Abu Dhabi Stolica pod Dubajem

Zwiedzanie Abu Dhabi

Abu Dhabi to nie tylko nowoczesne miasto, największy Emirat oraz stolica Emiratów Arabskich. To również, miejsce bogate w historie kulturę i sztukę. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Dubaju, jest znacznie spokojniejsze i przyjemniejsze do zwiedzania. Znajdziemy tutaj wspaniałe plaże, muzea, promenady, niezwykłe hotele oraz wspaniałą kuchnię! Zwiedzanie Abu Dhabi to prawdziwa przyjemność! Tutaj właśnie znajduje się jeden z najwspanialszych na świecie meczetów Meczet Szejka Zajida, niesamowite muzeum Louvre Abu Dhabi i jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata – Hotel Emirates Palace. Fani prędkości odnajdą tutaj wspaniały tor Formuły 1, a szukający zabawy skorzystają z Warner Bros World.

Historia Abu Dhabi

Mógłbym zacząć tak, Abu Dhabi to stolica największego emiratu oraz Emiratów Arabskich, ale choć to prawda niewiele Wam to powie o tym mieście. Zacznę zatem tak, na początku XVIII wieku leżąca na wybrzeży Zatoki Perskiej wyspa, przykuła uwagę plemienia Bani Yas. Beduini zamieszkujący leżącą na skraju pustyni Oazę Liwa, odkryli na wyspie świeżą wodę, a na wyspę przeprowadziła się rodzina Nahyan. Co ciekawe rodzina ta sprawuje władzę w Abu Dhabi aż do dziś. Ale do tego wrócę w innym miejscu. 

Wybrzeże Zatoki Perskiej słynęło z połowu pereł. Dla żyjących tutaj perłopławów (Pinctada margaritifera) Zatoka oferuje idealne warunki życia. Na tył właśnie perłach wzrastać zaczęło bogactwo tego regionu, tak było aż do lat 30 ubiegłego wieku, kiedy to odkryto tutaj zasoby ropy naftowej. 5 stycznia 1936 r. Petroleum Development Trucial Coast Ltd (PDTC), spółka stowarzyszona z Irak Petroleum Company, zawarła umowę koncesyjną z władcą, szejkiem Szachbut bin Sultanem Al Nahyanem, w celu poszukiwania ropy naftowej. Tak rozpoczęła się złota era dla regionu. 

W błędzie byłby jednak ten, kto uważa, że ropa naftowa była jedynym czynnikiem wzrostu zamożności regionu. Z ropą jak z innymi bogactwami bywa różnie, dla jednych krajów bywa bogactwem zapewniającym dobrobyt na długie dziesięciolecia dla innych bywa przekleństwem, prowadzącym do wojen i niszczenia kraju. Emiraty podążyły drogą dobrobytu, za sprawą ale postać szejka Zayed’a, władcy Abu Dhabi. 

Szejk Zayed władca Abu Dhabi podjął się w na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie lada wyzwania, mianowicie zjednoczenia Emiratów Arabskich i normalizacji stosunków z Iranem. Jego otwarte na dialog podejście i tolerancja wprowadziły Emiraty Arabskie na drogę dobrobytu i rozwoju. Obecnie nadal widzimy dalekowzroczną politykę tego kraju, który w znacznym stopniu swój dochód uniezależnił od ropy naftowej.

Jak zwiedzać w Abu Dhabi

Jeżeli chodzi o sposób zwiedzania Abu Dhabi różni się znacznie od Dubaju. Miasto w przeciwieństwie do Dubaju nie posiada metra. Nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż najwygodniejszym środkiem transportu są tutaj taksówki. Ceny są dosyć niskie, a wygoda podróżowania bardzo wysoka. Do zamawiania taksówki najwygodniejszym rozwiązaniem będzie instalacja na telefonie aplikacji Careem, dzięki, której będziecie mogli zamówić taksówkę. Działa praktycznie tak samo jak Uber. 

Innym świetnym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu. W przeciwieństwie do Dubaju jazda po  Abu Dhabi samochodem jest jak marzenie. Szerokie drogi, znacznie spokojniejsi kierowcy, mniejszy tłok na ulicach. Wypożyczenie samochodu będzie miało również duże znacznie, jeżeli planujecie odwiedzić pustynie. Takie rozwiązanie pozwoli Wam oszczędzić masę pieniędzy. Koszt wypożyczenia średniej klasy samochodu z pełnym ubezpieczeniem, na jeden dzień to około 250PLN (mniej więcej połowa tej kwoty to pełne ubezpieczenie).

Zwiedzanie Abu Dhabi możecie również zorganizować dzięki komunikacji miejskiej. Jest to najtańszy sposób zwiedzania miasta ale i zarazem najbardziej czasochłonny. 

Co zwiedzić w Abu Dhabi

Miasto powitało nas dosyć nietypowo, bo deszczem, chmurami i tęczą. Jako, że był to styczeń, nie byliśmy tym aż tak mocno zdziwieni. Temperatura oscylowała w okolicy dwudziestej kreski, lecz silny wiatr i zacinający deszcz, nieco hamował nasze turystyczne plany. W końcu po południu wyjrzało słońce. Oczyszczone przez deszcz powietrze, chmury i zachodzące słońce sprawiły, że “oprawa graficzna” naszego pierwszego punktu zwiedzania Abu Dhabi, po prostu zwaliła nas z nóg. Fioletowo różowe niebo i odcinający się na jego tle olśniewająco biały Wielki Meczet Szejka Zayeda, robił piorunujące wrażenie. 

Wielki Meczet Szejka Zajida

Bryła meczetu Szejka Zayeda inspirowana była architekturą Perską, Indo-Islamską, czy też Aleksandryjską. Układ kopuły i plan piętra meczetu został zainspirowany meczetem Badshahi z Lahore (Pakistan, Punjab). Jego łuki nawiązują do stylu mauretańskiego, a minarety przyjmują klasyczną formę arabską.

W jego budowie wzięło udział ponad 3000 pracowników. Do budowy użyto materiałów najwyżej klasy i wytrzymałości, zapewniających budowli długowieczność w tym marmur, złoto, kamienie półszlachetne, kryształy i ceramika. Pracujący przy budowie rzemieślnicy pochodzili z wielu krajów, w tym z Indii, Włoch, Niemiec, Egiptu, Turcji, Maroka, Pakistanu, Malezji, Iranu, Chin, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii.

Meczet jest wystarczająco duży, aby pomieścić ponad 40 000 wiernych, w tym w głównej sali modlitewnej może zmieścić się ponad 7 000. W meczecie znajdują się również dwie mniejsze sale modlitewne przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, z których każda może pomieścić 1500 wiernych. Na czterech rogach dziedzińca znajdują się cztery minarety o wysokości około 107 m . Powierzchnia dziecińca liczy około 17 000 m² i pokryta jest w całości mozaiką, która jest uważana za największą marmurową mozaikę na świecie.

 

Galeria

 
To nie jedyne rekordy, które zostały pobite w tym własnie miejscu. Znajdujący się w głównej sali modlitewnej dywan, wykonany przez Iran’s Carpet Company i zaprojektowany przez irańskiego artystę Ali Khaliqi, ma powierzchnię 5627 m². Nad jego powstaniem pracowało około 1200-1300 supłaczy, którzy wykonali na nim 2 268 000 000 węzłów. Waga dywanu wykonanego z wełny Irańskiej i nowozelandzkiej przekracza 35 ton. Prace nad nim zajęły dwa lata. 
 

W Wielkim Meczecie Szejka Zayeda znajdziecie siedem wspaniałych żyrandoli wykonanych przez firmę Faustig z Monachium. Do ich wykonania zużyto kilka miliony kryształów Swarovskiego. Największy żyrandol ma średnicę 10 m i wysokość 15 m.

Muzeum Louvre Abu Dhabi

Muzeum Louvre Abu Dhabi to muzeum sztuki i cywilizacji. Zostało otwarte 8 listopada 2017 r. przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, oraz księcia Abu Zabi Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana.

Powstanie muzeum jest wynikiem trzydziestoletniej umowy między miastem Abu Zabi a rządem francuskim. Powierzchnia tego nowoczesnego budynku liczy 24 000 metrów kwadratowych, co czyni go największym muzeum sztuki na półwyspie arabskim. Koszt jego budowy szacuje się na około 600 mln EUR. Ponadto Abu Dhabi zapłaciło 525 mln USD za możliwość używania nazwy Louvre, kolejne 747 mln USD zostanie wypłacone z tytułu praw wystawowych i porad zarządczych. Muzeum jest niewątpliwie dużą inwestycją.

Muzeum to mieści bardzo ciekawe eksponaty. Będąc w Abu Dhabi nie sposób go pominąć. Wnętrza robią bardzo duże wrażenie, a zgromadzone tam eksponaty zapewnią nam kilka godzin zwiedzania.

Hotel Emirates Palace

Emirates Palace to jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Od 1 stycznia 2020 r prowadzony jest przez Mandarin Oriental. Budowa hotelu rozpoczęła się w grudniu 2001  Hotel  od czasu jego otwarcia w listopadzie 2005 r do 1 stycznia 2020r prowadzony był pod logo Kempinski.

Emirates Palace składa się z 394 apartamenty mieszkalne. Większość z nich wykończona jest złotem i marmurem. W głównym budynku głównym znajduje się przepiękna marmurowa posadzka. Na piętrze znajduje się sześć apartamentów przeznaczonych należących do książąt, są one zarezerwowane wyłącznie dla dygnitarzy, takich jak członkowie rodziny królewskiej 

Udogodnienia obejmują 2 spa, ponad 40 sal konferencyjnych, prywatną plażę o długości 1,3 km, przystań, 2 lądowiska dla helikopterów, salę balową, mogącą pomieścić  2500 osób, luksusowe sklepy i międzynarodowe restauracje.

W hotelu tym występowała Christina Aguilera podczas swojej trasy koncertowej 24 października 2008 r, a przedstawienie to zgromadziło 15 000 fanów. Hotel pojawił się również w filmie Szybcy i Wściekli 7 z 2015 roku, co więcej zdjęcia hotelu wykorzystano także w filmie z 2007 roku Królestwo. Podczas swojej trasy koncertowej 6 grudnia 2007r w hotelu mieszkał Justin Timberlake. Emirates Palace pojawia się również w filmie 6 Undergrounds z w 2019 roku wraz z innymi kultowymi miejscami Abu Dhabi.

Co jeszcze można zobaczyć w Abu Dhabi?

Co można zobaczyć w Abu Dhabi? Tutaj na pewno nie będziemy się nudzić. Myślę, że każdy znajdzie w tym mieście coś dla siebie i tak:
  • Fani Formuły 1, powinni koniecznie zwiedzić tor wyścigowy Yas Marina, gdzie odbywają się właśnie wyścigi bolidów formuły 1. Jeżeli chcieli byście wybrać się na wyścig, bilety możecie nabyć tutaj: https://tickets.formula1.com/en/f1-3312-abu-dhabi
  • Heretige Village – jedna z lepiej odtworzonych wiosek emirackich. Leży na cyplu z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto. Warto zobaczyć Abu Dhabi z tej perspektywy!
  • Observation Deck at 300. To kolejna miejsce z którego możecie zobaczyć Abu Dhabi. Punkt widokowy znajduje się na 74 piętrze budynków Ethiad Towers
  • Ferrari World – Jeżeli chcecie poczuć dużą dawkę adrenaliny możecie wybrać się do Ferrari World i przejechać się jednym z najszybszych roller coasterów na świecie
  • Warner Bros – ten park rozrywki jest świetnym miejscem zwłaszcza dla rodzin z mniejszymi dziećmi. Dzieciaki będą zachwycone widząc na żywo postacie z kreskówek braci Warner’s
  • Corniche Beach – leżąca przy promenadzie plaża cieszy się nie małą popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów. Znajdziemy tutaj restauracje, trasy rowerowe, boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki plażowej
  • Marina Mall – może nie jest to atrakcja w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale jeżeli wybieracie się na zakupy warto mieć to miejsce na swojej liście. W mallu znajdziecie również bardzo fajne knajpki z lokalnym jedzeniem 😉

Abu Dhabi co można zobaczyć poza miastem

Abu Dhabi to największy z Emiratów, warto wypożyczyć tutaj samochód i udać się na wycieczkę poza miasto, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do Dubaju. Jazda samochodem po tym mieście to prawdziwa przyjemność. W mieście znajdziecie kilka międzynarodowych firm wypożyczających samochody – możecie o tym przeczytać w kolejnym rozdziale.

Jeżeli chcieli byście przeżyć przygodę na pustyni, warto wybrać się do Oazy Liwa, leżącej ok 2.5 drogi samochodem od Abu Dhabi. Na miejscu znajdziecie niesamowity hotel – Tilal Liwa Hotel – Madinat Zayed, z którego roztacza się bajeczny widok na pustynię.

Jeżeli chcielibyście wjechać głębiej w pustynie udajcie się z Oazy Liwa dalej na południe, w kierunku Moreeb Dune. W miejscu tym znajdziecie największe na świecie wydmy, które sięgają 300 metrów wysokości. Przez pustynię biegnie droga, wijąca się pomiędzy potężnymi wydmami – widoki jednorazowe!

 

Jeżeli szukacie czegoś na prawdę ekstra, wybierzcie się drogą E40 na zachód i odwiedźcie hotel  Qasr Al Sarab. Nawet jeżeli nie zamierzacie spędzić tutaj nocy, to  warto przyjechać tutaj i wypić na hotelowym tarasie pyszną kawę, zapewniam Was, że widok, zrekompensuje nam z pewnością jej cenę.

 

Hotel rozkłada na łopatki. Prowadzi do niego kilkunasto-kilometrowa prywatna droga wiodąca przez pustynię. Hotel leżu dosłownie na środku pustyni otoczony przepięknymi wydmami. Trudno opisać ten widok!

Galeria

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: