Studnia św. Patryka

Strudnia św. Patryka to nie bylejaka studnia. Głęboka na 60m zapewniała mieszkańcówm miasta dostęp do wody pitnej. Woda transportowana była na powierzchnię przez osły aby te nie musiały się mijać zaprojektowano klatkę jako podwójną helisę jeden bieg umożliwiał schodzenie a drugi wchodzenie. Zobaczcie sami

Studnia św. Patryka (Pozzo di San Patrizio) została zaprojektowana przez Antonio da Sangallo. Powstała w 1537 i liczy sobie 58,44 m głębokości. Na jej dno prowadzą dwa biegi, a każdy z biegów posiada 248 stopni. Klatka studni jest na tyle szeroka, by umożliwiała wchodzenie i schodzenie po niej objuczonego wodą osła. Drogę oświeta 70 okienek, choć im głębiej schodzimy tym światła jest mniej. Na samym dole studni panuje tajemniczy półmrok.

W czasach oblegania Rzymu przez wojska niemiecko-hiszpańskie w 1527 r, Orvieto stało zapewniło schornienie uciekającemu papieżowi Klemensowi VII. Zlecił on projket i budowę studni włoskiemu architektowi wspomnianemu Antonio da Sangallo, na wypadek oblężenia Orvieto. Co ciekawe od tej właśnie studni wywodzi się włoskie powiedzenie – mieć kieszeń jak studnia Patryka, które odnosi się  do osob rozrzutnych.

 

%d bloggers like this: