Trogir

Średniowieczna starówka Trogiru położona jest na wyspie. Samo miasto założone zostało już w III wieku p.n.e. W roku 1123 r. zniszczone zostało przez Saracenów a około  70 lat później odbudowane zostało przez Wenecjan. W 1997 roku starówka Trogiru wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Odnajdziemy w nim obsadzony palmami, szeroki bulwar, ciągnący się wzdłuż nabrzeża,  wokół którego skupia się wieczorne życie miasta. Na starówce znajdują się również najważniejsze zabytki, ale też restauracje, bary i hotele.

Historyczne centrum miasta  połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji mostem. Kolejny most prowadzi na wyspę Čiovo, gdzie znajdziemy kempingi oraz malownicze plaże , jedne z najchętniej odwiedzanych przez turystów w tym regionie.

Co zwiedzać

Będąc w Trogirze warto zwiedzić

  • Bramę Lądowa (Kopnena vrata) – Przyglądając się bramie warto zwrócić uwagę na umieszczonego nad łukiem lwa św. Marka – wpływy Weneckie, oraz na figurę bł. Jana z Trogiru – patrona miasta.
  • Pałac Stafileo (Palača Stafileo) – Został on wzniesiony pod koniec XV wieku. Tutaj również możemy odnaleźć wpływy weneckie, w postaci typowych gotyckich okien bogato ozdobionych rzeźbionymi  motywami roślinnymi.
  • Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) – Budowa katedry rozpoczęta została w roku 1193, a jej mury wzniesiono na zgliszczach zniszczonego przez najazd Saracenów kościoła. Obok katedry stoi bardzo charakterystyczna dzwonnica wzniesiona w XIV wieku.
  • Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko), To kolejny ciekawy budynek w mieście. Pałac wzniesiono w stylu renesansowym, a jego budowę rozpoczęto w połowie XV wieku. Służył on za siedzibę trogirskiej rodziny Ćipiko, będącej jedną z najzamożniejszych w owych czasach w mieście. 

 

Chorwacja – co warto zobaczyć

Chorwacja Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem. Do Chorwacji przyciąga nas wiele atrakcji. Ciepłe morze, świetna pogoda, niezapomniane widoki oraz smaczne jedzenie. Ale Chorwacja to nie tylko morze, jeżeli szukacie pomysłu na zwiedzenie Chorwacji, świetnie trafiliście! Oto kilka naszych propozycji! #1 Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w Chorwacji i zapewne w Europie. Wśród niezliczonej ilości wodospadów, jezior i …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: