Do Dubrovnika przeważnie docieramy samochodem i od razu okazuje się, że mamy problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na jednym z dużych płatnych parkingów, znajdujących się niedaleko centrum.

Ceny za parking w sezonie to ok 40 kn za godzinę i 480 kn za dzień. Dlatego chciałbym zaproponować inne rozwiązanie. Nad Dubrovnikiem góruje wzgórze Srđ. Jest to świetny punkt widokowy na miasto z zapierającą dech w piersiach panoramą na miasto oraz morze. Widok najlepszy będzie po południu, kiedy to promienie zachodzącego słońca podkreślą czerwień dachówek starego miasta, kontrastującą z otaczającym cypel, morzem. 

Ze szczytu wzgórza do starego miasta możemy dostać się kolejką gondolową. Koszt za przejazd w jedną stronę to 80 Kn za osobę dorosłą i 40Kn za dziecko, natomiast w dwie strony to 130Kn os.dorosła i 60Kn dziecko. Czyli za rodzinę 2+2 koszt w dwie strony kształtuje się na poziomie 420 Kn.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie wjazd samochodem na wzgórze oraz pozostawienie go na, znajdującym się tam, darmowym parkingu. Po zakupie biletu możemy zjechać do  samego serca starego miasta, przy okazji, rozkoszując się wspaniałym widokiem. Po całodziennym zwiedzaniu miasta,  wjedziemy ponownie na wzgórze, skąd pożegnamy Dubrovnik mieniący się w kolorach popołudniowego słońca.

Jeżeli nie wystarczy nam atrakcji w samym mieście to na wzgórzu możemy zwiedzić również znajdującą się tam kamienną wieżę z XIX w. Obecnie mieści się w nim Muzeum Wojny Ojczyźnianej, poświęcone wydarzeniom związanym z wojną 1991-1995. Dla szukających chwili wytchnienia świetnym rozwiązaniem będzie odpoczynek w restauracji, ze wspaniałym widokiem na miasto. 

Wjazd na wzgórze jest stromy. Jeżeli mamy lęk wysokości, weźmy to pod uwagę planując taką wycieczkę. 

%d bloggers like this: