Jezioro Kraterowe

Park Narodowy Jeziora Kraterowego to unikat na skalę światową. Jezioro to zalana kaldera wulkanu, którego erupcja miała miejsce ok 7 tys lat temu. Jak obecnie wygląda to miejsce i jakie skrywa tajemnice dowiecie się tutaj

Jezioro Kraterowe – Historia Powstania

Potężny huk przeszył powietrze, Indianie w milczeniu patrzyli jak czubek pobliskiej góry dosłownie ulatuje w powietrze. Fala uderzeniowa przetacza sie przez pobliskie doliny łamiąc drzewa jak zapałki. Chmura wulkanicznego pyłu wypełnia czarne rozjarzone błyskawicami niebo. Wybuch jest na tyle duży, że pozostała część szczytu góry zapada się tworząc gigantyczną kadlerę

Pomimo tego, że wydarzenia te miały miejsce ok 7700 lat temu, możemy wyobrazić sobie co mogli odczuwać obserwatorzy tego zjawiska – Indianie z plemienia Kalamath. Aby lepiej uzmysłowić sobie jak wydarzenia te postrzegane były przez plemię, posłuchajmy ich legendy

W czasach kiedy duchy Ziemi i Nieba schodziły do ludzi by z nimi rozmawiać w rejonie gór powjawiały się dwa Duchy. Llao był duchem podziemnego świata, który żył poniżej góry znanej jako Lao-Yaina (Mt. Mazama), a Skell duchem świata niebiańskiego. Llao często pojawiał się na szczycie góry Lao-Yaina, a jego głowa mogła dotykać gwiazd, tuż obok domu, w którym miejszkał Skell. W czasach tych na szczycie góry nie istniało jezioro. Pewnego dnia Llao spostrzegł córkę wodza indian Kalamth i ujrzawszy jej piękno zakochał się w niej. Jednak dziewczyna przerażona jego brzydotą i tym, że pochodził z podziemnego świata odrzuciła jego jego oświadczyny. Llao wpadł w szał i próbował zniszczyć plemię strumieniem ognia.

Wódz indian Kalamath udał się do ducha Skell’a z prośbą o pomoc a ten zstąpił z nieba i osiadł na szczycie góry Shasta. Skell i Llao rozpoczęli bitwę, obrzucając się piorunami, wstrząsając ziemią i rzucając w siebie rozgrzanymi do czerwoności głazami. Głazy przelatywały pomiędzy szczytami obu gór powodując potężne osunięcia gruntu. Wtedy to pojawiła się  potworna ciemność, obejmując cały obszar swoim cieniem na wiele, wiele dni. Do walki przystąpiły wszytskie duchy Nieba i Ziemi powodując budząc wśród ludzi ogromny strach.  Plemię próbując załagodzić konflikt bogów i przeprosić za swoje grzechy wysłało dwóch spośród najlepszych znachorów na szczyt góry aby poświęcili swoje życie skacząc do powstałej na szczycie otchłani i prosząc bogów i przebaczenie. Zadziwiony tym heroicznym poświęceniem Skell zaczął walczyć w obronie ludzi jeszcze bardziej zaciekle. W końcu udało mu się pokonać Llao i strącić go do podziemnego świata, pieczętując wyjście czubkiem góry, który zapadł się do wewnątrz, blokując drogę powrotną bogowi podziemi na wieki. Skell pragnął by zapanował spokój i ukojenie po niedawnej bitwie. Postanowił więc wypełnić, ziejącą czernią kalderę, przepiękną niebieską wodą Legenda Indian Kalamath

Jak duża była eksplozja wulkanu? Niech uzmysłowi nam to fakt, że góra po wybuchu straciła od 760m do 1,070 m wysokości, co możemy porównać do 900m, które musimy pokonać z Czarnego Stawu na szczyt Rysów. 

 

Geologia

Jezioro Kraterowe, jest najgłębszym jeziorem Stanów Zjednoczonych, osiągając blisko 600 (597) metrów głębokości. Dopiero niedawno naukowcy dowiedzieli się więcej o genezie jego powstania. Prowadzone pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, badania przy użyciu łodzi podwodnej, ujawniły istnienie na jego dnie potęznych kominów geotermalnych. Patrząc na jezioro możemy dostrzec kolejny sygnał aktywności wulkanu. To Wizard Island, wyłaniająca się powoli ze środka kaldery. Kiedyś wyspa ta prawdopodobnie wypełni całe jezioro odbudowując zniszczony szczyt góry. Choć równie prawdopodobny jest scenariusz, w którm do wybuchu dojdzie znacznie wcześniej. Kiedy to jednak nastąpi, tego na razie nie wiemy.

Informacje

Park Narodowy Jeziora Kraterowego (Crater Lake National Park) utworzony został w 1902 roku. Najłatwiejszym sposobem jego zwiedzenia jest przejazd drogą okalającą kalderę wulkanu zwaną Rim Drive. Droga liczy sobie 33 mile czyli ok.  53km. 

Mapa Parku – By USGS – [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1149851

 

Wzdłuż drogi znajdziemy urocze punkty widokowe, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę całego jeziora. W parku możemy skorzystać również z jednego z wielu szlaków. Jednym z ciekawszych miejsc jest jest szlak widokowy Godfrey Glen, który prowadzi nas do niesamowitego miejsca, pełnego zbudowanych z popiołu wulkanicznego, form skalnych, przypominających potężne sztylety, pinakieli. 

Galeria

Ale to nie wszystkie atrakcje parku. Zmieniając nieco perspektywę, nasz czas możemy spędzić również, na pływającej po jeziorze łódce. Aby dotrzeć do przystani musimy udać się na małą wędrówkę, prowadzącym w dół zbocza, szlakiem Cleetwood. Warto tutaj jednak pamiętać o tym, że szlak ten jest bardzo stromy, więc droga powrotna (innej nie ma), będzie wymagać od nas dobrej kondycji fizycznej. 

 

 

Przydatne Linki:

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: