Jaskinia Magura

Jaskinia Magura – naskalne malowidła

Pochodząca sprzed 15 milionów lat jaskinia Magura jest jedną z najciekawszych jaskiń w Bułgarii pod względem sztuki naskalnej. Znaleźć tutaj możemy malowidła naskalne pochodzące z okresu od 8000 do 6000 lat p.n.e. do 3000-1000 lat p.n.e. czyli obejmują one okres od paleolitu przez neolit do wczesnej epoki brązu.

Rysunki na ścianach jaskini przedstawiają głównie sceny myśliwskie, ceremonie religijne, tańce płodności i bóstwa. Obejmują one antropomorficzne, zoomorficzne, geometryczne i symboliczne obrazy. Ciekawostką może być fakt, że rysunki te zostały wykonane … nietoperzowym guano.

Najciekawszym rysunkiem naskalnym jaskini jest ten pochodzący z późnego neolitu, który uważany jest za kalendarz słoneczny, obejmujący 366 dni w tym 12 miesięcy.

Jaskinia Magura ma wyjątkową wartość, ale także jest jedną z najbardziej zaniedbanych jaskiń tego typu w Europie. Na jej temat nie ma zbyt wielu publikacji naukowych a miejsce to jest praktycznie nieznane. 

Magura to jednak nie tylko rysunki naskalne. Łączna długość korytarzy wynosi 2,5 km, a stała całoroczna temperatura to 12 stopni Celsjusza (z wyjątkiem jednej cieplejszej komory, w której temperatura wynosi 15 stopni), a jej największa sala (Sala Łuku) ma długość 128 metrów, szerokości 58 metrów i wysokości 21 metrów.

W jaskini odkryto kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien jaskiniowych, lisów, wilków, dzikich kotów, wydr i innych prehistorycznych zwierząt. Obecnie z amieszkuje 8 gatunków nietoperzy, z których wszyscy są chronieni. W 1960 roku uzyskał status parku naturalnego.

Uwaga! Wejście do jaskini jest BARDZO śliskie, zabierzcie ze sobą buty o odpowiedniej podeszwie!

Jaskinia Magura jak dojechać

Jaskinia znajduje się niedaleko miejscowości Belogradczik (Belogradchik), przy granicy z Serbią. Dojazd do Jaskini Magura jest bardzo dobrze oznakowany. Na końcu drogi znajdziemy parking, gdzie zostawimy samochód. Do samej jaskini prowadzi krótki ok 5-7 minutowy szlak, na końcu którego znajduje się mała informacja turystyczna, w której możemy nabyć bilety.

 

Galeria

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: