Santa Maria del Popolo

Bardzo ciekawym kościołem, który możemy odwiedzić w Rzymie jest Santa Maria del Popolo. Położony jest on przy placu Piazza del Popolo. Plac ten znajduje się w miejscu, w którym w Starożytnym Rzymie znajdowała się północna brama prowadząca do miasta. Tutaj również rozpoczynała się starożytna droga Via Flaminia.

Obecnie w miejscu bramy stoi inna Porta del Popola. Jej zewnętrzna część została ozdobiona przez ucznia Michała Anioła – Baccio Bigio, na podstawie szkiców samego mistrza. Strona wewnętrzna ozdobiona była przez Berniniego w 1655 r. 

 Sam plac powstał w 1538 r, kiedy to papież Paweł III zdecydował się na przebudowę miasta. W czasach papieża Sykstusa V pośrodku placu ustawiono egipski obelisk, pochodzący z egipskiego Heliopolis.

Ciekawostką jest historia związana z powstaniem kościoła. Otóż w miejscu tym zgodnie z legendą zostały rozsypane prochy cesarza Nerona. Skazany decyzją senatu na śmierć przez biczowanie Neron popełnia samobójstwo 9 czerwca 68 roku. Jego duch, w postaci kruków obsiadających rosnący w tym miejscu kasztan, miał terroryzować mieszkańców okolicy. Aby temu zapobiec Paschalias II nakazał poświęcenie tego miejsca i wybudowanie na nim kaplicy, na której w XII w wzniesiono kościół.

Kościół wielokrotnie przebudowywano, więc bez trudu odnajdziemy w nim wpływy gotyckie, renesansowe oraz barokowe.  Warto zwrócić uwagę na kaplicę Chigich, ufundowana przez XVI w bankiera, a upiększaną przez samego Rafaela.

Po śmierci Agostina Chigi, fundatora, oraz Rafaela pracę nad nią kontynuował Bernini ( między innymi rzeźba Davida) na zlecenie innego członka rodziny Chigich, Fabia, który to kilka lat później został papieżem (Aleksander VII). Absydę głównego ołtarza ozdabiają natomiast prace Bramantego. Jego malowidła możemy również odnaleźć na sklepieniu kaplicy przy południowej ścianie, w której znajdują się grobowce kardynałów.

Jednym z najciekawszych miejsc w kościele jest kaplica Cerasich, gdzie możemy zobaczyć wspaniałe obrazy  Caravaggio, Ukrzyżowanie św. Piotra oraz Nawrócenie w drodze do Damaszku. Pośrodku znajduje się obraz Wniebowzięcie NMP wykonany przez Annibale Carracci.

 

 

Włochy – samo południe. Neapol

Pompeje Ruszyliśmy z powrotem na północny zachód. Południowe Apeniny, skąpane w słońcu wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym miejscem, niż kilka dni temu. Około 16:00 docieramy do Pompei. Zataczamy małe kółko po mieście, szukając wolnego miejsca i okazuje się, że znajdujemy jedno tuż przy samym połcie oddzielającym ruchliwą ulicę od pogrążonych w wiecznym śnie pozostałości starożytnych Pompei. Nagle jak za …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe

Alberobello Alberobello, dosłownie tłumaczone jako “Piękne drzewo”, to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli, dzięki którym, Alberobello zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się tradycja wznoszenia kamiennych domów – trulli. Często twierdzi się, że powstała ona w XVII wieku jako odpowiedź na “Pragmatica de Baronibus” …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Tivoli

Droga do Tivoli Tuż pod Rzymem leży niepozorne miasteczko Tivoli.  Od czasu do czasu docierają tutaj wycieczki w drodze do Rzymu, głównie po to by podziwiać Villa D’Este wraz z ogrodami. Nas jednak przywiodło tutaj inne miejsce – Villa cesarza Hadriana. To w zasadzie nie tyle willa ile cały świetnie zachowany miejski kompleks.  Ale po kolei. Popołudnie rozgościło się już …

Czytaj dalej...  

Włochy – samo południe. Droga do Sieny

Przez Austrię Wyruszyliśmy późnym popołudniem. Sam byłem ciekawy ile kilometrów uda nam się pokonać przed nocą. Pogoda dopisywała, a kolejne kilometry mijały pod znakiem zachodzącego słońca. Po około 3,5h byliśmy już w Wiedniu. Przejazd przez to miasto z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Nie licząc krótkiego odcinka od Brna do początku A5 po stronie Austriackiej, cały czas jedziemy autostradą. Niecałe …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: