Sighisoara

Sigishoara

Sigishoara to przepiękne miasto położone w centralnej części Rumunii. Zwane jest miastem muzeum a jego starówka wpisana została na listę UNESCO. Miasto zostało założone w XII wieku. Pod koniec XIII wieku na terenie miasta osiedlili się koloniści Sascy sprowadzeni tutaj przez królów węgierskich. Murowana zabudowa miejska powstała w oparciu o wzorce niemieckie. Miasto obwarowano potężnymi murami miejskimi, a bogate cechy rzemieślnicze wspomagały jego rozwój.

O bogactwie cechów może świadczyć dziewięć potężnych baszt wzniesionych w obrębie miasta jak np. Kowali, Kożuszników, Cynowników, Rzeźników. Na terenie miasta istniało 10 cechów, które działały aż do połowy XIX w. Członkowie cechów zajmowali się budową murów miejskich, baszt oraz ich utrzymaniem. Aby zapewnić mieszkańcom miasta wodę podczas oblężenia, rzemieślnicy wykopali osiem studni o głębokościach dochodzących do blisko 35 metrów. 

 

W pierwszej połowie XV wieku miastem władał Wład Palownik, czyli słynny Dracula. W kolejnych wiekach miasto rozwijało się a w jego architekturze pojawiały się wzroce późnigotyckie, renesansowe czy też barokowe, a poniżej murów miejskich powstało Miasto Dolne. Sigishoara weszła w obręb Rumunii dopiero w 1919 roku.

Co ciekawego możemy zobaczyć w mieście?

 

Starówka. Tutaj znajdziemy przepiękną zabudowę miejską gdzie odnajdziemy style od renesansu po secesję, mury miejskie, baszty oraz niesamowitą wieżę zegarową z XIV wieku – wizytówkę miasta. Wieża ta liczy sobie 64 metry wysokości, ciekawostką jest zegar zamontowany na wieży, który jeżeli wierzyć podaniom działa nieprzerwania od 1648 roku.  Został on wykonany przez Jana Kirschela. Wspaniały mechanim zegara umożliwia wskazywanie nie tylko godzin ale również porusza figurkami znajdującymi się po obu stronach wieży. Sama wieża ta była miejscem zgromadzeń rady miejskiej oraz stanowiła świetny punkt obserwacyjny. Obecnie w wieży mieści się niewielkie muzeum, w którym możemy znaleźć stare domumenty miejskie, kolekcję monet, wystawę broni, średniowieczne narzędzia stomatologiczne czy też przedmioty codziennego użytku. W budynku wieży odnajdziemy również średniowieczną salę tortur. 
Przy ulicy prowadzącej od rynku miejskiego w kierunku wieży zegarowej odnajdziemy pomarańczową kamienicę w której wg. legendy mieszkał sam Drakula. Jest to prawdopodobnie najstarszy budynek w mieście. O pobycie rodziny Vlada Palownika świadczą trzy dokumenty pochodzące z początku XVw. Wydaje się wiec całkiem prawdopodobne, że w domu tym przyszedł na świad i wychował się słynny Drakula. Obecnie w domu Vlada Palownika mieści się restauracja Cetatea.
Kościół Klasztorny (Dominikanów), z XIII wieku, a w nim kolekcję 35 wschodnich dywanów, które zostały przywiezione do kościoła w podzęce za bezpieczną podróż, przez średniowiecznych kupców. Po przejściu zamieszkujących miasto Sasów na luteranizm, kościł stał się główną miejskią świątynią.
Katedra na wzgórzu. Na górującym nad miastem wzgórzu wzniesiony został w XIII wieku bardzo ciekawy kościół. Odnajdziemy w nim ciekawe krypty oraz drewniany ołtarz wykonany przez Jana Stwosza. Syna Słynnego Wita Stwosza – twórcy ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie. Kościół posiada bogate zdobienia wykonane przez Jacoba Kendlingera. Jego dzieło przedstawia cztery sceny pasyjne Biczowanie, Cierniem Koronowanie, Sąd Piłata i Obanżenie z szat. W nawach bocznych przedsionka kościoła możemy tarcze herbowe króla Maciej Korwina, księcia Stefana Batorego oraz Władysława III. Na uwagę zasługuje również ambona z 1480 roku oraz chrzcielnica pochodząca z kościoła klasztornego oraz późnogotyckie tabernakulum. Za kościołem możemy zobaczyć bardzo ciekawy cmentarz, jeden z najpiękniejszych w Transylwanii.
Schody Szkolne. Wchodząc na wzgórze możemy podziwiać również konstrukcję zadaszenia schodówprowadzących na sam szczyt wzgórza. Schody te liczące pierwotnie 300 stopni (obecnie 175) zapewniały uczniom i nauczycielom dostęp do położonej na szczycie szkoły. Budynek szkoły możemy zobaczyć wychodząc ze schodów na szczyt wzgórza. Znajduje się od dokładnie na przeciwko wyjścia z drewnianego przekrycia schodów. 
Wchodząc na teren starego miasta warto również zwrócić uwagę ma potężną średniowieczną bramę miejską
Górne miasto zachowało pawie w całości swój średniowieczny charakter, otoczone murami miejskimi, potężnymi basztami, wpisuje się na listę najwspanialszych średniowiecznych zabytków Europy

 

Ciekawostką związaną z Sigishoarą może być postać Hermana Obertha, który spędził tutaj większą część swojego dzieciństwa. Herman Obarteh, pochodzący z rodziny sasów siedmiogrodzkich, zafascynowany powieściami Juliusza Verne’a, został fizykiem i wynalazcą. Był on również pionierem techniki rakietowej współpracownikiem  Wernhera von Brauna, z którym współpracował przez pewien czas przy konstrukcji niemieckiej rakiety balistycznej A4 (V2). Po wojnie pracował  również nad programem rakietowym w USA, był również doradcą firmy Convair w San Diego w Kalifornii.

 

 

 

Poprzedni post
Przeczytajcie również naszą relację z wycieczki do Rumunii!

 

 

Galeria

Dzień na Islandii – Golden Circle

Początek przygody na Islandii Wsiadamy do samolotu, Polska żegna nas wspaniałą pogodą. Jest ponad 30ºC, bezchmurne niebo. Niecałe cztery godziny później wysiadamy na lotnisku w Keflaviku w piękny letni wieczór. Sprawnie odbieramy bagaże i powoli zmierzamy ku wyjściu. Drzwi otwierają się i przeżywamy mały szok. Jest 6ºC, deszcz zacina z każdego możliwego kąta, tylko nie z góry, a wiatr wieje …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Kolorado i Wyoming

Kolorado Kolorado to stan wyżyn i gór, gdzie najniżej położone tereny leżą na wysokości 1000 m n.p.m. Swoje ukształtowanie terenu zawdzięcza  Górom Skalistym, biegnącym przez cały stan z południa na północ odgradzając tereny żyznych prerii na wschodzie stanu od pustynnych, spieczonych słońcem terenów leżących na zachodzie. Kolorado to stan, który nie posiada naturalnych granic, wyznaczonych przez rzeźbę terenu. Jego nietypowy, prostokątny …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Nowy Meksyk

Nowy Meksyk Północna część Nowego Meksyku, przypomina nieco Utach, czerwone skały i spieczone słońcem przestrzenie. Na autostradzie z każdą minutą gęstniał ruch a my zbliżaliśmy się do największego miasta stanu – Albuquerque. To prawie pół milionowe miasto odstaje bardzo wyraźnie od reszty stanu pod względem liczby mieszkańców. Tuż za nim plasuje się cztery razy mniejsze Las Cruces, a nieco dalej stolica …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Z Kaliforni do Kolorado

Droga do Las Vegas W USA najlepsze jest to, że gdziekolwiek byśmy nie wyruszyli odkryjemy coś ciekawego. Nasza trasa wiedzie prosto z Los Angeles do Las Vegas, w którym spędzamy noc. Choć jest to kilka godzin drogi, trudno się jednak nudzić tą podróżą. Droga wiedzie przez malownicze tereny pustyni Mojave prosto do światowej stolicy rozrywki Las Vegas. Las Vegas to …

Czytaj dalej...  

Stany z południa na północ. Los Angeles

Los Angeles Los Angeles wita nas słońcem i miejskim skwarem. O tym, że to miasto jest ogromne nie trzeba chyba pisać, ale prawda jest taka, że dopiero jeżdżąc po nim zdajemy sobie sprawę z tego jak wielki obszar zajmuje ta aglomeracja. Plątanina ulic, wygląda jak jedna wielka asfaltowa tafla. Kilka pasów w jedną, kilka w drugą, coś się łączy coś …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: