Goliama Kosmatka

Miejsce to jest obowiązkowym punktem programu miłośników budowli megalitycznych. Badania wskazują, że miejsce to zostało prawdopodobnie zbudowane w V w p.n.e. spełniając najprawdopodobniej funkcję świątyni grobowej. Budowla składała się z reprezentacyjnej fasady i trzech pomieszczeń – prostokątnej z pokrywą szczytową, okrągłą z kopułą i komorą grobową z sarkofagiem, wykonanym z bloku granitowego ważącego 60 ton.

Goliama Kosmatka

Goliama Kosmatka

Na początku III w p.n.e. w centralnej komnacie dokonano rytualnego pochówku trackiego arystokraty, a w pierwszej komnacie – złożono ofiarę z konia. Tak więc budynek zmienił swoją funkcję, stając się grobowcem. Znalezione tutaj przedmioty są  niezwykle cenne. To przedmioty osobiste i pogrzebowe takie jak – złota korona, złoty kielich, zestaw złotych ozdób dla jeźdźca, broń, w tym pozłacany żelazny miecz z pochwą, spiżowe spinki, włócznie, części tarczy, naczynia z brązu i alabastru. Szczególnie fascynujące są trzy obiekty – brązowy hełm, srebrny dzbanek i srebrny puchar, w którym można odczytać nazwę ΣΕΥΘΟΥ – Seuthes.

Po uroczystościach pogrzebowych wejścia do komór zostało zamurowane i spojone z fasadą budowli. Do grobowca prowadził trzynasto-metrowy pasaż  z kamiennymi ścianami i drewnianym dachem, który został spalony, a korytarz wypełniony gliną i ziemią. W takim stanie odkryto własnie ten grobowiec.

Goliama Kosmatka

Goliama Kosmatka

Obecnie wchodzą do środka możemy zauważyć wykonaną z brązu głowę – element popiersia. Po odnalezieniu czterech brązowych monet z czasów Seuthesa III okazało się, że głowa przedstawia właśnie tego króla. Dr. G. Kitov prowadzący tutaj badania zakłada, że ​​jest to własnie grobowiec ten należy do założyciela trackiego miasta Seuthopolis i władcy Odrysia – Seuthes III.

Goliama Kosmatka

Goliama Kosmatka

Galeria

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: