Cerveteri
Nekropolia Cerveteri jest chyba jedną z najbardziej imponujących w całym regionie jeżeli nie w całym basenie Morza Śródziemnego. Jest ona ogromna, z łatwością można zgubić się, wędrując ulicami tego “miasta umarłych”.
Kupując bilet otrzymujemy elektroniczny przewodnik po grobowcach, który uruchamia multimedialną prezentację, wyświetlaną w ich wnętrzu. Wrażenie jest na prawdę niesamowite!
Będąc w tej okolicy warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Cerveteri. Znajdziemy tam wiele ciekawych artefaktów etruskich, w tym słynny Sarkofag Małżonków. To nowoczesne muzeum będzie nie lada gratką dla osób lubiących interaktywne wystawy. To nowoczesne muzeum znajduje się w czołówce światowego rankingu tego typu muzeów.
Najstarsze z grobowców pochodzące sprzed około 3 tys lat, budowane były w postaci ‘studni’, w których składano naczynia z prochami zmarłych Od VII wieku p.n.e., rozwinięto prawdopodobnie ceremonię pochówku, wznosząc duże kopce przykrywające komory grobowe wykute w tufie wulkanicznym. Ich wnętrza ozdobione były motywami inspirowanymi codziennym życiem zmarłego. Grobowce te należały do wysokich rangą rodzin i zawierały całą gamę cennych przedmiotów, które często pochodziły z Bliskiego Wschodu i Grecji. W VI wieku p.n.e. zaczęto wznosić budowle w formie nieco mniejszych przylegających do siebie budowli. Powszechne były bogato zdobione hipogea, ich ściany pokryto nierzadko wspaniałymi reliefami, a pomieszczenie wypełniano przedmiotów codziennego użytku. Sarkofagi układano w bocznych pomieszczeniach, na wykutych w skale, kamiennych łożach.