Muzealny Weekend – Berlin

Za oknem jesień, czas pięknej wakacyjnej pogody minął już na dobre, a przynajmniej w Europie, ale to nie powód do smutku! Pomysłów na kilkudniowy wyjazd może być całkiem sporo, nawet, a może i zwłaszcza jesienią. Odpowiedzią na to będzie Berlin! Zapraszam do spędzenia kilku dni wmieście, aby oderwać się od jesiennej szarugi i udać się w muzealną podróż w czasie! Zapraszam!

Berlin. Zwiedzamy miasto

Jeżeli w Berlinie zamierzamy zwiedzać muzea to jedno jest pewne, w mieście, w którym możemy odnaleźć 170 muzeów na pewno nie będziemy się nudzić! 

Jak najlepiej zorganizować wycieczkę po muzeach i które z nich wybrać? Otóż moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup 3-dniowego Berlin Museum Pass. Na tej stronie znajdziecie się listę wszystkich muzeów, które możemy odwiedzić dzięki karcie.  Tutaj natomiast znajdziecie broszurę informacyjną w formacie pdf. 

© Berlin Tourismus & Kongress GmbH, https://www.visitberlin.de/en/museum-pass-berlin

 

Dzięki tej karcie zwiedzimy ponad 30 muzeów w tym, wszystkie znajdujące się na Wyspie Muzeów, a wśród nich prawdziwe perły takie jak:

 • Muzeum Pergamońskie, gdzie znajdziemy jedne z najznamienitszych zabytków świata jak Brama Isztar, czy też Ołtarz Pergamoński
 • Muzeum Stare (Altes Museum), tutaj odnajdziemy niesamowite zbiory obejmujące swym zakresem Starożytną Grecję, sztukę Etrusków oraz Starożytny Rzym
 • Muzeum Nowe (Neues Museum), w którym odnajdziemy skarby Egiptu w tym słynne Popiersie Nefretete
 • Muzeum Bodego (Bode Museum), odnajdziemy w nim przepiękną kolekcję sztuki bizantyjskiej, kolekcję malarstwa – m.in DonatelloVerrocchioBernini,, oraz niesamowitą kolekcję numizmatyczną zawierający zbiory monet od VII wieku p.n.e. – XX wieku. Niestet niedawno skradziona została prawdziwa perełka 100 kg złota moneta wybita przez mennicę kanadyjską. 

 

Po zwiedzeniu Wyspy Muzeów wciąż czekać będzie na nas sporo atrakcji. Z ciekawszych muzeów, które możemy zwiedzić dzięki Berlin Museum Pass mogę polecić:

 

 • Niemieckie Muzeum techniki. Muzeum jest na prawdę świetne i należy do światowej ligi tego typu muzeów. Co można w nim znaleźć znajdziecie tutaj. Muzeum jest całkiem spore więc warto przeznaczyć na niego conajmniej pół dnia, jeżeli nie cały.

 

 

 • Muzuem Historii Naturalnej, również nas nie zawiedzie. Może nie jest tak wielkie jak to w Londynie czy w Nowym Jorku, lecz z pewnością, nie będziemy się w nim nudzić!
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych. Choć może się wydawać, że muzeum to jest przeznaczone tylko dla wąskiej grupy fanów instrumentów muzycznych, zapewniam, że tak nie jest! Kolekcja instrumentów robi niesamowite wrażeniem podobnie jak i sposób ich ekspozycji. Dodatkowo, dzięki elektronicznemu przewodnikowi, będziemy w stanie posłuchać brzmienia niemal każdego ze zgromadzonych tutaj instrumentów, a nie zabraknie tutaj przedziwnych urządzeń i nietypowych rozwiązań! Z ciekawostek, dowiemy się tutaj na czym swoją muzykę tworzył zespół Pink Floyd.
W tym miejscu chciałbym wspomnieć również o jeszcze jednym ciekawym muzeum. Berlińskim Muzeum Etnologiczne. Muzeum przeniesione będzie do innego gmachu w 2019 roku. 

Jak dla mnie jest to muzeum, które  po prostu trzeba odwiedzić. Choć nie jest ujęte w karcie Berlin Museum Pass, a budynek przypomina żelbetowy socrealistyczny gmach, to w jego sercu mieści się jedna z najbardziej niesamowitych kolekcji jakie miałem okazję oglądać.

Odnajdziemy tutaj wspaniałe etnolgiczne zbiory niemal z wszystkich zakątków świata. W sumie ponad pół miliona materialnych i niematerialnych zabytków kultury jak również liczne nagrania dźwiękowe, zdjęcia i filmy.

Berlin – Pozostałe karty

Oprócz wspomnianej wcześniej karty Berlin Museum Pass, do dyspozycji mamy również inne rozwiązania. 

Berlin WelcomeCard 2017, Copyright/Rechteinhaber
© visitBerlin, Foto: Dirk Mathesius

 

 • Berlin Welcome Card. W cenie karty będziemy mogli podróżować po Berlinie, odwiedzimy za darmo muzea na Wyspie Muzeów oraz możemy liczyć na spore zniżki przy odwiedzaniu innych.Tutaj znajdziecie broszurę informacyjną.

 

 

 • Berlin Pass. To kolejna karta, umożliwiająca nam zwiedzenie miasta nieco taniej. Karta ta oprócz standardowego zestawu muzeów, w tym tych na Wyspie Muzeów, zapewni nam również dostęp do wielu innych atrakcji jak np:
   – Berliner Dom
   – Berlin River Cruise
   – Berlin Dungeons 
   – Madame Tussauds 
   – AquaDom & SEA LIFE Berlin 
   – LEGOLAND Discovery Centre 
   – Fat Tire Bike Tour
   – Mauer Museum
   – Berlin Walking Tour
   – Open Top Bus Tour of Berlin
   – Berlin Film Museum

Informacje

Do Berlina możemy dotrzeć samolotem, pociągiem bądź też samochodem. Wybierając tą ostatnią opcję pamiętajmy o tym, że aby wjechać do centrum miasta nasz pojazd musi posiadać tzw. Umwelt Plakette’. Możemy nabyć ją przez internet tutaj.

Przeloty w dobrych cenach możecie znaleźć tutaj

 

A tutaj znajdziecie aktualne promocje na hotele. Ze swojej strony mogę polecić znajdujący się w pobliży Wyspy Muzeów i niedaleko od metra hotel Novotel Berlin Mitte 

Booking.com

Booking.com

Berlin – Mapa metra

źródło: https://berlinmap360.com/berlin-metro-map

 

 

Broszura informacyjna – PL

źródło:© Berlin Tourismus & Kongress GmbH,

*Jeżeli się broszura się nie załadowała otwórz tutaj  

 

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: