Badascony

Badascony

Południe Balatonu to plaże i winnice a kwintesencją tego jest właśnie Badascony. Położone w południowo-wschodniej części jeziora Balaton jest świetnym miejscem na wypoczynek. Znajdziemy tutaj plaże, płytkie ciepłe wody jeziora, bary restauracje, dyskoteki a także wspaniałe węgierskie wino. 

Wina bowiem pochodzące z tego regionu wyróżniają się na tle innych, za sprawą gleby na której rosną uprawy winogron. Wierzchnia warstwa zwietrzałej wulkanicznej skały nadaje winom z tego regionu charakterystyczny głęboki smak i aromat. O walorach tego miejsca wiedzieli już Rzymianie sprowadzający tutaj właśnie pierwsze szczepy winorośli, a o ich pobycie w tym miejscu świadczy wybudowana przez nich droga Romai ut. Przy niej właśnie znajdziemy jedne z najlepszych winiarni w tej okolicy. 

Dla szukających sztuki, Badascony oferować będzie galerię Józefa Egryego zwanego malarzem Balatonu oraz muzeum utworzone w domu Róży Szegedy, której miłość do przebywającego tutaj w 1795 roku oficera miała niebagatelny wpływ na węgierską literaturę. Oficer ten był bowiem również i świetnym poetą, którego twórczość opisywała uczucie jakim darzył poznaną nad jeziorem pannę Różę. Tutaj również możemy odnaleźć jedną z najsłynniejszych balatońskich restauracji Kisfaludy-haz Etterem.

Warto również wybrać się na wycieczkę 4-kilometrową ścieżką, która rozpoczyna się u podnóża wzgórza Badascony. Doprowadzi nas ona do znajdującej się na szczycie wieży widokowej oraz bardzo ciekawej formacji skalnej zwanej Bazaltowymi Organami. 

 

 

Przez Słowację i Węgry

Jeżeli zastanawiacie się co można zobaczyć i jak spędzić tydzień wakacji, tutaj artykuł może być dla Was inspiracją. Jak to zwykle z naszymi pomysłami bywa, pojawiają się w ostatniej chwili. Jako, że pogoda w Polsce zapowiadała się niezbyt pewnie, a naszym głównym kryterium  było maksymalne wykorzystanie ciepłego lata, spojrzeliśmy ku południowym rejonom Europy. Nie chcieliśmy spędzać, zbyt wiele czasu w …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: