Świątynia Ġgantija

Świątynia Ġgantija stoi na skraju płaskowyżu Xagħra, zwrócona w kierunku południowo-wschodnim. Ten megalityczny pomnik składa się z dwóch świątyń i niekompletnej trzeciej, której nie zdążono dokończyć przed porzuceniem tego miejsca. Świątynia wzniesiona jest w taki sposób by można było obserwować w niej wschód słońca podczas przesileń letniego i zimowego. Świątynia południowa jest starsza i datowana na ok 3600 lat przed naszą erą, 

Ġgantija, podobnie jak inne megalityczne świątynie położone na Malcie, skierowana jest na południowy wschód. Mur otaczający świątynie wznosi się na ok 7 metrów. Przy wejściu do świątyni Ġgantija znajduje się duży kamienny blok z wnęką, służący być może do rytualnego oczyszczania, przed wejściem do  kompleksu. Pięć absyd kryje ołtarze. Naukowcy odkryli w miejscach tych kości zwierząt, które sugerują, że mogły one służyć do składania ofiar ze zwierząt.

Wygląd ścian świątyni może prowadzić do błędnego wrażenia o ich przypadkowym położeniu. Przy bliższej analizie okazuje się, że każdy z bloków skalnych doskonale wpasowano w skalną ścianę. Zaawansowaną obróbkę kamieniarską możemy podziwiać wewnątrz świątyni, gdzie znajduje się ołtarz. Co ciekawe, kamienie wydobyto z odległego o kilka kilometrów kamieniołomu. 

Na terenie świątyni odnaleziono kilka bardzo ciekawych przedmiotów, jednym z nich są rzeźby przedstawiające głowy. W odległości ok 50 metrów od świątyni odnaleziono ogromne ilości glinianych naczyń. Znalezione na terenie świątyni Ġgantija  artefakty, możemy podziwiać w znajdującym się obok muzeum archeologicznym. 

Nazwa „gantija” pochodzi od słowa „gant” oznaczającego giganta, ponieważ mieszkańcy Gozo wierzyli, że świątynie zbudowała rasa gigantów. Nie jest to zaskakujące, patrząc na rozmiar wapiennych bloków skalnych, z których zbudowano świątynię Ġgantija. O tym jak wielkich bloków skalnych używano do ich budowy, możemy przekonać się spoglądając na zachodnią część kompleksu. Niektóre z megalitów mają ponad pięć metrów długości i ważą ponad pięćdziesiąt ton!

%d bloggers like this: