Norðurland eystra - Północny Wschód

Północny wschód Islandii – Norðurland eystra

Region Północnowschodni Należy do ośmiu tradycyjnych regionów Islandii, położony jest na północy wyspy. Największym miastem regionu jest jest Sauðárkrókur, liczący 3000 mieszkańców. Tyle ogólników czas na zwiedzanie!

Jest to jeden z ciekawszych regionów Islandii, piękno niemal kipi tutaj z każdego kawałka wyspy. Co zatem możemy tutaj zobaczyć? Na prawdę sporo, Norðurland eystra obejmuje spory obszar. Podzielmy go zatem na kilka fragmentów:

Okolice jeziora Mývatn

Znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji począwszy od gorących źródeł porównywalnych z Błękitną Laguną z południa wyspy, po świetne trasy do pieszej wędrówki, wulkany, pola lawowe, obszary geotermalne i wiele wiele innych. Świetną bazą wypadową będzie tutaj miasteczko Reykjahlíð. Zaczynajmy!

  1. Mývatn Nature Baths. Miejsce to znajduje się po wschodniej stronie jeziora, tuż przy drodze nr 1. 
  2. Jaskinie wypełnione gorącą wodą StóragjáGrjótagjá 
  3. Krater wulkanu Hverfjall, podjazd drogą szutrową na parking, na szczyt wiedzie ścieżka. W wietrzne dni wejście może nie być możliwe. 
  4. Formacje skalne Dimmuborgir (Czarny Zamek), miejsce to znajduje się przy głównej drodze, przed Visitor Center znajdziecie całkiem spory parking, w środku, budynku znajdują się toalety i mała restauracja. Miejsce bardzo ciekawe. Nietypowe formacje skalne powstałe z zastygłej lawy przywodzą na myśl bajkowe stwory i budowle. Przez cały teren poprowadzona jest ścieżka
  5. Południowa część jeziora – Skutustadir (Skútustaðagígar), znajdziemy tutaj niesamowite pseudokratery. 
  6. Pole geotermalne Hverir i góra Namafjall, super miejsce, z dymiącymi kominami geotermalnymi, kolorowymi jeziorkami i majestatyczną górą Namfjall. Miejsce to znajduje się od wschodniej strony jeziora Mývatn, zjazd na parking tuż przed wzniesieniem. 
  7. Wulkan Krafla. Na miejsce wiedzie bardzo dobra asfaltowa droga. Po drodze mijamy zabudowania elektrociepłowni, które w tym niemal marsjańskim krajobrazie wyglądają jak z powieści science fiction. Droga kończy się parkingiem pod stożkiem wulkanicznym Viti (Piekielny), który wypełnia przepiękne zielonkawo-turkusowe jezioro. Na szczyt dostaniemy się szutrową ścieżką. Krafla dała się wielokrotnie we znaki Islandii. Wracając warto zatrzymać się przy polu lawowym Leirhnjukur. Samochód możemy zostawić na małym parkingu. Będąc tam warto przejść się wyznaczoną trasą na sam szczyt wzgórza. Po drodze możemy podziwiać bajeczne krajobrazy. Pole to powstało podczas trwającej XVIII lat eksplozji wulkanu Krafla zwanej Ogniami Krafli. 

Północ Islandii

Niezaprzeczalnym królem północy i miejscem dla, którego warto wybrać się w te rejony jest wodospad Detifoss. To właśnie tutaj nakręcono słynną scenę Prometeusza. Przyroda jaką tutaj zobaczycie jest po prostu nie do opisania!

  1. Wodospad Detifoss. Do wodospadu prowadzą dwie drogi zachodnia #862 i wschodnia #864. Ta pierwsza jest asfaltowa aż do parkingu pod wodospadem. Możemy jechać nią dalej na północ aż do wybrzeża, natomiast miejscami przypomina ona drogę polną. Można przejechać nią bez większego problemu podczas letnich miesięcy, musimy liczyć się jednak z tym, że miejscami na odcinku ok 15km nasza prędkość może spaść do 10-15km/h. Zimą, wiosną i jesienią, trasa ta może nie być przejezdna. Warto sprawdzić to przed wyruszeniem w trasę. Trasa wschodnia jest w całości szutrowa. Wiedzie nam dziką stronę wodospadu. Od strony wschodniej, z parkingu do wodospadu prowadzi ścieżka – ok 15 min marsz. Trasa widzie nad sam wodospad do platformy widokowej. Możemy również wybrać się nią w okolice kolejnego prześlicznego wodospadu zwanego Selfoss, tutaj właśnie kręcono słynną scenę Prometeusza, dojście do drugiego wodospadu spod platformy widokowej nad Detifoss’em nie powinno zająć dłużej niż 20 min. Idąc w przeciwną stronę dotrzemy do wodospadu Hafragilsfoss
  2. Kanion Asbyrgi. Jedno z bardziej tajemniczych i niesamowitych miejsc na Islandii. Tak na prawdę nikt nie wie w jaki sposób powstało to miejsce. Teorii jest wiele, ale każda ma pewne luki. Warto spędzić tutaj choć kilka godzin. Do kanionu możemy wjechać samochodem i zostawić go na ostatnim parkingu. Stamtąd dojdziemy szlakiem do ślicznego jeziorka położonego tuż przy potężnej ścianie skalnego klifu. jokulsargljufur_mapa
     Źródło: https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/

     

    Poniżej po rozwinięciu menu, znajdziecie opis szlaków do pieszej wędrówki 

    Kanion Asbyrgi - szlaki
     Źródło: https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/

     

     

    Podane numery ścieżek odpowiadają tym zaznaczonym na mapie. Zauważ, że na skrzyżowaniach szlaków oznaczenia te znajdziesz na słupkach. asbyrgi_05mai2018_17500
     

    Á-1 Staw Botnstjörn 

    Odległość: 1 km (w tę i z powrotem) możliwość łączenia z innymi szlakami
    Czas marszu: ½ -1 hr
    Początek szlaku: Ostatni parking w kanionie Ásbyrgi.
    Stopień trudności:   
    Z parkingu kieruj się na górną platformę, pod zachodnią ścianą kanionu – Zielona trasa.
    Inne trasy w okolicy są w większości łatwe – trasa niebieska.

    W kanionie Ásbyrgi znajduje się kilka łatwych i interesujących tras, począwszy od parkingu, kamienne schody prowadzą na platformę przy małym stawie Botnstjörn. Z platformy znajdującej się pod zachodnią ścianą kanionu rozciąga się bardzo ładny widok na staw. Trasa do tej platformy z parkingu jest odpowiednia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Kilka kroków od platformy znajdują się kamienne schody prowadzące na małe wzgórze z ładnym widokiem na kanion Ásbyrgi.    

    Á-2 Wzgórze Eyjan w Ásbyrgi

    Odległość: 4,5 km (w tę i z powrotem)
    Czas marszu: 1,5-2 h
    Początek szlaku: Parking przed domem usługowym na kempingu
    Stopień trudności   łatwa (trasa niebieska)

     
    Szlak na Eyjan („wyspa”) w Ásbyrgi zaczyna się na parkingu na kempingu. Szlak kieruje się najpierw na północ, a następnie kieruje się w górę klifu, gdzie zaczyna się podejście. Wejście ułatwiają drewniane schody. Ścieżka na Eyjan, dociera do stosu kamieni. Jeśli zawrócisz w tym miejscu, trasa ma 2 km długości, jeżeli pójdziesz dalej na południe,  aż do krawędzi urwiska odnajdziesz tam piękny widok na cały kanion Ásbyrgi. Trasa na przyjemny wieczorny spacer.

    Á-3 Przez las

    Odległość: 4 km (w jedną stronę)
    Czas marszu: 1,5 h
    Początek szlaku: Visitor Centre
    Stopień trudności :   łatwa (trasa niebieska). Na szlaku dozwolona jest jazda rowerem 

    Ta trasa zaczyna się obok Centrum Turystycznego w Ásbyrgi i biegnie ścieżką,  pod wschodniej ścianie Ásbyrgi aż do stawu Botnstjörn na dnie kanionu. Trasa prowadzi przez las zasadzony tutaj w latach 1947-1977. Tutaj właśnie gniazduje wiele gatunków ptaków. Możliwe jest połączenie tej trasy z trasą Á-4 i wykonanie kółka

    Á-4 Below Eyjan hill

    Odległość: 3,5 km (w jedną stronę)
    Czas marszu: 1 h
    Początek szlaku: Ásbyrgi Campsite
    Stopień trudności : trudna (trasa czerwona)

     
    Ta trasa zaczyna się w południowo-zachodnim narożu kempingu. Najpierw  przebiega pod ścianą klifu, gdzie można zobaczyć różne formy wietrzenia przypominające strukturą plaster miodu. Można również zobaczyć tutaj gniazda czarnego kruka (Corvus corax), którego pisklęta często padają ofiarą jastrzębia (Falco rusticolus). Ścieżką przy  południowym klifie Eyjan odbija na zachód, zauważysz tutaj duże kępy charakterystyczne dla z północno-wschodniej Islandii krzewów. Ścieżka kończy się na starym boisku w Ásbyrgi. Możliwe jest połączenie tej trasy z trasą Á-3 i wykonanie koła.

    Á-5 Kółeczko w okół wzgórza Áshöfði  

    Odległość: 7,5 km (circle)
    Czas marszu: 2-3 h
    Początek szlaku: Visitor Centre
    Stopień trudności : trudna (trasa czerwona)

     
    Trasa rozpoczyna się przy Visitor Center. Ścieżka prowadzi najpierw wzdłuż pola golfowego na wschód, w kierunku jeziora Ástjörn, gdzie gniazduje znaczna ilość ptaków. Ścieżka mija obóz letni i kieruje się na wschód wokół wzgórza, zakręcając na południe, mija małe wąwozy, wrzosowiska i niewielkie stawy. Tam, gdzie ścieżka skręca na zachód, rozciąga się piękny widok na rzekę Jökuslá. Ścieżka następnie wiedzie na północ, wzdłuż Gilsbakki. Aby wrócić do Centrum dla odwiedzających, można wybrać jedną z dwóch dróg: Wschodnia trasa prowadzi wzdłuż Ásgil i Ás. Szlak zachodni prowadzi do obrzeża Ásbyrgi, Tófugjá, a następnie podąża  na północ, wzdłuż krawędzi, w kierunku skrzyżowania po wschodniej stronie pola golfowego, by dotrzeć z powrotem do Centrum Turystycznego.

     

    Á-6 Kółeczko Áshöfði  

    Odległość: 7 km (circle)
    Czas marszu: 2-3 hrs
    Początek szlaku: Visitor Centre
    Stopień trudności: trudna (trasa czerwona)

     
    Ta trasa jest w większości odpowiednikiem trasy Á-5. Rozpoczyna się w tym samym miejscu, w Visitor Centre i biegnie wzdłuż południowego krańca jeziora Ástjörn, tuż przed punktem widokowym nad rzeką Jökulsá trasa skręca na zachód na skrzyżowaniu i podąża ścieżką przez wzgórze Áshöfði. Z zachodniej strony wzgórza rozciąga się piękny widok na stare gospodarstwo Ás, Kanion Ásbyrgi i łachy piachu uformowane przez rzekę Jökulsá, Po drugiej stronie wzgórza trasa przebiega w ten sam sposób; przez obóz letni i południowy kraniec jeziora Ástjörn.

    Á-7 Klappir

    Odległość: 9 km (back and forth)
    Czas marszu: 2,5-3 hrs
    Początek szlaku: Visitor Centre
    Stopień trudności : trudna (trasa czerwona)

    Trasa zaczyna się w tym samym miejscu co trasa Á-8 (opis poniżej). Ta trasa obchodzi Klappir i wraca tą samą drogą. Oferuje wspaniały widok na Kanion Ásbyrgi. Możecie zobaczyć tutaj unikalne zapadliska w Klappir, utworzone przez katastrofalne powodzie spowodowane przez rzekę Jökulsá.

     

    Á-8 Kółeczko Kúahvammur 

    Odległość: 12 km (circle)
    Czas marszu: 4-5 hrs
    Początek szlaku: Visitor Centre
    Stopień trudności : trudna (trasa czerwona)

     
    Trasa ta oferuje wspaniały widok na Ásbyrgi i kanion rzeki Jökulsá. Rozpoczyna się w Centrum dla odwiedzających, gdzie możecie wybrać dwa sposoby by dostać się na urwisko. Łatwiej jest iść na wschód wzdłuż pola golfowego i skręcić na skrzyżowaniu na południe. Stamtąd trasa biegnie wzdłuż krawędzi kanionu. Trudniejsza trasa to ~ 0,7 km na południe od Visitor Centre – na skrzyżowaniu skręć w lewo i stamtąd wspinaj się na urwisko. Przy trasie zamocowano linkę pomagającą przy wspinaczce. Stamtąd szlak prowadzi wzdłuż wschodniej krawędzi Ásbyrgi na południe aż do Klappir, gdzie katastrofalne powodzie w rzece Jökulsá wyrzeźbiły w skale niesamowite kształty. Widok na Ásbyrgi jest po prostu bajkowy. Z Klappir kieruj się na wschód przez wrzosowisko do Jökulsá, a następnie wzdłuż wąwozu, mijając Gilsbakki i Ás, aż wrócisz do punktu wyjścia. Możliwe jest również przejście tą samą drogą z Klappir (Á-7). Trasa około 9 km.

    Á-9 Kółeczko Kvíar 

    Odległość: 17 km (circle)
    Czas marszu: 6-7 hrs
    Początek szlaku: Visitor Centre
    Stopień trudności : trudna (trasa czerwona)

     
     
    Ta trasa to możliwość całodziennego spaceru i zapoznania się, ze zróżnicowanym krajobrazem Kanionu Ásbyrgi i jego okolic. Widok z niej jest spektakularny. Zobaczycie tutaj unikalne pozostałości katastrofalnych powodzi w rzece Jökulsá. Punkt początkowy trasy jest taki sam jak w Á-8. Jednak w odróżnieniu od trasy z Klappir, zamiast iść na wschód jak w Á-8, tutaj ścieżka podąża na południe do Kvíar. W Kvíar możecie zobaczyć katarakty z wgłębieniami (nazywane po islandzku „byrgi”), które  są wyraźnymi pozostałościami katastrofalnych powodzi. Na skrzyżowaniu w Kvíar trasa skręca na północ, a następnie biegnie wschodnią ścieżką wzdłuż rzeki Jökulsá. Na skrzyżowaniu w Kúahvammur szlak biegnie dalej na północ, tą samą ścieżką w Á-8.

     

    W oparciu o: https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/en/areas/jokulsargljufur/

  3. Husavik – Obserwacja waleni. To chyba najlepsze miejsce do obserwacji wielorybów na całej Islandii. Zobaczenie wieloryba graniczy z pewnością!
  4. Wyspa Grimsey – Wyspa znajdująca się poza Kołem Podbiegunowym. Promy z Dalaviku
  5. Akureyri. To zamieszkałe przez 18 tys mieszkańców miasto jest prawdziwą perełką północnej Islandii. Możemy zwiedzić tutaj wiele ciekawych miejsc 
    Co zwiedzić w Akureyri

    Co zwiedzić w Akureyri

     – Ogród botaniczny

     – Centrum sztuki współczesnej

     – Wybrać się na wyciekszę do komplesku pochodzących z 1865 roku domostw

     – Laufas Turf Homesp

     – Obejrzeć kościół Akureyrarkirkja

     – Obejrzeć domek św. Mikołaja w Jolahusid

     – Wybrać się na geotermalny basen  

  6. Odwiedzić zaklętego w skałę trola czyli skałę Hvítserkur
  7. Odwiedzić torfowe domy GLAUMBÆR
  8. Zobaczyć wodospad Goðafoss 
  9. Wybrać się w północno-wschodni region i obejrzeć wspaniały przylądek Rauðanes, oglądając po drodze kolonie Maskonurów
  10. Zobaczyć kamienny krąg Heimskautsgerðið, zwany również Arktycznym Kręgiem

 

Dzień na Islandii – Powrót na zachód

Isladnia z północy na zachód Husavik oglądamy wieloryby Łódź cięła taflę oceanu Arktycznego, wybijając się co chwilę na potężnych przybrzeżnych falach. Ubrani niczym astronauci próbowaliśmy unosić nasze szanowne zady ponad siedziskami motorówki tak, by przy przy każdym podskoku minimalizować skutki uderzenia o twardą ławkę. Co jakiś czas rytm ulegał zmianie, a my bezwładnie rozpłaszczaliśmy się na całej powierzchni krzesła, by …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Droga na północ

Wschodnia część Islandii co zwiedzić Islandia Fiordy Wschodnie Wiatr wiał nieprzerwanie, a nasza nadzieja na dobrą pogodę odlatywała coraz dalej z każdym jego podmuchem. Lekko zniechęcony odsunąłem żaluzję naszego małego pokoiku i… oślepiło mnie światło dnia. Po raz pierwszy od czasu wylądowania na Islandii naszym oczom okazało się przepiękne, niebieskie niebo i świecące nieprzerwanie polarne słońce. Wiatr wprawdzie wiał tak …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Część południowa

Islandia Południowa co zwiedzić Wodospad Seljalandsfoss latem Wstajemy wczesnym rankiem i ruszamy na zachód, naszym pierwszym przystankiem jest wodospad Seljalandsfoss. Wodospad ten jest o tyle ciekawy, że za spadającymi kaskadami wody, znajdziemy małą ścieżkę. Widoki na wodospad z tej perspektywy są imponujące. Jadąc ‘jedynką’ wodospad widać już z daleka, więc na pewno go nie przegapicie! Przy wodospadzie znajduje się całkiem spory …

Czytaj dalej...  

Dzień na Islandii – Góry Landmannalauga

Góry Landmannalauga Do Landmannalauga prowadzą dwie drogi. W zależności od tego jakim samochodem dysponujecie możecie skusić się na przejazd trasą F208 od strony północnej lub od strony południowej. Różnica pomiędzy tymi trasami nie licząc tego, że południowa może być zamknięta jeszcze pod koniec czerwca (informacje o otwarciu dróg znajdziecie tutaj) jest taka, że dojazd od północy jest łatwiejszy, co w tłumaczeniu na drogi …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: