Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie

Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał PauzaniaszStrabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali te tereny przez tysiąclecia. 

Z kultury Traków czerpali starożytni Grecy, w panteonie Greckim znalazł się nawet Tracki bóg, Sabazjos, zwany przez Greków Dionizosem. Nie przez przypadek zresztą. Dionizos w mitologii greckiej bóg płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina, reprezentujący jego upajający i dobroczynny wpływ nie mógł nie wywodzić się z Tracji! Krainy gdzie prawdopodobnie najwcześniej na świecie uprawiać zaczęto winorośl. 

 

Badania choć prowadzone od XIX wieku zintensyfikowane zostały całkiem niedawno przynosząc spektakularne odkrycia. W 2004 roku na terenie dzisiejszej Bułgarii odkryty został grobowiec Goliama Kosmatka. W grobowcu odnaleziono wiele cennych przedmiotów w tym ze złota. Oprócz niego odkryto wiele innych grobowców, a prace archeologiczne są wciąż prowadzone. 

Niepozorne wzniesienia, które możemy zobaczyć przejeżdżając przez te tereny skrywają w sobie pradawne grobowce. Niektóre przykryte warstwą ziemi i porośnięte bujną roślinnością są praktycznie niewidoczne z poziomu terenu inne wyglądają jak niewielkie wzgórza. 

Ich największe skupisko znajdziemy okolicy zwanej Doliną Trackich Królów.  Jest to obszar ciągnący się wzdłuż drogi E85 (5) od miejscowość Kazanlyk do, mniej więcej miejscowości Szipka. Miasto Kazanłyk zostało założone w czasach panowania na tym terenie Imperium Otomańskiego będąc ważnym centrum handlu, rzemiosła ale przede wszystkim słynęło z uprawy róż oraz wyrobu olejku różanego. Co ciekawe w mieście wytwarzano również kotły skąd miasto wywodzi swoją nazwę (kazan – kocioł, bojler).

 

Znajdziemy tutaj wspaniałe budowle które uznane zostały za trackie grobowce. Na terenie całej nekropolii odkryto ponad 500 obiektów z czego jedynie kilka możliwych jest do zwiedzenia. 

  • Murowany Grobowiec Kazanlyk
  • Grobowiec Ostrusza 
  • Grobowiec Szuszmanec
  • Grobowiec Grifoni
  • Goliama Arsenałka
  • Goliama Kosmatka

Pozostałości Trackie odnajdziemy również w bliżej granic z Turcją, tutaj najbardziej okazałym będzie grobowiec znajdujący się w miejscowości Mezek. 

Goliama Kosmatka

Grobowiec ten zgodnie z oficjalnym nurtem archeologii został  wzniesiony w pierwszej połowie V wieku p.n.e składał się z korytarza oraz, okrągłego pomieszczenia (tholos) z małą komnatę w której możemy znaleźć kamienne łoże. Ściany tych trzech pomieszczeń zostały wykonane z bloków granitowych połączonych ze sobą z nieprawdopodobną precyzją przywodząc na myśl budowle megalityczne. 

 

Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka leży na południe od Shipki w Dolinie Tundzha, którą współcześni archeolodzy nazwali "Doliną Traków Królów".
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Mający wysokość około dwudziestu metrów i średnicę dziewięćdziesięciu metrów pogrzebowy kopiec Golyamata Kosmatka należy do największych trackich grobowców
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Po pogrzebie wejście do pierwszych dwóch pokoi zostało zamurowane, a korytarz wypełniony kamieniami i ziemią.
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Niesamowita precyzja z jaką została wykonana oraz kunszt obróbki kamienia, potrafi zadziwić zwiedzających. Trudno sobie nawet wyobrazić jak budowla taka mogła zostać wzniesiona tysiące lat temu. 
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Kamienne sklepienie grobowca.
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Ściany trzech pomieszczeń zostały wykonane z potężnych bloków granitowych. Ta struktura mogła służyć jako sanktuarium i była używana do rytu orfickiego. 
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Kamienne sklepienie grobowca, wciąż zachwyca precyzją wykonania.
Goliama Kosmatka
Odkryty w 2004 roku grobowiec ujawnił wspaniałe znaleziska. W komorze grobowej znaleziono pełną zbroję, składającą się z brązowego, chalkidyjskiego hełmu, skórzanego pancerza, i brązowych nagolenników. Znaleziono również dwa miecze z żelaza oraz ostrza włóczni. 
Goliama Kosmatka
Budowla ta została całkowicie odnowiona pod koniec IV wieku p.n.e. Dodana została nowa fasada, a małą komnatę przekształcono w grobowiec, który został zamknięty dwuskrzydłowymi drzwiami z marmuru, ozdobionymi portretami Gorgo i boga słońca Heliosa. Po pogrzebie wejście do pierwszych dwóch pokoi zostało zamurowane, a korytarz wypełniony kamieniami i ziemią.
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
W grobowcu odkryto również złotą biżuterię oraz alabastrowe dzbany oraz inne cenne przedmioty. W korytarzu grobowca znajdowały się natomiast szczątki konia.
Goliama Kosmatka
Fragment dwuskrzydłowych marmurowych drzwi z wyrzeźbioną podobizną Heliosa.
Napisy na hełmie i niektórych srebrnych przedmiotach sugerują, że w grobowcu złożono szczątki króla Odrysów Seuthes III (r.331-c.300),potwierdzają to również znalezione we wnętrzu monety. 
Goliama Kosmatka
Kolejną wskazówką było wspaniałe brązowe popiersie portretowe, starannie umieszczone jakieś siedem metrów przed fasadą.
Goliama Kosmatka
Goliama Kosmatka
Przedstawia ono brodatego mężczyzny o niezwykłym orlim nosie,  który wygląda dokładnie tak jak twarz wybita na monetach z podobizną Seuthes III.
Goliama Kosmatka

 

Sztuka Tracka

Jeżeli chcieli byście zapoznać się ze sztuką tracką oraz poznać historię tych ziem musicie koniecznie odwiedzić Muzeum Narodowe w Sofii lub Muzeum Archeologiczne w Warnie. Znajdziecie tam nie tylko wspaniałe przedmioty wykonane przez Traków ale również te wykonane przez ludy, zamieszkujące te tereny od ponad 10 tysięcy lat. Taka podróż w czasie uzmysłowi nam jak mało na prawdę wiemy o historii naszego kontynentu. 

 

 

Jakie jeszcze grobowce możemy odwiedzić w Dolinie Królów Trackich? Jest ich wiele ale pośród nich musicie koniecznie zobaczyć Grobowiec Ostrusza.

Grobowiec Ostrusza

Kolejnym bardzo ciekawym grobowcem jest Grobowiec Ostrusza. Grobowiec ten został odkryty w 1993 roku. Jego kamienna konstrukcja znajdująca się pod ziemią liczy sobie ponad 18 metrów i tworzy jeden z największych reprezentatywnych kompleksów grobowców. Wewnątrz znajduje się 6 pomieszczeń o łącznej  powierzchni 100 metrów kwadratowych. W jednej z komór została udostępniona zwiedzającym. Znajduje się w niej potężny – ważący 60 ton – granitowy monolit, którego wnętrze zostało wydrążone i posłużyło za komorę grobową.

Grobowiec Ostrusza

Grobowiec Ostrusza

Monolit przykryto kamienną płytą, podzieloną od wewnątrz na dziesiątki kwadratowych i okrągłych nisz wypełnionych mistrzowsko malowanymi portretami, ludźmi, scenami z walkami między zwierzętami, roślinami i geometrycznymi dekoracjami. Większość fresków jest poważnie uszkodzona z wyjątkiem portretu młodej, kobiety o rudych włosach. Całość została przysypana ziemią a kopiec grobowy pochodzi najprawdopodobniej z IV w p.n.e. 

 

Patrząc na wspaniałą pracę kamieniarską zadajemy sobie pytanie w jaki sposób ówcześni twórcy byli w stanie tak precyzyjnie wyciąć granitowy środek monolitu. Wewnętrzne narożniki pomieszczenia tworzą idealne kąty proste a na gładkich ścianach nie odnajdziemy śladu prymitywnych narzędzi. Całość wygląda na perfekcyjnie.

Grobowiec Mezek

Choć nie znajduje się w dolinie Królów Trackich, bo leży tuż przy granicy z Turcją, grobowiec ten jest z pewnością wart odwiedzenia. Grobowiec ten znajduje się w miejscowości Mezek  a jego wiek, datuje się na ok  IV w p.n.e. Jest to duży, wydłużony grób, który obejmuje zadaszone przejście o długości 20,65 m, dwa prostokątne komnaty poprzedzające komnatę grobową oraz okrągłą komorę grobową z kamiennym sarkofagiem.

W grobowcu pochowane zostały co najmniej cztery osoby. Wewnątrz odnaleziono złote, srebrne, brązowe, żelazne i szklane przedmioty oraz ceramikę. Wszystkie te przedmioty wystawione są w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sofii.

 

Wchodząc do grobowca naszym oczom ukazuje się długi kamienny korytarz. A uwagę przykuwają potężne znakomicie dopasowane do siebie bloki skalne. 
Po ponad dwóch i pół tysiąca lat bloki kamienne komory grobowej wybudowanej na planie okręgu pasują do siebie idealnie. 
Strop komory grobowej wykonano z półokrągłych kamiennych bloków.
Wkomorze grobowej znajduje się kamienne łoże, na którym składano zwłoki.
W tej części odnaleziono wspaniałe artefakty wykonane ze złota, srebra, żelaza oraz szkła
Na ścianach korytarza, zamocowano hologramy przedstawiające przedmioty odnalezione w grobowcu. Przedstawione na nich przedmioty sprawiają wrażenie trójwymiarowych. 
Bloki skalne z których wzniesiono grobowiec przylegają do siebie tak ściśle, że czasem trudno nawet zauważyć gdzie znajduje się łączenie pomiędzy blokami. 

 

 

 

Jeżeli szukasz informacji o Bułgarii, zobacz również naszą relację z objazdu po tym kraju!

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria
Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria
sierpień 08, 2017  •  bułgaria / Ciekawe Miejsca
Przeczytaj

Czekamy na Twój komentarz !

Goliama Kosmatka
%d bloggers like this: