Północny wschód Islandii – Norðurland eystra
Region Północnowschodni Należy do ośmiu tradycyjnych regionów Islandii, położony jest na północy wyspy. Największym miastem regionu jest jest Sauðárkrókur, liczący 3000 mieszkańców. Tyle ogólników czas na zwiedzanie!
Jest to jeden z ciekawszych regionów Islandii, piękno niemal kipi tutaj z każdego kawałka wyspy. Co zatem możemy tutaj zobaczyć? Na prawdę sporo, Norðurland eystra obejmuje spory obszar. Podzielmy go zatem na kilka fragmentów:
Okolice jeziora Mývatn
Znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji począwszy od gorących źródeł porównywalnych z Błękitną Laguną z południa wyspy, po świetne trasy do pieszej wędrówki, wulkany, pola lawowe, obszary geotermalne i wiele wiele innych. Świetną bazą wypadową będzie tutaj miasteczko Reykjahlíð. Zaczynajmy!
- Mývatn Nature Baths. Miejsce to znajduje się po wschodniej stronie jeziora, tuż przy drodze nr 1.
- Jaskinie wypełnione gorącą wodą Stóragjá i Grjótagjá
- Krater wulkanu Hverfjall, podjazd drogą szutrową na parking, na szczyt wiedzie ścieżka. W wietrzne dni wejście może nie być możliwe.
- Formacje skalne Dimmuborgir (Czarny Zamek), miejsce to znajduje się przy głównej drodze, przed Visitor Center znajdziecie całkiem spory parking, w środku, budynku znajdują się toalety i mała restauracja. Miejsce bardzo ciekawe. Nietypowe formacje skalne powstałe z zastygłej lawy przywodzą na myśl bajkowe stwory i budowle. Przez cały teren poprowadzona jest ścieżka
- Południowa część jeziora – Skutustadir (Skútustaðagígar), znajdziemy tutaj niesamowite pseudokratery.
- Pole geotermalne Hverir i góra Namafjall, super miejsce, z dymiącymi kominami geotermalnymi, kolorowymi jeziorkami i majestatyczną górą Namfjall. Miejsce to znajduje się od wschodniej strony jeziora Mývatn, zjazd na parking tuż przed wzniesieniem.
- Wulkan Krafla. Na miejsce wiedzie bardzo dobra asfaltowa droga. Po drodze mijamy zabudowania elektrociepłowni, które w tym niemal marsjańskim krajobrazie wyglądają jak z powieści science fiction. Droga kończy się parkingiem pod stożkiem wulkanicznym Viti (Piekielny), który wypełnia przepiękne zielonkawo-turkusowe jezioro. Na szczyt dostaniemy się szutrową ścieżką. Krafla dała się wielokrotnie we znaki Islandii. Wracając warto zatrzymać się przy polu lawowym Leirhnjukur. Samochód możemy zostawić na małym parkingu. Będąc tam warto przejść się wyznaczoną trasą na sam szczyt wzgórza. Po drodze możemy podziwiać bajeczne krajobrazy. Pole to powstało podczas trwającej XVIII lat eksplozji wulkanu Krafla zwanej Ogniami Krafli.
Północ Islandii
Niezaprzeczalnym królem północy i miejscem dla, którego warto wybrać się w te rejony jest wodospad Detifoss. To właśnie tutaj nakręcono słynną scenę Prometeusza. Przyroda jaką tutaj zobaczycie jest po prostu nie do opisania!
- Wodospad Detifoss. Do wodospadu prowadzą dwie drogi zachodnia #862 i wschodnia #864. Ta pierwsza jest asfaltowa aż do parkingu pod wodospadem. Możemy jechać nią dalej na północ aż do wybrzeża, natomiast miejscami przypomina ona drogę polną. Można przejechać nią bez większego problemu podczas letnich miesięcy, musimy liczyć się jednak z tym, że miejscami na odcinku ok 15km nasza prędkość może spaść do 10-15km/h. Zimą, wiosną i jesienią, trasa ta może nie być przejezdna. Warto sprawdzić to przed wyruszeniem w trasę. Trasa wschodnia jest w całości szutrowa. Wiedzie nam dziką stronę wodospadu. Od strony wschodniej, z parkingu do wodospadu prowadzi ścieżka – ok 15 min marsz. Trasa widzie nad sam wodospad do platformy widokowej. Możemy również wybrać się nią w okolice kolejnego prześlicznego wodospadu zwanego Selfoss, tutaj właśnie kręcono słynną scenę Prometeusza, dojście do drugiego wodospadu spod platformy widokowej nad Detifoss’em nie powinno zająć dłużej niż 20 min. Idąc w przeciwną stronę dotrzemy do wodospadu Hafragilsfoss.
- Kanion Asbyrgi. Jedno z bardziej tajemniczych i niesamowitych miejsc na Islandii. Tak na prawdę nikt nie wie w jaki sposób powstało to miejsce. Teorii jest wiele, ale każda ma pewne luki. Warto spędzić tutaj choć kilka godzin. Do kanionu możemy wjechać samochodem i zostawić go na ostatnim parkingu. Stamtąd dojdziemy szlakiem do ślicznego jeziorka położonego tuż przy potężnej ścianie skalnego klifu. jokulsargljufur_mapa
Źródło: https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/Poniżej po rozwinięciu menu, znajdziecie opis szlaków do pieszej wędrówki
- Husavik – Obserwacja waleni. To chyba najlepsze miejsce do obserwacji wielorybów na całej Islandii. Zobaczenie wieloryba graniczy z pewnością!
- Wyspa Grimsey – Wyspa znajdująca się poza Kołem Podbiegunowym. Promy z Dalaviku
- Akureyri. To zamieszkałe przez 18 tys mieszkańców miasto jest prawdziwą perełką północnej Islandii. Możemy zwiedzić tutaj wiele ciekawych miejsc
- Odwiedzić zaklętego w skałę trola czyli skałę Hvítserkur
- Odwiedzić torfowe domy GLAUMBÆR
- Zobaczyć wodospad Goðafoss
- Wybrać się w północno-wschodni region i obejrzeć wspaniały przylądek Rauðanes, oglądając po drodze kolonie Maskonurów
- Zobaczyć kamienny krąg Heimskautsgerðið, zwany również Arktycznym Kręgiem