Przylądek Kaliakra
Przylądek Kaliakra to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych przylądków w Europie. Położony blisko granicy z Rumunią, jest ulubionym przystankiem dla turystów szukających pięknych zabytków i interesujących historycznych miejsc do odwiedzenia na północ od Warny. Znajdująca się tutaj twierdza była sukcesywnie wykorzystywana przez Traków, Rzymian, Bizantyjczyków i Bułgarów.
Według legend twierdza strzegła skarbców Lyzimy, następcy Aleksandra Wielkiego. Obecnie istnieje wiele pozostałości tych starożytnych osad, które można zobaczyć w małym muzeum. Można tam również przeczytać legendę opowiadającą o kilku bułgarskich dziewczynach, które zdecydowały się skoczyć do morza, by nie zostać schwytanym i nawróconym na islam przez Turków.
Nazwa “Kaliakra” pochodzi od greckich słów bizantyńskiego “καλός” (“piękna”) i “άκρα” (“cypel” lub “forteca”). Jeszcze przed przybyciem Bizantyjczyków przylądek ten zasiedlony był przez Trackie plemiona.
Przylądek Kaliakra od dawna uważany był za punkt o kluczowym znaczeniu strategicznym. W 1444 r., Idąc na południe, by przeciwstawić się z Imperium Osmańskiego, król Polski Władysław III (Warneńczyk) rozbił obóz właśnie tutaj w Kaliakrze. Jak wiemy król stracił życie w bitwie pod Warną, i uhonorowanym został tytułem Władysław z Warny, lub “Władysław Warneńczyk” (bułgarski: “Владислав Варненчик”).
Przylądek miał odegrać kluczową rolę po raz kolejny, w wojnie rosyjsko-tureckiej. To tutaj rosyjski admirał Fiodor Uszakow popłynął na południe, by rozbić turecką flotę. Bitwa o Przylądek Kaliakra, toczona 11 sierpnia 1791 r., Była największa bitwą morską, jaki do tej pory widziano na morzu Czarnym. Bitwa ta zakończyła wojnę rosyjsko-turecką 1787-1791.
W tej okolicy znajdziemy również wspaniałe jezioro Durankulak słynące z ponad 250 rzadkich gatunków – ryb, gadów, płazów, ptaków i roślin bagiennych, z których wiele znajduje się w Czerwonej Księdze Bułgarii. Jezioro jest uznawane za obszar chroniony. Ale to nie tylko przyroda przyciąga ekspertów i turystów do tego miejsca. Na Wielkiej wyspie, na jeziorze, znajduje się park archeologiczny zwany przez naukowców “Bułgarską Troją”.
Galeria