San Gimignano

Bajkowe miasto wież, wznoszące się na szczycie wzgórza, odkrywa przed nami swoje piękno. Pozwól oczarować się, średniowiecznym murom, wspaniałym basztom i nieprawdopodobnym krajobrazom. Odwiedź San Gimignano

 

San Gimignano

San Gimignano jest miastem niezwykłym, często bywa nazywane mianem “Manhattanu średniowiecza” lub “Miastem wież”, za sprawą potężnych czworobocznych wież, które powstały w XIII – XV wieku. Wieże miasteczka San Gimignano nie tylko służyły do ochrony ich mieszkańców przed ewentualnymi najeźdźcami ale również świadczyły one o zamożności i bogactwie budującej je rodziny. W mieście powstały 72 wieże, lecz do czasów obecnych dotrwało jedynie 14 z nich, z których najwyższa liczy sobie ponad 54 metry.

San Gimignano, to jednak nie tylko średniowiecze. Prowadzone na terenie miasta badania archeologiczne ujawniły, że teren ten zamieszkiwany był od co najmniej 2,5 tysiąca lat. W III w p.n.e. W miejscu obecnego miasteczka znajdowała się całkiem spora osada Etruska.

Swoją nazwę miasto zawdzięcza biskupowi Modeny, dzięki któremu miasto uniknęło w VI w najazdu Ostrogotów. Miasto leżące w Toskanii pomiędzy Florencją a Sieną,  przeżywało swój rozkwit w czasach średniowiecza dzięki swojemu położeniu na transalpejskim szlaku handlowym Via Francigena biegnącym z Anglii aż do Rzymu. 

W roku 1348 na miasto spadła zaraza, na skutek której, większość mieszkańców San Gimignano zmarła a miasto nigdy nie miało się już podnieść z tego tragicznego ciosu. Handel upadł a miasto popadło w ruinę. 

Ciekawostką, może być fakt, że w roku 1437 przyszedł tutaj na świat Filippo Buonaccorsi, znany w Polsce jako Filip Kallimach, który był nie tylko wykładowcą na Akademii Krakowskiej, ale również nauczycielem synów króla Kazimierza Jagiellończyka oraz jego osobistym doradcą. 

Co zwiedzić w mieście

Miejskie Place

Najbardziej znanym zabytekiem miasta jest,pochodząca z XII w kolegiata Santa Maria Assunta (dawna katedra), z freskami Bartolo di Fredi. Spacerując uliczkami miasta w jego centrum znajdziemy dwa place:

  • Piazza della Cisterna (jego nazwa pochodzi od średniowiecznej cysterny), oraz
  • Piazza del Duomo.

Wchodząc na Piazza del Duomo od strony Piazza della Cisterna, po lewej możemy zobaczyć zabudowania Palazzo Comunale, wznoszący się nieopodal wejścia do katedry kolegiaty Santa Maria Assunta. Naprzeciwko warto zwrócić uwagę na dom rodziny Ghibelline Salvucci, zaciekłych wrogów rodziny Guelpha Ardinghellisa. Ich sporem żyło właśnie średniowieczne San Gimigagno. Dom rodziny Salvucci, pochwalić się mógł dwoma potężnymi “bliźniaczymi” wieżami. Po prawej stronie możemy natomiast zobaczyć dom Chigi-Useppi oraz dawny pałac gubernatora, Palazzo Vecchio del Podestà, z Torre Rognosa, który służył jako więzienie do końca XIV wieku.

Przechodząc przez Łuk i Becci e Cugnanesi dostaniemy się natomiast na Piazza della Cisterna, który jest zarazem najpiękniejszym placem miasta. W czasach średniowiecza wypełniony był on warsztatami i tawernami. Pośrodku znajduje się ośmioboczna studnia z trawertynu, od której właśnie wywodzi się nazwa placu. Studnia została zbudowana w 1273 r. i powiększona w 1346 r. Przez Podestà Guccio dei Malavolti, którego herb – drabina – jest wygrawerowany na kamiennych ścianach studni.

Piazza della Cisterna ma ponadczasową magiczną atmosferę, która sprawia, że podświadomie cofamy się w czasie.Średniowieczne budowle i wieże przeplatają się na całym rynku w doskonałej harmonii. Będąc tutaj warto również zwrócić uwagę na czerwony bruk z wzorami nieregularnych trójkątów, który prowadzi nas do Via del castello.

Po prawej stronie Via del Castello,, możemy podziwiać Palazzo Tortoli, z eleganckimi, rozsuwanymi oknami pochodzącymi z XIV wieku, oraz niezbyt okazałą wieżą, która należała do rodziny Pucci między XIX a XX wiekiem, obok Hotel Cisterna – dawna rezydencja rodzin Cetti i Bracceri, przekształcony w Dom Dziecka (Ospizio dei Gettatelli). 

Po drugiej stronie placu znajduje się Palazzo Lupi z Torre del Diavolo, Diabelską Wieżą. Skąd ta nazwa? Wiąże się z tym ciekawa historia, otóż właściciel tej posesji wracając do domu z długiej podróży, stwierdził po powrocie, że jego wieża jest znacznie wyższa niż była! Jak przystało na średniowiecze przypisał to dzieło diabłu. Przechodząc przez Vicolo dell’Oro, w średniowieczu,  ulicę warsztatów złotniczych, odnajdziemy zabudowania Palazzo Cortesi-Lolli, wzniesione tutaj na istniejących wcześniej budynkach.

San Domenico

Na końcu ulicy Via del Castello, biegnącej z Piazza della Cisterna, znajduje się ogromny kompleks San Domenico. Jest to dawny zamek biskupa Volterry (X- XI w) Od początku trzynastego wieku do końca 1353 r. służyła jako forteca chroniąca Wolną Komunę, która powstała niedługo wcześniej.W czasach przynależności miasta Florencji, kiedy to wzniesiony został Rocca di Montestaffoli, zabudowania zamkowe zamienione zostały w klasztor przez Dominikanów.

Budynek przylegający który przylegał niesamowitego XV-wiecznego krużganku, został zamieniony w kościół, który możemy podziwiać do czasów obecnych. Z zabudowań starego kościoła pozostała jedynie kaplica ze wspaniałym barokowym złotym ołtarzem (niedostępnym dla zwiedzających). Dominikanie opuścili klasztor pod koniec XVIII wieku. Z biegiem lat miejsce to stało się żeńskim więzieniem, a następnie od 1844 roku więzieniem dla mężczyzn. 

Parkowanie

Średniowieczne uliczki są niedostępne dla ruchu samochodowego, dlatego też dojeżdżając do miasta powinniśmy zostawić samochód na jednym ze znajdujących się przy murach miejskich parkingu. Poza sezonem, na pewno znajdziemy miejsce przy parkingu znajdującym się niedaleko bramy miejskiej. 

 

 

 

%d bloggers like this: