewastujących przyrodę Islandii samochodami terenowymi i gigantycznych karach jakie otrzymują za swoje karygodne zachowanie.

Wypożyczenie samochodu na Islandii – ubezpieczenie

Wypożyczenie samochodu na Islandii jest bardzo łatwa, warto jednak pamiętać przy tym o zwróceniu uwagi na ubezpieczeniu samochodu, na którym oszczędzać nie polecam. Z rzeczy najważniejszych. Nie oszczędzajcie na ubezpieczeniu szyb, oraz, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, na ubezpieczeniu na wypadek burzy piaskowej. Podczas letniego objazdu wyspu Wasz plan zwiedzania Islandii z pewnością obejmie przejazd drogą nr 1 północno-wschodnie rejony. W tej części wyspy burze piaskowe nie są niczym nadzwyczajnym, a lecące z ogromną prędkością kamienie z łatwością mogą uszkodzić naszą szybę!

Jeżeli korzystacie z zewnętrznego ubezpieczyciela i proponowanego przez niego planu rocznego ubezpieczenia, koniecznie sprawdźcie, czy pokrywa ono jazdę po Islandii a tym bardziej jazdę po trasach terenowych Islandii. Z naszego doświadczenia wynika, że kraj ten wyłączony jest z ubezpieczenia większości ubezpieczalni. Sprawdźcie to koniecznie!

Wypożyczenie samochodu na Islandii – pora roku

Być może wielu z Was się ze mną nie zgodzi, ale wypożyczenie samochodu na Islandii latem a zimą to zupełnie dwa inne tematy. O ile latem objazd Islandii ‘jedynką’ samochodem osobowym latem, nie jest wielkim problemem. O tyle zimą to już zupełnie inna historia. Pokryta lodem i ubitym śniegiem droga, strome podjazdy, sprawią, że napęd 4×4 może okazać się jeżeli nie niezbędny to bardzo pomocny. Sami byliśmy świadkami, kiedy ekipa jadąca osobówką zjechała na parking z głównej drogi. Niestety parking położony był znacznie niżej a prowadząca do niego droga była dosyć stroma. Dopiero wspólne siły znajdujących się na parkingu turystów pomogły wypchnąć ślizgający się samochód na szczyt wzniesienia. 

Na koniec krótka uwaga. Plan zwiedzania Islandii zimą powinien być na tyle elastyczny by jego modyfikacja nie wpłynęła znacząco na nasz program. Mam na myśli planowanie nieco krótszych dystansów pomiędzy noclegami. W naszym przypadku było to maksymalnie 200-250 km. Umożliwi nam to dotarcie na miejsce nawet podczas bardzo kiepskich warunków pogodowych. Oczywiście, niewiele nam to da podczas zamieci, powodującej zamknięcie drogi, dlatego też zimą musimy na bieżąco sprawdzać stan drogi!

Wypożyczenie samochodu na Islandii – sprawdzone wypożyczalnie

My korzystaliśmy podczas naszej podróży z wypożyczalni IcePol. Możemy ją polecić. Chłopaki oferują świetne samochody 4×4, przy bardzo atrakcyjnych cenach za wynajem. 

Możecie również porównać ceny innych wypożyczalni

 

Jak przygotować się do wyjazdu na Islandię – Zorza polarna 

Zorza widoczna jest na wyspie w zasadzie od sierpnia do końca kwietnia. Jeżeli chcecie być na bieżąco możecie sprawdzić aktualne warunki na stronie: http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/. Na tej samej stronie sprawdzicie również aktualną pogodę. 

Jeżeli chodzi o zorzę to polujcie na nią w mroźne wieczory. Przeważnie pojawia się na niebie w okolicy 22:00 – 1:00 w nocy. Oczywiście są to baaaardzo przybliżone godziny, ponieważ równie dobrze może pojawić się wcześniej jak i świecić na niebie znacznie dłużej. Zorza na poziomie ‘3’ może być słabo widoczna, wystarczy jednak ustawić aparat na dłuższy czas naświetlania by pojawiła nam się na zdjęciu wspaniała pamiątka z wakacji. Zorza powyżej ‘4’ to już prawdziwy spektakl na niebie, może pojawiać się kolor różowy, a zorza widoczna jest na tyle, że możemy bez problemu dostrzec jej falowanie na nocnym niebie. Wasz Plan zwiedzania Islandii może zawierać miejsca pomagające w obserwacji zorzy polarnej, czyli takie położone poza miastami czy wioskami. Generalnie przy wyborze miejsca kierujcie się zasadą im dalej od świateł tym lepiej. 

Jeżeli Wasze przygotowanie wyjazdu na Islandię obejmuje polowanie na zorze zwróćcie w tych przygotowaniach uwagę na to jakie ubranie planujecie zabrać ze sobą na Islandię. Tutaj kilka warstw ubrania i warstwa chroniąca od wiatru będą sprawą kluczową!

Moja rada co do zorzy jest taka, jeżeli chcesz ją sfotografować, rób zdjęcie jak tylko się pojawi! Zorza bywa kapryśna 😉

Islandia zimą

Dodaje ten dodatkowy punkt, żebyście mieli świadomość tego, że Islandia to nie tylko letnia przygoda! O nie! Tutaj prawdziwe cuda zdarzają się właśnie zimą. Zimowa odsłona tego kraju zwala po prostu z nóg, nie tylko za sprawą wiatru. Jeżeli traficie na fajną pogodę to widoki jakie będziecie mogli podziwiać, przewartościują Wasze podejście do słowa piękne! Uwierzcie mi to nie są puste słowa. Ważne jest jednak dobre przygotowanie do zimowego wyjazdu na Islandię. Jeżeli nie czytaliście paragrafu “Wypożyczenie samochodu na Islandii” polecam się z nim zapoznać! Rozważając przygotowanie zimowego wyjazdu na Islandię zobaczcie koniecznie nasz post “W poszukiwaniu Jaskiń Lodowcowych”.

Gullfoss
Gullfoss
Isladnia południowa, widoki z jedynki
Reykjavik, taras Perlan
Islandia zachodnie wybrzeże
Islandia jaskinie lodowcowe
Islandia groty lodowcowe
lodowiec Vatnajökull
Islandia jaskinie lodowcowe
Lodowa laguna Jökulsárlón
Lodowa laguna Jökulsárlón
Plaża przy lodowej lagunie Jökulsárlón
Lodowa laguna Jökulsárlón
Islandia Półwysep Snæfellsnes, gora Kirkjufell
lodowiec Vatnajökull
lodowiec Vatnajökull
Dakota - wrak samolotu
Droga do wraku Dakota
Droga do Gullfoss
Renifery okolice laguny Jökulsárlón
Lodowa Laguna Jökulsárlón
Droga do Gullfoss
Islandia południowa okolice lodowca Vatnajökull
Islandia południowa okolice lodowca Vatnajökull
Wodospad Skógafoss
Plaża przy lodowej lagunie Jökulsárlón
Islandia jaskinie lodowcowe
Isladia, obszar geotermalny Seltún
Islandia południowa okolice lodowca Vatnajökull
Islandia południowa okolice lodowca Vatnajökull

 

O czym warto pamiętać podróżując zimą i na co należy zwrócić przygotowując plan zwiedzania Islandii:

  • Pogoda na Islandii bywa kapryśna, co w szczególności może być odczuwalne zimą. Śledźcie pogodę na bieżąco (https://en.vedur.is/weather/forecasts/areas/) oraz wszelkie alerty! Dodatkowo sprawdzajcie na bieżąco informacje o stanie dróg (http://www.road.is/). 
  • Planujcie trasę z zapasem, by w przypadku śnieżycy i zamkniętej drogi (co nie jest niczym nadzwyczajnym zimą), wasze plany nie legły w gruzach, czy też abyście zdążyli na lot powrotny. Dlatego warto zostawić sobie dzień zapasu przed wylotem i spędzić go np na zwiedzaniu półwyspu Reykjanes.
  • Weźcie ze sobą raczki. O tej porze to nie fanaberia a konieczność! Lód jest wszędzie od parkingu przed spożywczym, pensjonatem, punktem widokowym, po ścieżkę i drogę. Bez raczków, możecie po prostu nie dotrzeć tam gdzie zamierzacie. Lodowisko, wraz z silnym wiatrem, może zamienić przejście kilkunastu metrów w nie lada wyczyn. 
  • Ubierzcie się właściwie. Co to znaczy? Przeczytajcie w paragrafie “Jakie ubranie zabrać na Islandię”
  • Pod żadnym pozorem nie parkujcie na poboczu drogi wjeżdżając w śnieg. Choć by nie wiem jak wydawało Wam się to bezpieczne. Większość dróg na Islandii biegnie nieco wyżej niż otaczający teren. Obniżenia terenu pokryte są ‘kanapką śniegowo-lodową” poszczególne warstwy zbitego śniegu i lodu, sprawiają wrażenie twardego pobocza i czasem bez trudu możemy na nich stanąć, niestety wjazd samochodem spowoduje zapadnięcie się kolejnych warstw i samochód w ciągu kilku sekund stoczy się do rowu. Jeżeli będziecie mieć szczęście ktoś pomoże Was wypchnąć, jeżeli nie będziecie słono płacić za wyciągniecie profesjonalnej firmie, o straconym czasie i nerwach nie wspomnę. To wszystko tyczy się również parkingów. Jeżeli wjeżdżacie na parking upewnijcie się, że Wasz samochód nie zapada się w śniegu. Jednego delikwenta wypychaliśmy z takiego parkingu, jego samochód zapadł się jakieś 50 cm w śnieg.
  • Jeżeli macie samochód z napędem na jedną oś (czyli zwykłą osobówkę), zastanówcie się dwa razy zanim zjedziecie z trasy na boczną drogę pokrytą lodem o dużym spadku. Nawet jeżeli macie kolce na oponach, wyjazd powrotny pod górkę, na główną drogę, może być dużym wyzwaniem.
  • W rejonie Golden Circle, uważajcie na innych turystów. Ludzi jest sporo, a piękno przyrody i chęć sfotografowania jej, czasem potrafi wyłączyć logiczne myślenie i instynkt samozachowawczy. Niech nie zdziwi Was samochód zaparkowany na środku śliskiej drogi i tłum turystów robiących sobie zdjęcia, czy też otwarcie drzwi i wybiegnięcie wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu. 
  • Weźcie termos i napełnijcie go rano gorącą herbatą. Po kilku spacerach przy mrozie i silnym wietrze, na pewno się przyda!

Jakie ubranie zabrać na Islandię

Przygotowanie wyjazdu na Islandię obejmuje również dobór odpowiedniego ubioru. Jeżeli zastanawiacie się jakie ubranie zabrać na Islandię tutaj znajdziecie na to odpowiedź. Pogoda na Islandii zmienia się jak w kalejdoskopie więc i ubranie jakie zabieracie na Islandię powinno jej sprostać

W skrócie można powiedzieć tak, ubierajcie się na przysłowiową “cebulkę”.

  • bielizna termoaktywna
  • dla zmarzluchów cienka bluza z wełny Merino, będzie świetną opcją
  • kurtka (zimą sprawdzi się puchowa, latem coś lżejszego)
  • Gore-Tex (sprawdzi się o każdej porze roku, lać może zawsze wszędzie i w najmniej spodziewanym momencie!)
  • buty z membraną
  • rękawiczki z membraną również mogą się przydać – zwłaszcza jeżeli plan zwiedzania Islandii obejmuje jaskinie lodowcowe. 
  • czapka, może przydać się również latem
  • zimą przydadzą się raczki

Niezależność od pogody wiąże się ściśle z tym jakie ubrania zabierzecie na Islandię. Tak więc pamiętajcie, że najważniejszą rzeczą jaką musicie zabrać będzie  warstwa chroniącą przed deszczem, ochrona przed wiatrem również będzie mieć kluczowe znaczenie. Na Islandii również świetnie sprawdzą się wszelkie oddychające ubrania, które łatwo odprowadzą wilgoć i zapewnią komfort termiczny. 

Filmy kręcone na Islandii

Plan zwiedzania Islandii z pewnością nie obędzie się bez odwiedzenia miejsc związanych z przemysłem filmowym. Trudno się dziwić, że w tak wyjątkowym miejscu ja Islandia powstało tak wiele filmów. Dlatego też warto zwrócić uwagę by Wasze przygotowanie wyjazdu na Islandię obejmowało, któreś z tych miejsc. Jeżeli jesteście fanami kina na pewno zainteresuje Was ta oto strona, na której znajdziecie informacje dotyczące filmów jakie powstały na lodowej wyspie. 

 

Nasze Filmy

 

Noclegi na Islandii



Booking.com

Promocje



Booking.com

Kierunek Islandia

Zobacz wszystko  

Dzień na Islandii – Powrót na zachód

Isladnia z północy na zachód Husavik oglądamy wieloryby Łódź cięła taflę oceanu Arktycznego, wybijając się co chwilę na potężnych przybrzeżnych falach. Ubrani niczym astronauci próbowaliśmy unosić nasze szanowne zady ponad siedziskami motorówki tak, by przy przy każdym podskoku minimalizować skutki uderzenia o twardą ławkę. Co jakiś czas rytm ulegał zmianie, a my bezwładnie rozpłaszczaliśmy się na całej powierzchni krzesła, by …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Droga na północ

Wschodnia część Islandii co zwiedzić Islandia Fiordy Wschodnie Wiatr wiał nieprzerwanie, a nasza nadzieja na dobrą pogodę odlatywała coraz dalej z każdym jego podmuchem. Lekko zniechęcony odsunąłem żaluzję naszego małego pokoiku i… oślepiło mnie światło dnia. Po raz pierwszy od czasu wylądowania na Islandii naszym oczom okazało się przepiękne, niebieskie niebo i świecące nieprzerwanie polarne słońce. Wiatr wprawdzie wiał tak …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Część południowa

Islandia Południowa co zwiedzić Wodospad Seljalandsfoss latem Wstajemy wczesnym rankiem i ruszamy na zachód, naszym pierwszym przystankiem jest wodospad Seljalandsfoss. Wodospad ten jest o tyle ciekawy, że za spadającymi kaskadami wody, znajdziemy małą ścieżkę. Widoki na wodospad z tej perspektywy są imponujące. Jadąc ‘jedynką’ wodospad widać już z daleka, więc na pewno go nie przegapicie! Przy wodospadzie znajduje się całkiem spory …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Góry Landmannalauga

Góry Landmannalauga Do Landmannalauga prowadzą dwie drogi. W zależności od tego jakim samochodem dysponujecie możecie skusić się na przejazd trasą F208 od strony północnej lub od strony południowej. Różnica pomiędzy tymi trasami nie licząc tego, że południowa może być zamknięta jeszcze pod koniec czerwca (informacje o otwarciu dróg znajdziecie tutaj) jest taka, że dojazd od północy jest łatwiejszy, co w tłumaczeniu na drogi …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: