Florencja

Florencja 

Miasto to przyciąga corocznie miliony turystów. Jego historyczne centrum  zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Florencja słynie ze swojej kultury, renesansowej sztuki i architektury oraz zabytków. W mieście znajdziecie liczne muzea i galerie sztuki, takie jak Galeria Uffizi i Palazzo Pitti. Ze względu na artystyczne i architektoniczne dziedzictwo Florencji, została uznana przez Forbesa za jedno z najpiękniejszych miast na świecie, to również znaczące miast włoskiej mody które znajduje się  w pierwszej piętnastce światowych stolic mody.

Florencja co zwiedzać?

Na zwiedzanie Florencji warto przeznaczyć kilka dni. Jeżeli dysponujemy jednym lub dwoma dniami powinniśmy dobrze rozplanować zwiedzanie miasta i dokonać niełatwego wyboru, związanego z ustaleniem priorytetów zwiedzania. Ale do rzeczy. Zobaczcie poniżej co można zwiedzić w mieście. 

Katedra Matki Boskiej Kwietnej

Jeżeli chcemy zwiedzić katedrę, to rezerwacje wejściówek i bilety kupimy na tej stronie. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 15 euro, dzieci 6-11 lat 3 euro, poniżej za darmo. W cenie biletu otrzymujemy:

  • wejście na kopułę,
  • wejście na dzwonnicę,
  • wejście do Baptysterium,
  • wizytę w muzeum
  • wizytę w krypcie

i oczywiście wejście do samej katedry. Oprócz biletu MUSIMY zarezerwować konkretną godzinę wejścia na dzwonnicę i na kopułę. Bez tego nie zostaniemy wpuszczenie, pomimo zakupionego biletu. Bilet, który kupimy uprawnia nas do teoretycznego wejścia bez kolejki. Dlaczego teoretycznego? Ponieważ nie będziemy jedynymi osobami posiadającymi taki bilet, więc zawsze utworzy się jakaś kolejka do wejścia czy to na wieże, czy to na kopułę.

Baptysterium Jana Chrzciciela

Pierwsze kamienie pod budowę baptysterium zostały ułożone na początku XI wieku, czyli prace nad jego budową rozpoczęły się znacznie wcześniej niż nad stojącą obecnie obok katedrą. Budynek utrzymany jest w stylu romańskim na planie ośmioboku z półkolistą absydą. Naszą uwagę na pewno przykują wspaniałe trzy kute brązowe bramy, które udekorowane zostały scenami z życia Jana Chrzciciela. Najbardziej znaną jest chyba brama wschodnia, nazwana przez Michała Anioła Drzwiami do Raju. 

Budynek zdobią wewnątrz wspaniałe, pochodzące z XIII wieku mozaiki, warto również zwrócić na bogato zdobioną posadzkę. 

Galeria Ufizzi

Jedynym oficjalnym sklepem  Galerii Ufizzi jest http://www.b-ticket.com/b-ticket/uffizi/, wszystkie inne strony oferujące sprzedaż biletów to pośrednicy. Zapewne na ich stronie uda nam się zarezerwować bilety gładko i płynnie ze świetną obsługą, będzie nas to jednak kosztować kilka euro drożej od osoby. Jeżeli chodzi o stronę b-ticket. to jest to duże wyzwanie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o otrzymanie potwierdzenia rezerwacji.

Ze strony nie otrzymujemy standardowego biletu a jedynie potwierdzenie rezerwacji. Bardzo ważne jest wydrukowanie tego maila, ponieważ znajduje się na nim numer naszej rezerwacji. Następnie udajemy się z nim do kasy, gdzie nasz papierowy e-mail zostanie wymieniony na bilety. Jeżeli potwierdzenie nie przyjdzie w tym samym dniu, bądź w następnym, bądź jeszcze później. Nie denerwujcie się, ten system tak działa. Piszcze maile do skutku. Istnieje również możliwość rezerwacji biletu telefonicznie, choć dodzwonienie się do muzeum to również duże wyzwanie. Na tej samej stronie zarezerwujemy również bilety do Akademii Ufizzi. 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, co możecie zwiedzić w galerii kliknijcie poniższe zdjęcie.

Galeria Uffizi

 

Galeria Akademia

Galleria dell’Accademia, bo tak brzmi jej włoska nazwa,  została utworzona pod koniec XVIII wieku przez Wielkiego Księcia Piotra Leopolda. Jego marzeniem było zebranie w jednym miejscu dzieł wszystkich florenckich szkół malarskich. Obecnie w galerii możemy podziwiać nie tylko obrazy ale również i rzeźby, z tą chyba najsłynniejszą – Dawidem dłuta Michała Anioła. Jeżeli będąc w Rzymie odwiedzaliście kościół San Piertoin Vincoli to z pewnością Waszą uwagę przykuła rzeźba ‘rogatego’ Mojżesza. Otóż w galerii znajdziecie niedokończone przez Michała Anioła rzeźby, które miały zdobić również grobowiec Papieża Juliusza II. Współpraca z papieżem ponoć tak zmęczyła wielkiego mistrza, że gdy tylko papież zmarł porzucił on prace związane z wystrojem kościoła w tym i grobowca. 

San Pietro in Vincoli

W Galerii znajdziemy obrazy pędzla takich mistrzów jak Filippo Lippi, Domenico Ghirlandaio, czy też Pietro Perugino

W kolekcji znajduje się również obraz Pieta di Palestrina, przypisywany Michałowi Aniołowi. Poniżej znajdziecie link do strony muzeum, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące zbiorów muzeum

Artworks

Palazzo Pitti

Pałac stanowiący niegdyś rezydencję bogatego florenckiego bankiera Luki Pittiego, dzisiaj mieści w swoich murach wspaniałe muzeum. Walcząc o wpływy z rodem Medyceuszy, chciał aby jego pałac przyćmił swym blaskiem wszelkie budowle wzniesione w Italii. Los spłatał jednak bankierowi małego figla, otóż po jego śmierci, pałaca został zakupiony… przez ród Medyceuszy. 

W Pałacu znaleźć możemy dzieła Botticellego, Caravaggia, Perugina, Tycjana, czy też Rafaela. W budynku znajduje się również bardzo ciekawe Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Srebra, Muzeum Kostiumów oraz Muzeum Powozów i Dorożek. 

Warto tutaj wpomnieć o jeszcze jednej atrakcji, mianowicie o Corridoio Vasariano. Korytarz Vasariego to wzniesiony zamknięty pasaż, który łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. Zaczyna się on w południowej części Palazzo Vecchio, następnie biegnie przez Galerię Uffizi prowadząc wzdłuż północnego brzegu rzeki Arno, przekracza ją górną częścią (mostu) Ponte Vecchio.  Korytarz skrywany jest znaczną częścią fasady kościoła Santa Felicita. Następnie wije się pomiędzy rzędami domów w dzielnicy Oltrarno, by w końcu dołączyć do Palazzo Pitti. 

Obecnie istnieje możliwość zwiedzania korytarza. Rezerwację wycieczki należy zgłaszać pod włoskim numerem  055 2654321 (Loggiato degli Uffizi 6). Maksymalna grupa zwiedzająca to 20 osób (rezerwacje maksymalnie dla 5 osób – cena € 10,00/€ 5,00 plus opłata za rezerwację € 4.00). Korytarz można zwiedzać:

  • we wtorki i czwartki w godzinach 9.00 i 11.30, oraz
  • w środy i piątki o 14.00 i 16.30

Ogród Boboli

Ogród ten liczy sobie 45 tys m² i odwiedzany jest rocznie przez 800 tys turystów. Najwyższym punktem ogrodu jest Ogród Kawalera, skąd rozpościera się przepiękny widok na okolice. W Casino del Cavaliere znajdziemy Muzeum Porcelany, a w nim serwis Napoleona. Bardzo ciekawym miejscem jest również Grotta del Buontalenti, gdzie pośród zwisających ze sklepienia stalaktytów możemy podziwiać ciekawe rzeźby pasterzy i owiec. Tam też znajduje się wanna, pochodząca prawdopodobnie z willi Nerona. Nieco dalej znajduje się egipski obelisk liczący sobie ok 3.5 tysiąca lat. 

Więcej znajdziecie tutaj: https://www.uffizi.it/en/boboli-garden

Bazylika św. Krzyża

Będąc we Florencji warto również udać się do Bazyliki św. Krzyża. na monumentalna XIV wieczna budowla skrywa w sobie grobowce Michała Anioła, Machiavellego oraz Galileusza. Kaplice kościoła zdobione są bogato malowidłami ściennymi oraz freskami. Miejsce to warto szczególnie odwiedzić 24 czerwca, kiedy to przez bazyliką rozgrywany jest tradycyjnymecz piłki florenckiej (calcio fiorentino), w którym uczestnicy przebierają się w tradycyjne florenckie stroje. Pierwsze rozgrywki zaczęły odbywać się w tym miejscu około roku 1530. 

Muzeum Narodowe Bargello

Muzeum to działa od XIX wieku, w zbiorach muzeum znajdziemy dzieła Michała Anioła, Donatella i wielu innych artystów. Aby dostać się do sal muzeum, przechodzić będziemy przez wspaniały XIII wieczny dziedziniec, którego otaczające ściany pokryte są bogatymi freskami i arkadowymi krużgankami. 

Oficjalna strona muzeum: http://www.bargellomusei.beniculturali.it/

Teatr Pergoli

Teatr położony jest w centrum miasta przy Via della Pergola, od którego pochodzi nazwa teatru. Został zbudowany w 1656 roku pod patronatem kardynała Gian Carlo de ‘Medici według projektu architekta Ferdinando Tacca, Teatr posiada dwa audytoria, Sala Grande z 1500 miejscami i Saloncino, dawną salę balową znajdującą się na piętrze, która służyła jako sala recitalowa od 1804 roku i która mieści 400 osób. Foyer wejściowy teatru, odremontowany w 1855-57 Premiera dzieła Makbeta Verdiego o ukończeniu wnętrza została ukończona w 1661 r., w czasie uroczystości ślubnych przyszłego wielkiego księcia Cosimo III de ‘Medici, z dworskim spektaklem Ercole in Tebe autorstwa Giovanniego Antonio Borettiego.

Był to przede wszystkim teatr dworski używany przez Wielkich Książąt Toskanii, dopiero po 1718 został udostępniony publiczności. W tym teatrze po raz pierwszy we Włoszech usłyszano wielkie opery Mozarta.  Do XIX wieku w La Pergola wystawiano dzieła najbardziej znanych kompozytorów w tym Vincenzo Belliniego, Gaetano Donizettiego i Giuseppe Verdiego. Obecny wygląd teatru pochodzi z przebudowy z lat 1855-57. W 1925 roku został ogłoszony zabytkiem narodowym. Dziś teatr co roku wystawia szeroką gamę (około 250) przedstawień teatralnych.

Piazza della Signoria

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o głównym placu Florencji. Otoczony przez wspaniałe średniowieczne budowle uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytków Włoch. Na placu podziwiać możemy Palazzo Vecchio – Pałac stary, który od czasów średniowiecza stanowi siedzibę władz lokalnych. Na przeciwko pałacu możemy podziwiać XIX wieczny budynek włoskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Generali. 

Tuż na pomnikiem przedstawiającym Kosmę I Medyceusza na koniu, znajduje się XIV wieczna Izba Sądowa Handlowców. Centrum placu natomiast ozdobione jest przepiękną fontanną ozdobioną posągiem Neptuna. Został on wykonany w latach 1563-1575 przez Bartolomeo Ammannati’ego. 

 

Wskazówki

Jeżeli chcielibyście zrobić ładne zdjęcia Florencji, jednym z najlepszych miejsc będzie położony na wzgórzu plac Piazza le Michelangelo. Kolejnym ciekawym miejscem jest Galeria Ufizzi, z której okien rozpościera się wspaniały widok na Ponte Vecchio oraz rzekę Arno.

Oferta noclegowa

Booking.com

Ze swojej strony możemy polecić Wam niesamowity rodzinny B&B. Do swojej dyspozycji będziecie mieli całe mieszkanie z trzema sypialniami, położone na parterze kilkusetletniej kamienicy. Mieszkanie należało do dziadka obecnej właścicielki, pełne jest przepięknych pamiątek oraz nowoczesnego wystroju. Z mieszkania do centrum starego miasta dostaniecie się piechotą w około 25 minut. Obok znajduje się również przystanek autobusowy, co ułatwia poruszanie po mieście. Co więcej właścicielka zarezerwuje dla Was miejsce na pobliskim parkingu, co w przypadku Florencji jest nie lada ułatwieniem, dla osób podróżujących samochodem. 

B&B to La Vecchia Firenze

Booking.com

Galeria

 

 

 

 

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Droga do Sieny

Przez Austrię Wyruszyliśmy późnym popołudniem. Sam byłem ciekawy ile kilometrów uda nam się pokonać przed nocą. Pogoda dopisywała, a kolejne kilometry mijały pod znakiem zachodzącego słońca. Po około 3,5h byliśmy już w Wiedniu. Przejazd przez to miasto z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Nie licząc krótkiego odcinka od Brna do początku A5 po stronie Austriackiej, cały czas jedziemy autostradą. Niecałe …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: