Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych przylądków w Europie. Położony blisko granicy z Rumunią, jest ulubionym przystankiem dla turystów szukających pięknych zabytków i interesujących historycznych miejsc do odwiedzenia na północ od Warny.  Znajdująca się tutaj twierdza była sukcesywnie wykorzystywana przez Traków, Rzymian, Bizantyjczyków i Bułgarów.

Według legend twierdza strzegła skarbców Lyzimy, następcy Aleksandra Wielkiego. Obecnie istnieje wiele pozostałości tych starożytnych osad, które można zobaczyć w małym muzeum. Można tam również przeczytać legendę opowiadającą o kilku bułgarskich dziewczynach, które zdecydowały się skoczyć  do morza, by nie zostać schwytanym i nawróconym  na islam przez Turków. 

Nazwa “Kaliakra” pochodzi od greckich słów bizantyńskiego “καλός” (“piękna”) i “άκρα” (“cypel” lub “forteca”). Jeszcze przed przybyciem Bizantyjczyków przylądek ten zasiedlony był przez Trackie plemiona. 

Przylądek Kaliakra od dawna uważany był za punkt o kluczowym znaczeniu strategicznym. W 1444 r., Idąc na południe, by przeciwstawić się z Imperium Osmańskiego, król Polski Władysław III (Warneńczyk) rozbił obóz właśnie tutaj w Kaliakrze. Jak wiemy król stracił życie w bitwie pod Warną, i uhonorowanym został tytułem Władysław z Warny, lub “Władysław Warneńczyk” (bułgarski: “Владислав Варненчик”).

Przylądek miał odegrać kluczową rolę po raz kolejny, w wojnie rosyjsko-tureckiej. To tutaj rosyjski admirał Fiodor Uszakow popłynął na południe, by rozbić turecką flotę. Bitwa o Przylądek Kaliakra, toczona 11 sierpnia 1791 r., Była największa bitwą morską, jaki do tej pory widziano na morzu Czarnym. Bitwa ta zakończyła wojnę rosyjsko-turecką 1787-1791.

W  tej okolicy znajdziemy również wspaniałe jezioro Durankulak słynące z ponad 250 rzadkich gatunków – ryb, gadów, płazów, ptaków i roślin bagiennych, z których wiele znajduje się w Czerwonej Księdze Bułgarii. Jezioro jest uznawane za obszar chroniony. Ale to nie tylko przyroda przyciąga ekspertów i turystów do tego miejsca. Na Wielkiej wyspie, na jeziorze, znajduje się park archeologiczny zwany przez naukowców “Bułgarską Troją”.

 

Galeria

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: