Powiem krótko i może trywialnie, Gozo jest piękna. Począwszy od stolicy Wiktorii, przez okolicę Fungus Rocks, Snap Cliffs, Inland Sea, wąwóz Wied Il-Għasri po plażę Calypso. Ciekawe miejsca jak historie rozrzucone w czasie od Ġgantija po Ta' Pinu! Zapraszamy na Gozo!

Gozo

Maleńką, bo licząca zaledwie 67 km², wyspę Gozo dzieli od Malty kilka kilometrów. To jednak wystarczyło by maleńka Gozo, posiadała swój własny unikalny charakter. Podobnie jak Malta, Gozo posiada bogatą historię. Stolica wyspy Wiktoria, lub Rabat – taką bowiem nosiła nazwę przez wieki, liczy niewiele ponad 6 tys mieszkańców, lecz miejsce to posiada ponad 3.5 tys lat historii. 

Wyspę można zwiedzić niespiesznie w ciągu zaledwie jednego dnia, można również zagościć tutaj na dłużej.

Viktoria stolica Gozo

Warto z pewnością poświęcić na to miasto co najmniej kilka godzin. Malowniczo położona Viktoria, górująca nad otoczeniem twierdza przypomina o historii tego miejsca.

Miasto zamieszkiwane było przez Fenicjan, przez Kartagińczyków, Arabów, Rzymian. Jednakże nie zapominajmy również o Brytyjczykach, którzy również pozostawili tutaj po sobie ślad. W tym obecną nazwę stolicy Gozo – Wiktoria. 

Zwiedzając miasto warto udać się do:

  • Muzeum Katedralnego,
  • Muzeum Archeologicznego,
  • Starego Więzienia,
  • Muzeum Przyrodniczego, oraz
  • Muzeum Folkloru.

Używając Heritage Malta Pass, możecie zakupić tańszy bilet do wszystkich w/w muzeów, oprócz Muzeum Katedralnego. Dla fanów Gry o Tron nie lada gratką może być przejście przez główną bramę miasta. Tutaj właśnie kręcono sceny pierwszego sezony filmu a brama ta odgrywała rolę, bramy miejskiej King’s Landing.

Świątynia Ġgantija

To najlepiej zachowana na wyspie megalityczna świątynia. Więcej o świątyni Ġgantija oraz o innych świątyniach megalitycznych Malty, przeczytacie tutaj

Gozo – Panwie Solne

W północnej części Gozo na wybrzeżu, możecie podziwiać bardzo ciekawe panwie solne, czyli nadmorskie baseny, w których mieszkańcy Gozo odzyskują sól morską. Na przeciwko znajdziecie interesujące magazyny, przeznaczone do składowania soli, które zostały wykute w skale. Panwie Solne położone na Gozo, dają nam wyobrażenie, jak wyglądało kiedyś życie na taj wyspie

Bazylika Ta’ Pinu

Bazylika Bazylika Ta’ Pinu, to w zasadzie odpowiednik Polskiej Jasnej Góry. W miejscu tym znajdował się XVI kościół, który ze względu na swój kiepski stan techniczny miał zostać zburzony w XIX wieku. Kiedy robotnicy przybyli na miejsce, jeden z nich przy uderzeniu kilofem o mur, złamał sobie rękę. Zdarzenie to uznano za znak boskiej ingerencji. Niedługo potem w czerwcu 1883, nastąpiło tutaj objawienie. 

Ta’ Pinu został rozbudowany na początku XX wieku i mianowany bazyliką mniejszą. W roku 1990 miejsce to odwiedził Jan Paweł II, dodając do obrazu symbol pięciu gwiazd. 

Fungus Rocks

Nazwa Fungus Rocks pochodzi od porastającego je grzyba – cynomorium szkarłatnego, którego właściwości cenione były w średniowiecznej Europie do tego stopnia, że skały te pilnowane były dzień i noc przez oddział gwardzistów, a wycieczka do Fungus Rocks kończyła się dożywotnim urlopem na galerach.

Grzyb ten znany był ze swoich właściwości leczniczych od tysiącleci, a sprowadzony tutaj został przez krzyżowców z Palestyny. Grzyba używano do leczenia wielu schorzeń w tym, choroby wrzodowej, kolki, udarów, chorób wenerycznych, nadciśnienia i wielu wielu innych. 

Miejsce to słynęło również z atrakcji geologicznej – Azure Window, które niestety uległo zawaleniu w 2017 roku. Kilka kilometrów dalej możemy jednak podziwiać podobną formację skalną – Wied il-Mielaħ – wystającą z morza przy brzegu skalnego klifu. 

Inland Sea

Ta mała zatoczka łączy się z otwartymi wodami morza Śródziemnego przez małą skalną jaskinie. Inland Sea codziennie przyciąga swoim niesamowitym widokiem rzesze turystów, a do miejsca tego można dostać się zarówno łodzią jak i od strony lądu. 

Wied Il-Għasri

Kolejnym niezwykłym miejscem na Gozo jest wąwóz Wied Il-Għasri. Cudowne miejsce, bajeczne widoki, weźcie ze sobą strój kąpielowy!

W miejscu, w którym wąwóz styka się z morzem, znajdziecie ciekawą grotę, z szybem, który wznosi się aż do samej góry klifu. Szyb ten używany był do pobierania wody morskiej dla pobliskich salin. 

Plaża Ramla Bay

Plaża jak to plaża powiecie, nieco piachu i morze, jednakże z poziomu groty Tal-Mixta możemy dopiero docenić urok tego miejsca! Wspaniały pomarańczowy piasek, niebieskie morze a wszystko to w surowej oprawie skalnej groty i stoku porośniętego soczystymi opuncjami. Jak dla mnie widok za milion dolarów!

Sanap Cliffs (Klify Ta’ Ċenċ)

Nie tylko Malta ma swoje klify. Również na południowym wybrzeżu Gozo znajdziemy niesamowite klify Sanap opadające wprost do morza. Widok przecudny, warto zatrzymać się tutaj choćby na chwilę!

Jeżeli nie macie czasu ani ochoty na organizowanie wyjazdu zarówno po Malcie i Gozo możecie skorzystać z wyjazdów zorganizowanych. Firmą, którą możemy polecić jest Piggy Tours. Świetne wyjazdy objazdowe Jeepami wokół obu wysp, w cenie super obiadek.

Galeria

Pustynna przygoda w Emiratach

Pustynia w Emiratach Pustynia w Emiratach może zaskakiwać, fantastyczne kolory, niesamowite kształty, hotele otoczone potężnymi wydmami. To zupełnie inny lecz cudowny świat! W Emiratach znajdziemy wydmy, które należą do największych na świecie.  Emiraty Pustynia – Droga na południe Ostatni rzut okiem na Wielki Meczet Szejka Zajida i powoli opuszczamy Abu Dhabi. Ruszamy na południe na pustynie w Emiratach, aby przed …

Czytaj dalej...  

Abu Dhabi Stolica pod Dubajem

Zwiedzanie Abu Dhabi Abu Dhabi to nie tylko nowoczesne miasto, największy Emirat oraz stolica Emiratów Arabskich. To również, miejsce bogate w historie kulturę i sztukę. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Dubaju, jest znacznie spokojniejsze i przyjemniejsze do zwiedzania. Znajdziemy tutaj wspaniałe plaże, muzea, promenady, niezwykłe hotele oraz wspaniałą kuchnię! Zwiedzanie Abu Dhabi to prawdziwa przyjemność! Tutaj właśnie znajduje się jeden …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: