Epidauros

Epidauros

Miejsce to w naszych czasach nazwane zostało by uzdrowiskiem. Wśród spieczonej słońcem Grecji natrafiamy na oazę zieleni. Bujne lasy, mineralne źródła, były wprost wymarzonym miejscem na powstanie tego kompleksu. Epidauros było potężnym kompleksem, zajmującym się leczeniem, jak na ówczesne warunki, niemal na ‘skalę przemysłową’. Znajdowały się tutaj hotel dla ‘kuracjuszy’, pomieszczenia świątynne, połączone z salami leczniczymi, oraz amfiteatr, gdzie po całym dniu zabiegów zmęczeni goście mogli zająć się rozrywką.

Metody lecznicze jakie tutaj stosowano, nie ograniczały się tylko do kuracji opartych na wierzeniach i modlitwach, wykonywano tutaj również zabiegi chirurgiczne, podawano lekarstwa, lub też zalecano wykonywane na miejscu, ćwiczenia fizyczne. 

Historia

Początki tego miejsca sięgają VI wieku przed naszą erą, jednak prawdziwe lata prosperity i rozwoju to w zasadzie wiek III p.n.e. Niestety w roku 86 p.n.e. Epidauros padł ofiarą najazdu rzymskiego, miasto zostało splądrowane, a sanktuarium zniszczone. Dopiero po ponad 200 latach miejsce to zostało odbudowane, dzięki szczodrym darom rzymskiego konsula Antoniusza. Dobre czasy nie trwały jednak długo, cesarz Teodozjusz w ramach walki z pogaństwem, przypieczętował los tego i wielu innych miejsc antycznego kultu. Miejsce to popadło w zapomnienie. 

Jak zwiedzać

Na zwiedzanie Epidauros najlepiej przeznaczyć cały dzień, choć i w pół damy radę zapoznać się z grubsza z większością obiektów znajdujących się na jego terenie. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od ikony tego miejsca – amfiteatru. Został on odkryty w zasadzie przez przypadek w wieku XIX. Teatr powstał w IV wieku p.n.e., jego widownia mogła pomieścić do ok 15 tys widzów, a akustyka tego miejsca jest tak niesamowita, że nawet w ostatnich rzędach usłyszymy mówiącego na scenie aktora. 

Niedaleko teatru znajdziemy, niepozorne muzeum. Warto do niego zajrzeć chociaż na chwilę. Oprócz wielu rzeźb i przedmiotów znalezionych na terenie wykopalisk, możemy zobaczyć przedmioty służące do wykonywania operacji, bądź też podziękowania składane Asklepiosowi przez zadowolonych kuracjuszy. 

Za muzeum znajdziemy spory obszar porośnięty z rzadka drzewami. Tam też znajdują się zabudowania należące kiedyś do Sanktuarium, czyli hotel, łaźnie, stadion, oraz oczywiście szpital. 

%d bloggers like this: