Podziemne miasto

Gdzieś głęboko pod miastem kryją się jego tajemnice. Budowę podziemnego miasta przypisuje się Etruskom, zamieszkującym te te tereny blisko 3 tys lat temu. Ale czy miasto nie powstało znacznie wcześniej? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Zapraszam.

Orvieto – Podziemne Miasto

Podziemne Orvieto jest niesamowitym miejscem. Niemal namacalnie czujemy otaczające nas setki i tysiące lat historii. Tereny te zamieszkiwane od tysiącleci były doskonałym miejscem na wybudowanie schornienia. Głęboko w trzewiach góry, ukryte zostało miasto. Podziemia zamieszkiwane już od czasów Etruskich, a być może znacznie dłużej, zapewniały ochornę przed niebezpieczeństwem z zewnątrz oraz stanowiły naturalny spichlerz.

Budowa geologiczna sprawiła, że pomino nawiedzających ten rejon trzęsień ziemi Orvieto pozostawało bezpieczne. Potężna góra posadowniona jest na plastycznych warstwach gliny, które podczas wstrząsów zachowują się jak gigantyczne naturalne tłumiki sejsmiczne, sprawiając, że budowlne wzniesione na jej szczycie oraz wewnętrzne tunele są całkowice odporne na wstrząsy.

Podziemne pasaże Orvieto cięgną się kilometrami a wiele z tuneli czeka wciąż na odkrycie.
Sala w której tłoczono oliwę. W średniowieczu oliwa wykorzystywana była głównie jako paliwo dla lamp. Odpowiednia stała temperatura podziemi sprawiała, że było doskonałye miejsce do przechowywania nie tylko oliwy ale również i wina
Orvieto Podziemne Miasto. Pomieszczenie zaadaptowane przez średniowiecznych mieszkańców na gołębnik. Gołębie umożliwiały im przetrwanie oblężenia miasta nie wymagając przy tym zbyt wiele troski i zapewniając stałe źródło pożywienia.
Podziemne pasaże Orvieto cięgną się kilometrami a wiele z tuneli czeka wciąż na odkrycie.
Pozostałości podziemnej studni pochodzącej z czasów Etruskich
Pomieszczenia zamieszkiwane przez Etrusków w średniowieczu zamienione zostały w spichlerze, piwnice oraz miejsca pozyskiwania tufu, używanego do produkcji cementu.
Orvieto. Podziemne Miasto. Gołębnik oraz wanna umożliwiająca pozyskiwanie wody deszczowej wody deszczowej

 

Aby zakupić bilet na wycieczkę po podziemnym mieście, nalezy udać się do buira położonego na placu katedralnym. Biuro zlokalizowane jest w lewym narożniku placu (mając za plecami katedrę). Wycieczki ruszają właśnie spod biura, dlatego warto być odpowiednio wcześniej.

 

%d bloggers like this: