Malta świątynie megalityczne

Malta to prawdziwa mekka dla poszukiwaczy megalitów. To niesamowite megalityczne świątynie, Dolmeny i tajemnicze koleiny wozów odciśnięte w litej skale.

Malta świątynie megalityczne

Gdybyśmy przenieśli się w czasie mniej więcej o 20 tysięcy lat, prawdopodobnie nie byli byśmy w stanie rozpoznać, że własnie znajdujemy się na skrawku lądu, który kiedyś w przyszłości stanie się Maltą. W czasach tych poziom morza znajdował się mniej więcej 120 metrów niżej. Dzisiejsza Malta, Gozo i Comino leżały na część lądu, który stanowił przedłużenie obecnej Sycylii. Ta również połączona była z resztą ‘buta włoskiego’. 

Tereny te porastały gęste lasy wiecznie zielonych dębów oraz pinii. Obecnie widoczne nagie skały pokrywała żyzna ziemia, porośnięta bujną roślinnością. Badania wykazują na istnienie tutaj dobrze zorganizowanego społeczeństwa, które rozwijało się tutaj ok 7.500 lat temu. Pierwsze świątynie megalityczne na Malcie, zaczęły pojawiać się mniej więcej w okresie 3500 – 2500 lat przed naszą erą. Malta to również dolmeny, oraz tajemnice związane z koleinami wozów tzw. cart ruts.

Malta – historia

Mnie więcej 5.500 lat temu, na wyspie nastąpił rozkwit bliżej nieznanej nam kultury, która stworzyła nieprawdopodobne architektoniczne dzieła. Na obu wyspach zaczęły powstawać ogromne kamienne budowle, część z nich wznoszono z ważących wiele ton, kamiennych bloków, inne wycinano w litej skale kilkanaście metrów pod powierzchnią terenu. 

Świątynie megalityczne – jak nazwano budowle – to nie tylko lite bloki skalne. Ważące nie raz po kilkanaście ton bloki skalne, złożono w całość z niemal zegarmistrzowską precyzją. Bloki zdobiono fantazyjnymi abstrakcyjnymi wzorami, motywami roślinnymi i zwierzęcymi (ryby, kozice). Wewnątrz świątyń odkryto potężne rzeźby przedstawiające otyłą kobietę, prawdopodobnie przedstawiające boginię. Rzeźby te podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Valettcie. W wielu miejscach wyspy znaleziono również mniejsze figurki, przedstawiające podobne bóstwa. Jedną z najsłynniejszych jest Leżąca Panna z Hypogeum Ħal Saflieni.

O tym ja wyglądały świątynie megalityczne możemy dowiedzieć się pośrednio nie tylko na podstawie prac wykopaliskowych ale również na podstawie znalezisk. Jednym z nich jest mała rzeźba odnaleziona w świątyni Mgarr, przedstawiająca wygląd świątyni. Jej strop zbudowany został z potężnych, ułożonych równolegle do siebie, bloków skalnych. Kolejną wskazówką, która pozwala nam wyobrazić sobie jak wyglądały świątynie megalityczne ponad pięć tysięcy lat temu, są rysunki oraz reliefy, które pozostawili na murach świątyń ich tajemniczy

Malta – świątynie

Jeżeli interesuje Was historia megalitycznej Malty tutaj znajdziecie coś dla siebie. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych świątyń jakie możecie zwiedzić: 

Świątynie Malta:

oraz pozostałe, które zachowały się w nieco gorszym stanie

 • Kordin III
 • Ta’ Ħaġrat
 • Skorba
 • Tas-Silġ
 • Borġ in-Nadur
 • Misqa Tanks
 • Tal-Qadi
 • Buġibba
 • Grobowce w Xemxija
 • Linie Kuncizzjoni

Świątynie Gozo:

 • Ġgantija (Gozo)
 • Krąg w Xagħra
 • Borġ L-Imramma

Malta Cart Ruts

Malta skrywa wiele tajemnic i nie są to tylko megality. To również tajemnicze ‘cart ruts’ Celowo użyłem tutaj nazwy angielskiej, ponieważ jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem niewiele znajdziecie w literaturze polskiej. Czym są tak zwane ‘cart ruts’? To po polsku koleiny wozów Tak się składa, że na całym świecie przez kraje europejskie, przez Azję, Amerykę, Afrykę możemy odnaleźć dosyć ciekawe koleiny wozów, które zostały wyryte w skałach a przypominają ślady pozostawiane przez poruszające się przez błotnisty teren wozy. 

Nie było by może w tym nic dziwnego, gdyby nie datowanie tych śladów. Te z Malty na przykład rozciągają się w zasadzie na całej wyspie, nie kończą się jednak na wybrzeżu a schodzą dalej w głąb morza. Jedne z najciekawszych możemy podziwiać w San Ġwann, czy też w okolicy Naxxar Gap (San Pawl tat-Targa). 

Cart Ruts - Malta

By Lysy – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7152613

Malta Dolmeny

Malta to również kraina dolmenów. Dolmeny nie tylko te na Malcie to proste pomieszczenia wykonane z kamiennych bloków. Służyły prawdopodobnie za celom pochówkowym. Jedne ciekawszych jakie możemy znaleźć na Malcie są:

 • Wied Fliep
 • Wied Zunber
 • Misrah Is-Sinjura
 • Ta’ Hammud 

Kierunek Malta świątynie megalityczne

Zobacz wszystko  

Pustynna przygoda w Emiratach

Pustynia w Emiratach Pustynia w Emiratach może zaskakiwać, fantastyczne kolory, niesamowite kształty, hotele otoczone potężnymi wydmami. To zupełnie inny lecz cudowny świat! W Emiratach znajdziemy wydmy, które należą do największych na świecie.  Emiraty Pustynia – Droga na południe Ostatni rzut okiem na Wielki Meczet Szejka Zajida i powoli opuszczamy Abu Dhabi. Ruszamy na południe na pustynie w Emiratach, aby przed …

Czytaj dalej...  

Abu Dhabi Stolica pod Dubajem

Zwiedzanie Abu Dhabi Abu Dhabi to nie tylko nowoczesne miasto, największy Emirat oraz stolica Emiratów Arabskich. To również, miejsce bogate w historie kulturę i sztukę. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Dubaju, jest znacznie spokojniejsze i przyjemniejsze do zwiedzania. Znajdziemy tutaj wspaniałe plaże, muzea, promenady, niezwykłe hotele oraz wspaniałą kuchnię! Zwiedzanie Abu Dhabi to prawdziwa przyjemność! Tutaj właśnie znajduje się jeden …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: