Monastyr Aladzha

Monastyr Aładża (Aladzha)

Klasztor Aladzha położony jest w pięknej okolicy, w odległości 14 km na północ od Warny,  w centrum Parku Naturalnego Złote Piaski (Zlatni Pyasatsi). Nie dysponujemy żadnymi wiarygodnymi zapisakami historycznymi na temat założenia klasztoru. Istniejące wskazują na to, że istniał on już w X wieku.

Budynki klasztorne są wyrzeźbione w skale i rozmieszczone na dwóch poziomach wapiennej skały, która ma prawie 40 m wysokości. Kościół klasztorny, cele klasztorne, refektarz, kuchnia, mały cmentarz cmentarny, krypada (ossuarium) i gospodarstwo położone są na pierwszym poziomie. Drugi poziom to naturalne wgłębienie skalne, we wschodniej części którego znajduje się kaplica klasztorna.

Grupa jaskiń znanych jako Katakumby znajduje się około 600 – 700 m na zachód od klasztoru. Odkryte tam znaleziska archeologiczne, takie jak ceramika, monety, graffiti itp., świadczą o tym, że katakumby były zamieszkiwane przez ludzi w okresie wczesnego chrześcijaństwa (V- VI wieku). Po podboju tych terenów przez Turcję pod koniec XIV wieku, Klasztor Aładża stopniowo podupadał i najprawdopodobniej został całkowicie opuszczony około XV i XVI wieku. Chrześcijańska nazwa klasztoru nie jest znana. Słowo ‘aladzha’ pochodzi od persko-arabskiego i oznacza pstrokaty, różnorodny.

K.Shkorpil, pierwszy człowiek, który prowadził tutaj badania dotarł do legendy według której św Spas był patronem klasztoru. Współcześnie Klasztor Aładża jest popularną atrakcją turystyczną odwiedzaną przez tysiące turystów. Klasztor jaskiniowy znajduje się w centrum parku przyrody Zlatni Pyasatsi, obszaru chronionego, w którym można zobaczyć rzadkie gatunki drzew. Połączenie pięknej scenerii, zabytków historycznych i chrześcijańskich sprawia, że ​​jest to idealne miejsce dla turystyki kulturalnej, religijnej i ekologicznej.

Monastyr Aladzha

Monastyr Aladzha

Od 2009 roku w klasztorze odbywa się wyjątkowy audiowizualny program o nazwie Legends of Aladzha Monastery. Jest to nowa atrakcja dla gości Warny i czarnomorskich kurortów. Klasztor został ogłoszony zabytkiem architektury i budownictwa o znaczeniu narodowym w roku 1968 r. 

 

Galeria

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: