Arboretum w Trsteno

Będąc w okolicy Dubrovnika nie sposób nie odwiedzić wspaniałych ogrodów Arboretum Trsteno , gdzie kręcono sceny ogrodów w Wysogrodzie. Choć miejscami ogrody są zaniedbane, to muszę powiedzieć, że to dodawało im nawet więcej uroku i naturalności. Miejsce jest świetne i spokojnie możemy tutaj spędzić przynajmniej godzinę jeśli nie dłużej.

Arboretum w Trsteno

Arboretum zostało założone 1494 roku  przez Ivana Marinov Gučetić’a – Gozze, który to w swojej posiadłości w Trsteno wybudowała letnią willę wraz z przylegającym do niej orodem. W ogrodzie gromadził przez lata różne gatunki roślin niemal z wszystkich zakątków świata. Ogrdy poważnie ucierpiały podczas wojny na Bałkanach. Obecny 28 hektarowy ogród założony został w 1948 r w miejsu pierwotnego ogrodu i obecnie jest  ono pod całkowitą ochroną państwa stanowiąc pomnik architektury ogrodowej.

Podzielony jest na kilka części:

  • Historyczną, w której znajdziemy willę letnią ukrytą w renesansowym parku,
  • Ogród utworzony na przełomie  XIX i XX wieku,
  • gaj oliwny

Park porastają  również dęby, sosny aklepskie, oraz drzewa z rodziny cyprysowatych.

Wewnątrz parku odnajdziemy przepiękną fontannę z Neptunem do któej wodę doprowadzał 70-sięciometrowy akwedukt, oparty na 14-stu łukach. Fontanna ta została przebudowana w XVIII w przyjmując widoczny obecnie styl barkowy.

Widoczna obecnie willa powstała w 1667 r, na gruzach zniszczonej trzęsieniem ziemi willi wybudowanej przez  Ivana Marinov Gučetić’a – Gozze. We wschodniej części parku znajdziemy starą olejarnię z dobrze zachowanymi tłokami, służącymi do tłoczenia oliwy z oliwek, a niedaleko pawilonu znago z serialu Gra o Tron, odnajdziemy kaplicę św. Hieronima.

Warto wspomnieć również o tym, że miejsce to służyło jako plener serialu Gra o Tron!

Strona arboretum: http://www.tzdubrovnik.hr/get/prirodne_znamenitosti/53065/arboretum_trsteno.html

Po zwiedzeniu ogrodów możecie wrócić do Dubrownika!

 

 

%d bloggers like this: