Goliama Kosmatka
Miejsce to jest obowiązkowym punktem programu miłośników budowli megalitycznych. Badania wskazują, że miejsce to zostało prawdopodobnie zbudowane w V w p.n.e. spełniając najprawdopodobniej funkcję świątyni grobowej. Budowla składała się z reprezentacyjnej fasady i trzech pomieszczeń – prostokątnej z pokrywą szczytową, okrągłą z kopułą i komorą grobową z sarkofagiem, wykonanym z bloku granitowego ważącego 60 ton.
Na początku III w p.n.e. w centralnej komnacie dokonano rytualnego pochówku trackiego arystokraty, a w pierwszej komnacie – złożono ofiarę z konia. Tak więc budynek zmienił swoją funkcję, stając się grobowcem. Znalezione tutaj przedmioty są niezwykle cenne. To przedmioty osobiste i pogrzebowe takie jak – złota korona, złoty kielich, zestaw złotych ozdób dla jeźdźca, broń, w tym pozłacany żelazny miecz z pochwą, spiżowe spinki, włócznie, części tarczy, naczynia z brązu i alabastru. Szczególnie fascynujące są trzy obiekty – brązowy hełm, srebrny dzbanek i srebrny puchar, w którym można odczytać nazwę ΣΕΥΘΟΥ – Seuthes.
Po uroczystościach pogrzebowych wejścia do komór zostało zamurowane i spojone z fasadą budowli. Do grobowca prowadził trzynasto-metrowy pasaż z kamiennymi ścianami i drewnianym dachem, który został spalony, a korytarz wypełniony gliną i ziemią. W takim stanie odkryto własnie ten grobowiec.
Obecnie wchodzą do środka możemy zauważyć wykonaną z brązu głowę – element popiersia. Po odnalezieniu czterech brązowych monet z czasów Seuthesa III okazało się, że głowa przedstawia właśnie tego króla. Dr. G. Kitov prowadzący tutaj badania zakłada, że jest to własnie grobowiec ten należy do założyciela trackiego miasta Seuthopolis i władcy Odrysia – Seuthes III.
Galeria