Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich, należy do jednych z najpiękniejszych Parków Narodowych Chorwacji. Zapraszam!

Park Narodowy Jezior Plitvickich

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/

Chorwacja skrywa wiele pięknych miejsc, ale dla mnie osobiście w zdecydowanej czołówce są Jeziora Plitwickie (Národný Park Plitvické Jazerá). Do parku dostaniemy się jadąc główną autostradą E-71 prowadzącą nad morze, a następnie kierując się na wschód drogą 42 bądź 52. 

Zwiedzanie parku

Park można zwiedzać na wiele różnych sposobów, w zależności od czasu jakim dysponujemy. Zasadniczo, park dzieli się na dwie części. Część Jezior Górnych oraz część Jezior Dolnych. Jeżeli zastanawiacie się właśnie, którą wybrać podpowiem…obie!

Transport w parku zapewni nam panoramiczny ‘pociąg’ który kursuje pomiędzy głównymi punktami miasta oraz elektryczna łódź przewożąca turystów przez jezioro Kozjak. Park jest zwykle zatłoczony w ciągu całego lata, dlatego jeżeli zależy nam na spokojnym zwiedzaniu, polecam odwiedziny tego miejsca tak wcześnie jak to tylko możliwe. W ten sposób unikniemy gigantycznych kolejek do kas biletowych oraz łatwiej uda nam się znaleźć miejsce. 

Kolejną wskazówką może być to, by rozpoczynać zwiedzanie od części górnej, zwykle spokojniejszej. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych tras widokowych i sporą ilość schodów, oraz przepiękne widoki. Czy jest jakieś szczególne miejsce w parku, które należy odwiedzić? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Park jest na prawdę piękny i każdy z jego zakątków jest na prawdę wspaniały. Warto na pewno zobaczyć Wielki Wodospad. Widok z punktu widokowego Tomićevo pogledalo również będzie czymś co na pewno zapamiętamy na długie lata.

Jeżeli lubicie spacery, turkusową, kryształową wodę, setki wodospadów, kładki, ścieżki i wspaniałą przyrodę to miejsce będzie z pewnością dla Was!

Park 

Szlaki:

Do parku prowadzą dwa wejścia. Wejście 1 oraz wejście 2. Szlaki jakimi możemy poruszać się po parku zostały oznaczone kolorami oraz literami w zależności od tego, z którego wejścia rozpoczyna się dany szlak oraz jaką częścią parku wiedzie. I tak:

  • szlaki oznaczone kolorem zielonym – to szlaki A, B, C oraz K1 –  rozpoczynające się przy wejściu numer 1
  • szlaki oznaczone kolorem żółtym – to szlaki E, H oraz K2 – rozpoczynające się przy wejściu numer 2

poniżej znajdziecie mapy oraz opisy poszczególnych szlaków. Naszym zdaniem najciekawsza trasa to trasa H, ale wszelkie kombinacje są dozwolone, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie aby trasy zwiedzania ze sobą łączyć. Najważniejsze abyśmy pamiętali gdzie chcemy dotrzeć i jaką aktualnie chcemy poruszać się trasą. 

 

Szlak A rozpoczyna się przy wejściu północnym (wejście nr 1). Trasa biegnie w okół jeziora i daje nam możliwość podziwiania "Wielkiego Wodospadu" - największego w Jezior Plitwickich i Chorwacji. Ścieżka prowadzi w górę rzeki, przez kanion "Dolne Jeziora", wzdłuż jezior "Novodovića brod", "Kaluđerovac", "Gavanovac" i "Milanovac", do punktu na "Kozjak Bridge", gdzie szlak zaczyna się wznosić w kierunku wschodniej strony kanionu. Z tej części wracamy do punktu wyjścia (wejście nr 1).

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/

Szlak B rozpoczyna się przy północnym wejściy do parku (wejście 1). Trasa prowadzi również w okół jeziora i obejmuje spacer przez wapienny kanion "Dolnych Jezior", przejażdżkę elektrycznym statkiem przez największe z jezior Plitwickich - Jezioro "Kozjak", panoramiczną przejażdżkę 'pociągiem' i spacer wzdłuż szczytu wschodniej strony kanionu, aż do punktu w, którym rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę czyli "Wejścia 1". Na trasie tej możecie zobaczyć imponujący "Wielki Wodospad", wodospady "Sastavci", oraz przepiękne ciemnoniebieskie jeziora "Novakovića Brod", "Kaluđerovac", "Gavanovac" i "Milanovac".

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/
Szlak C rozpoczyna się przy wejściu północny, (wejście 1). Trasa zwiedzanie biegnie w  okół jeziora i obejmuje obszar zarówno Dolnego jak i Górnego Jeziora. To połączenie długiego spaceru z przejażdżeką łodzią elektryczną. Do punktu początkowego trasy wrócimy panoramicznym 'pociągiem. Na trasie tej możemy podziwiać "Wielki Wodospad",oraz wodospady "Veliki i Mali Prštavac"), zobaczymy również niezliczoną ilość pomniejszych wodospadów oraz mniejszych lub większych jezior.

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/
Szlak E rozpoczyna się przy wejściu południowym (wejście nr 2). Trasa biegnie w okół sekcji "Górnych jezior". Obejmuje również krótką przejażdżkę łodzią po jeziorze Kozjak, a następnie spacer wzdłuż rzeki aż do jeziora Prošćansko. Do punktu wyjścia dowiezie nas panoramiczny 'pociąg'. Na szlaku podziwiać możemy wodospadamy "Wielkiej i Małej Prštavci", a także niezliczoną ilość mniejszych wodospadów.

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/
Szlak H rozpoczyna się przy południowym wejściu do parku ("Wejście 2). Po krótkim spacerze i panoramicznej przejażdżce pociągiem, rozpoczynamy spacer wzdłuż Górnych Jezior, następnie przeprawiamy się łodzią na drugą stronę jeziora Kozjak i kontynuujemy wycieczkę przez kanion Dolnych Jezior aż do "Wielkiego Wodospadu". Dalej szlak wiedzie wzdłuż szczytu kanionu. Do punktu wyjścia wracamy panoramicznym pociągiem. Na tym szlaku będziemy mogli obejrzeć większą część parku Jezior Plitviskich.

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/
Szlak K1 rozpoczyna się przy północnym wejściu (wejście nr 1). Trasa obejmuje "Wielki Wodospad" oraz spacer przez kanion "Dolnych Jezior" a następnie dalej, wzdłuż zachodniego brzegu "Jeziora Kozjak", skąd od szlaku prowadzi w kierunku wzniesienia "Stubica". Z punktu widokowego "Tomićevo pogledalo" będziemy mieli wspaniały widok na "Jezioro Ciginovac" i ogrom "Jeziora Prošćansko". Po powrocie możemy wybrać się na spacer wzdłuż pięknych górnych jezior i wschodniego brzegu jeziora Kozjak, do którego dostaniemy się łodzią elektryczną. Ostatnia część wycieczki obejmuje spacer wschodnim brzegiem Dolnych Jezior i powrót do punktu początkowego (wejście nr 1).

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/
Szlak K2 rozpoczyna się przy wejściu południowym ("wejście nr 2") i daje nam możliwość poznania całego parku. Trasa obejmuje spacer wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Kozjak i wiedzie dalej nad wschodnią stroną kanionu "Dolnych Jezior", prowadząc do "Wielkiego Wodospadu". Spacer kontynuujemy dalej w górę rzeki przez kanion i wzdłuż zachodniego brzegu jeziora "Kozjak". Stąd szlak prowadzi w kierunku wzniesienia "Stubica". Punkt widokowy "Tomićevo pogledalo" oferuje nam wspaniały widok na "Jezioro Ciginovac" i ogrom "Jeziora Prošćansko". W drodze powrotnej będziemy mieli okazję zwiedzić piękne "Jeziora Górne" oraz wschodni brzegu "Jeziora Kozjak", do którego dopłyniemy elektryczną łodzią. Wycieczka kończy się w punkcie początkowym (wejście nr 2).

Źródło: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/explore-the-park/visiting-programmes/

 

Informacje dotyczące biletów

 

 

Bilety jednodnioweBilety dwudnioweParkingi - informacjeGodziny odjazdówKontakt z parkiem

 

 
Zwiedzający Miesiące – cena za osobę [ Kn]
  1 I – 31 III i
1 XI – 31 XII     

 

1 IV – 30 VI i
1 VIII – 31 X

  

 1 VII – 31 VIII 
Dorośli 55,00 110,00 180,00
Studenci*** 45,00 80,00 110,00
Dzieci i młodzież 7 – 18 years 35,00 55,00 80,00
Dzieci poniżej 7-ego roku życia za darmo za darmo za darmo

 

** Przejazdy ‘pociągami’ parkowymi, elektrycznymi łodziany oraz dostępność poszczególnych szlaków moze zmieniać się w zależności od warunków pogodowych. Informacje na ten temat możemy znaleźć codziennie przy wejściu do parku
*** Bilety studenckie wydawane są tylko po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej

Currency: Kuna (HRK)

 
Zwiedzający Miesiące – cena za osobę [ Kn]
 

1 I – 31 III i
1 XI – 31 XII 

1 IV – 30 VI i
1 VIII – 31 X

1 VII – 31 VIII 

Dorośli 90,00 180,00 280,00
Studenci 70,00 130,00 210,00
Dzieci 55,00 90,00 140,00

 

Zwiedzający muszą umieścić swoje imię i nazwisko na bilecie, bilet dwudniowy ważny jest przez dwa kolejne dni licząc od daty zakupu.

– W cenie biletów zawarty jest przejazd panoramicznym ‘pociągiem’, elektryczną łodzią,ubezpieczenie turystyczne oraz podatek VAT. 

(Park czynny jest codziennie włączając w to niedziele i święta )

 
Wejście 1 – Rastovača: Od 08:00 to 16:00
Wejście 2 – Hladovina: Zamknięte od 1 listopada 2017
Parking Rastovača : Czynny cały czas

 

 Ceny:

 

Kategoria pojazdu

Ceny

Motocykle

0 HRK/godzina

Samochody

7 HRK/godzina

Kampery

70 HRK/dzień

Samochody z przyczepami

70 HRK/dzień

Busy

70 HRK/dzień

Łodź elektryczna

 
Linia krótka (P1 – P2)

Od 08:30 to 16:30 * 

Linia długa (P2 – P3)

Od 08:30 to 15:00**

Linia długa (P3 – P2)

Od 09:00 to 15:30**

* w zależności od potrzeb

** co 30 minut

Pociąg panoramiczny

 
St2 – St1 Od 08:30 to 16:15* 
St1 – St2 Od 09:00 to 16:30* 
St2 – St3 Od 08:30 to 15:30* 
St3 – St2 Od 09:00 to 16:00* 

* co 30 minut

 

Dodatkowe informacje – WEJŚCIE tel:: +385 0 53 751 026
Rezerwacje – Biuro Sprzedaży tel: +385 0 53 751 014, 751 015

 

 

Chorwacja – co warto zobaczyć

Chorwacja Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem. Do Chorwacji przyciąga nas wiele atrakcji. Ciepłe morze, świetna pogoda, niezapomniane widoki oraz smaczne jedzenie. Ale Chorwacja to nie tylko morze, jeżeli szukacie pomysłu na zwiedzenie Chorwacji, świetnie trafiliście! Oto kilka naszych propozycji! #1 Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w Chorwacji i zapewne w Europie. Wśród niezliczonej ilości wodospadów, jezior i …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: