Twierdza Belogradchik

Twierdza Bełogradchik

Starożytna twierdza Belogradchik, znana również jako “Kaleto”, jest jedną z najlepiej zachowanych bułgarskich twierdz położonych w Górach Bałkańskich. Jest położony w pobliżu miasta Belogradczik. Twierdza jest główną atrakcją turystyczną w mieście i jest jednym z kulturalnych zabytków Bułgarii o znaczeniu krajowym. 

Twierdza ta wznosi się tutaj od czasów rzymskich. W I-III wieku n.e. Rzymianie budowali drogi w nowych prowincjach imperium na Półwyspie Bałkańskim, budowali także twierdze, które miały je strzec. Jedną z nich jest własnie Belogradchik, która strzegła drogi od miasta Ratsiaria (w pobliżu dzisiejszej wioski Archar w regionie Vidin). Rzymianie zbudowali najwyższą część fortecy, zwaną Cytadelą. W odległości kilku metrów znajdują się pozostałości innej twierdzy – Łacińskiej Twierdzy, która służyła jako fortyfikacja pomocnicza.

Po podziale Cesarstwa Rzymskiego w 395 roku ziemie bałkańskie wkroczyły w granice Bizancjum. Pod koniec VII wieku Twierdza Belogradchik znalazła się na terytorium nowo utworzonego państwa bułgarskiego. Za czasów cara Iwana Sratsimira (1356 – 1396) forteca została poszerzona i wzmocniona. W 1396 roku Osmanie podbili ją i zrekonstruowali. Znajdował się tutaj garnizon dla ochrony zachodniej części imperium, który tłumił również bułgarskie bunty. W 1850 r. wybuchło powstanie niepodległościowe, które zostało stłumione, a jego przywódcy zostali tutaj własnie ścięci. W tym miejscu dziś wznosi się pomnik ich bohaterstwa.

W 1885 roku podczas wojny między Serbią i Bułgarią (1885) twierdza ta była ostatnio używana jako instalacja wojskowa. W roku 1965 twierdza został ogłoszony zabytkiem architektury.

Nawet dziś na murach fortecy można zobaczyć strzelnice (otwory) na broń i trzy bastiony oraz strzelby do armat. Z najwyższego punktu widokowego twierdzy, zwanego Pierwszą Płyta, roztacza się piękny widok na okolice. Region ten jest bardzo popularny wśród turystów ze względu na piękno skał Belogradchik i wiele zabytków.

Niedaleko twierdzy znajduje się Jaskinia Magura, gdzie zachowały się malowidła skalne, pochodzące z ostatniej epoki lodowcowej. 

Galeria

Trakowie – historia tajemniczego ludu

Tracja i Trakowie Kraina zwana Tracją leżała pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon, a o Trakach pisali starożytni. Według Herodota lud ten był drugi pod względem liczebności po ludach Indii,  podobnie uważał Pauzaniasz. Strabon natomiast liczebność Traków ocenił na dwa miliony, dzieląc ich na 22 plemiona. I choć odegrali wielką rolę w historii naszego regiony tak naprawdę niewiele o nich wiemy choć zamieszkiwali …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 2. Kierunek Bułgaria

Droga do Bułgarii Opuszczamy  Buzau z jego błotnymi wulkanami kierujemy się w kierunku autostrady Bukareszt – Konstanca. Po godzinie jazdy autostradą pokonujemy blisko 130 kilometrów, dzień wcześniej przejechanie takiej samej odległości zajęło nam kilka godzin. Niestety jeżeli chodzi o autostrady to Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia. Kilkanaście kilometrów przed zjazdem w kierunku Bułgarii zatrzymujemy się na stacji benzynowej na …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: