Twierdza Bełogradchik
Starożytna twierdza Belogradchik, znana również jako “Kaleto”, jest jedną z najlepiej zachowanych bułgarskich twierdz położonych w Górach Bałkańskich. Jest położony w pobliżu miasta Belogradczik. Twierdza jest główną atrakcją turystyczną w mieście i jest jednym z kulturalnych zabytków Bułgarii o znaczeniu krajowym.
Twierdza ta wznosi się tutaj od czasów rzymskich. W I-III wieku n.e. Rzymianie budowali drogi w nowych prowincjach imperium na Półwyspie Bałkańskim, budowali także twierdze, które miały je strzec. Jedną z nich jest własnie Belogradchik, która strzegła drogi od miasta Ratsiaria (w pobliżu dzisiejszej wioski Archar w regionie Vidin). Rzymianie zbudowali najwyższą część fortecy, zwaną Cytadelą. W odległości kilku metrów znajdują się pozostałości innej twierdzy – Łacińskiej Twierdzy, która służyła jako fortyfikacja pomocnicza.
Po podziale Cesarstwa Rzymskiego w 395 roku ziemie bałkańskie wkroczyły w granice Bizancjum. Pod koniec VII wieku Twierdza Belogradchik znalazła się na terytorium nowo utworzonego państwa bułgarskiego. Za czasów cara Iwana Sratsimira (1356 – 1396) forteca została poszerzona i wzmocniona. W 1396 roku Osmanie podbili ją i zrekonstruowali. Znajdował się tutaj garnizon dla ochrony zachodniej części imperium, który tłumił również bułgarskie bunty. W 1850 r. wybuchło powstanie niepodległościowe, które zostało stłumione, a jego przywódcy zostali tutaj własnie ścięci. W tym miejscu dziś wznosi się pomnik ich bohaterstwa.
W 1885 roku podczas wojny między Serbią i Bułgarią (1885) twierdza ta była ostatnio używana jako instalacja wojskowa. W roku 1965 twierdza został ogłoszony zabytkiem architektury.
Nawet dziś na murach fortecy można zobaczyć strzelnice (otwory) na broń i trzy bastiony oraz strzelby do armat. Z najwyższego punktu widokowego twierdzy, zwanego Pierwszą Płyta, roztacza się piękny widok na okolice. Region ten jest bardzo popularny wśród turystów ze względu na piękno skał Belogradchik i wiele zabytków.
Niedaleko twierdzy znajduje się Jaskinia Magura, gdzie zachowały się malowidła skalne, pochodzące z ostatniej epoki lodowcowej.
Galeria