Ħal Tarxien
Świątynia Tarxien, to jedna z najlepiej zachowanych świątyń. Położona jest bardzo blisko Valetty nieopodal Hypogeum Ħal Saflieni.
Odkryta została w 1914 roku, przez lokalnego farmera, który zawadził pługiem o jeden ze skalnych bloków, spoczywających od tysiącleci pod ziemią. Część z bloków posłużyła mu za elementy budowlane zabudowań gospodarczych. Niestety najbardziej uszkodzona została potężna figura bogini, która rozpadła się na kilka kawałków.
Świątynia Tarxien składa się z trzech części, południowej, środkowej i wschodniej, każda z nich posiada kilka absyd. W południowej części możemy zauważyć, małą kapliczkę z ofiarnymi otworami. Część ta łączy się z małym dziedzińcem, na którym znajduje się kamienna cysterna na wodę. Wchodząc do świątyni od razu dostrzegamy ołtarz zdobiony wykutymi w kamieniu spiralami. Oryginał znajduje się w muzeum Archeologicznym w Valettcie. Tuż obok znajduje się potężna statua reprezentująca boginię. Oryginalna rzeźba również znajdziecie w muzeum.
Druga apsyda prowadzi do części centralnej. Jej ściany zachowały się znacznie lepiej niż te znajdujące się w części południowej. W środku możecie zauważyć ogromną wazę, w której niegdyś płonął ogien. Na ścianach możemy znaleźć reliefy przedstawiające dwa byki i lochę. Wewnętrzną część świątyni wycięto w kamieniu. Wychodzący z niej pasaż prowadzi nas do trzeciej absydy, w której możemy znaleźć pozostałości wsporników, znajdującego się tutaj niegdyś, sklepienia łukowego.
Część wschodnia nie jest aż tak wymyślna jak dwie poprzednie. Jej proste wnętrze służyło Rzymianom za piwnicę.