Monument Valley

Czy jest jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi z tak spektakularnym krajobrazem? Miejsce gdzie dosłownie możemy poczuć się jak na planie filmowym? Myślę, że nie. Jeżeli zwiedzać Parki Narodowe w Utach, czy Arizonie odwiedź to miejsce koniecznie!

 

Geologia

Tse’Bii’Ndzisgaii tak właśnie w języku Navajo, brzmi nazwa miejsca znanego obecnie pod nazwą Monument Valley. Miejsce to jest domem Indian od setek lat. Miejsce to podobnie jak Arches i Canyonlands na północy, ukazuje swoje piękno, rzeźbione milionami lat erozji. Wyniesione wraz z Wyżyną Kolorado warstwy skalne poddane wpływowi czynników atmosferycznych przybierać zaczęły swoje niespotykane gdzie indziej na świecie formy. 

Obszar ten będący częścią Wyżyny Kolorado położony jest na wysokości od 1500-1800 m n.p.m. Dno doliny to przeważnie skały osadowe naniesione tutaj przez prehistoryczne rzeki. Swój czerwony kolor, skały zawdzięczają tlenkowy żelaza, natomiast skały ciemniejsze niebiesko-szare zawierają związki tlenków manganu. Co ciekawe w rejonie tym możemy odnaleźć złoża karnotytu, (uwodnionego wanadanem uranylowo-potasowym), używanym przez Indian do wykonywania tradycyjnych malowideł na piasku. 

Polityka rządu Stanów Zjednoczonych w latach 1944–1986 zakładała pełną niezależność od krajów trzecich w zaopatrzeniu w paliwo własnych elektrowni jądrowych oraz w celu budowy arsenału nuklearnego. Spowodowało to, iż bez względu na koszty ludzkie i środowiskowe wydobyto w rejonie Monument Valley około 4 miliony ton rud uranowo-wanadowych. Niestety za tą działalność zapłacili ludzie, głównie zamieszkujący te tereny Indianie Navajo. Badania prowadzone w 1990 roku wykazały pięciokrotnie wyższe występowanie neuropatii w rejonie, gdzie były kopalnie w porównaniu do innych, odległych obszarów Rezerwatu Nawaho. Od 2001 roku, przez pięć lat Agencja Ochrony Środowiska USA kosztem 60 milionów dolarów usunęła najbardziej szkodliwe pozostałości działalności górniczej na terenie Rezerwatu w Monument Valley

Legenda Indian Navajo

A co o powstaniu Doliny Monumentów mówią sami Indian Navajo? Posłuchajcie ich legendy. 

Kiedy ostańce Monument Valley pokrywają się śniegiem, a serce pustyni nawiedza wiatr wyjący pomiędzy skałami, szamani gromadzą ludzi przy ogniskach i rozpoczynają opowieść swojej legendy o ludziach, którzy pojawili się na Błyszczącym Świecie. Według niej ludzie Dinetah żyli w trzech pierwszych światach, zanim pojawili się w tym miejscu, zwanym Światem Czwartym. 

Pierwszy Świat był spowity ciemnością, ponieważ nie było w nim żadnego światła, nie było ani Słońca ani Księżyca ani Gwiazd. Stworzenia, które zamieszkiwały Pierwszy Świat nie posiadały żadnej formy i zwane były Mglistymi Ludźmi.  W świecie tym stworzony został Pierwszy Mężczyzna i Pierwsza Kobieta. Niestety ich sielanka nie trwała zbyt długo, Ludzie zaczęli walczyć ze sobą i rzucać na siebie diabelskie zaklęcia. Pierwszy Człowiek, Pierwsza Kobieta oraz Mgliści Ludzie odeszli i zostali przeniesieni do Drugiego Świata zwanego Światem Niebieskim

W świecie tym znaleźli innych ludzi oraz zwierzęta takie jak borsuki, wielki, lisy i pumy. Wszystkie te zwierzęta, walczyły ze sobą, co więcej pośród wszelkich istnień pojawiły się również Złe Duchy, które przedostały się tutaj ze Świata Pierwszego. Pojawiający się we wszystkich indiańskich opowieściach Kojot, który utożsamiany jest z przebiegłością, chytrością ale i ze złośliwością, namówił ludzi do porzucenia swojego cierpienia i przeniesienia się do Świata Trzeciego.

Świat ten zwany Żółtym, posiadał dwie rzeki, jedna rzeka żeńska płynęła z Północy na Południe, a druga zwana męską ze Wschodu na Zachód. Pierwsza kobieta nie była jednak szczęśliwa w Trzecim Świecie i zapragnęła przenieść się do świata Czwartego, aby to uczynić zachęciła Kojota aby ukradł dziecko Wodnego Potwora, wiedząc, że to strasznie go rozzłości. Jak spodziewano się, Wodny Potwór w swej złości zesłał ogromną powódź. Wszyscy ludzie i zwierzęta wspięły się na samą górę Żółtego Świata i przeszły do Świata Czwartego, zwanego Błyszczącym. Indyk był ostatnim, któremu udało się uciec przed wzbierającą powodzią. W ostatniej chwili woda dotknęła końca jego ogona, i stąd do dnia dzisiejszego końcówki piór indyczych są koloru białego. 

W Świecie Czwartym zamieszkiwali bogowie zwani Yay-ee-ee, którzy to nauczyli ludzi jak żyć w pokoju. Pierwszy Mężczyzna i Pierwsza Kobieta nauczyli ludzi jak budować  hooghanypierwsze domy, błogosławiąc je białą i żółtą kukurydzą oraz pyłkami z modlitewnych kijków. Pierwszy hogan wspierany był na pięciu rozwidlonych słupkach, jeden dla południa, drugi dla północy a trzeci dla zachodu. Kolejne dwa wspierały wejście, które zawsze skierowane było na wschód, skąd pochodził pierwszy Mędrzec, który ofiarował ludziom swoją mądrość. 

W Czwartym Świecie stworzony został Dzień, Noc, Słońce, Księżyc i Gwiazdy oraz cztery święte góry. San Francisco, Navajo, La Plata oraz Branca. Wszystkie te góry stworzone były z ziemi przywiezionej z Trzeciego Świata. 

Pewnego Dnia Pierwszy człowiek i Pierwsza Kobieta, znaleźli dziecko. Dziecko to rosło bardzo szybko stając się piękną Zmienną Kobietą, która szanowała naturę i pory roku. Ona właśnie stała się najbardziej ukochaną ze wszystkich Świętych Ludzi. 

Zmieniająca się Kobieta zaprzyjaźniła się ze Słońcem wydając na świat dwoje bliźniąt. Ponieważ Czwarty Świat zarażony był okropnymi potworami, Zmieniająca się Kobieta obawiała się, że jej dzieci mogą zostać przez nich skrzywdzone. Aby je chronić ukryła je głęboko w dziurze wykopanej pod hoganem. Dzieci były tak dobrze ukryte, że nawet ich ojciec Słońce, nie wiedział, gdzie było ich schronienie. 

Pewnego dnia Bliźniacy odkryli kolejną wielką dziurę a w niej Pajęczą Kobitę. Polubiła ona Bliźnięta i obiecała chronić je przez Potworami oraz uczyć nauczyć je specjalnych modlitw i zaklęć użytecznych w walce z Demonami. Pewnego dnia Bliźnięta opowiedziały swojej matce o Pajęczej kobiecie i o mocy jaką im dała. Teraz Zmieniająca się Kobieta nie miała już powodów by obawiać się Potworów. Rzuciła ona wraz z Bliźniętami potężne zaklęcie, które zamieniły potężne Bestie w skały.

Dzisiaj owiedzając Monument Valley możemy właśnie podziwiać zaklęte w skale Potwory, zamienione w Kamień przez Zmieniającą się Kobietę oraz jej Bliźnięta. I tak właśnie zgodnie z legendą ludu Navajo powstała przepiękna dolina. 

Produkcje filmowe w Monument Valley

Monument Valley to również miejsce gdzie nakręcona została niezliczona ilość filmów. Już w latach 30 miejsce to zostało wykorzystane przez Johna Forda jako plener dla jego filmów z niezapomnianym John Wayne’m

Najbardziej znane filmy to DyliżansPoszukiwacze (ang. The Searchers), Fort ApacheNosiła żółtą wstążkęJak zdobywano Dziki Zachód. Ale nie tylko. W Monument Valley nakręcono również sceny takich filmów jak: Powrót do Przyszłości IIIForrest Gump, czy The Lone Ranger (2013) i Transformers: Wiek zagłady.

Jak zwiedzać Monument Valley

To miejsce jest niepowtarzalne, w ciągu kilku chwil znajdziesz się w plenerze z Dzikiego Zachodu! Sam wjazd do Monument Valley po prostu rozkłada na łopatki. Najlepiej moim zdaniem prezentuje się droga prowadząca z północy (Hwy163 Bluff – Kayenta), jadąc tą drogą nic nie zapowiada czekających na nas wrażeń. Droga wiedzie przez pustkowie, od czasu do czasu możemy zobaczyć małe osady Indian i nagle, kompletnie niespodziewanie, naszym oczom ukazuje się widok nie z tej ziemi!

 

 

Parkując samochód na parkingu docieramy do punku widokowego. Jest on tak spektakularny, że aż nierzeczywisty. Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić Monument Valley dokładnie, najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka z przewodnikiem. Dotrzemy do miejsc do, których nie będziemy w stanie zwiedzić na własną rękę. Niesamowite petroglify, indiańskie osady oraz opowieści sprawią, że taka wycieczka będzie na prawdę niezapomnianym przeżyciem. Tutaj możecie zapoznać się z ofertą Navajo. 

Innym, choć nie tanim, pomysłem na Monument Valley będzie noc w hotelu Navajo. Widok na dolinę przy świetle księżyca przy skrzącej się na niebie Drodze Mlecznej jest po prostu bezcenny. A zachód i wschód słońca czymś co będziemy wspominać do końca życia. 

 

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: