Heviz

Heviz

Jeżeli szukacie czegoś unikalnego na Węgrzech to wizyta w Heviz będzie świetnym wyborem. Około 7 km na południe od brzegów Balatonu znajduje się mała miejscowość Heviz. W zasadzie nie wyróżnia się ona niczym szczególnym od pozostałych leżących nad Balatonem miejscowości oprócz jednego dość ciekawego miejsca. Otóż znajdziemy w nim gorące źródła. Ale nie byle jakie gorące źródła. Pod tą nazwą bowiem kryje się niesamowite jezioro termalne, powstałe w kraterze wygasłego wulkanu! A żeby było tego jeszcze mało, woda w jeziorze wymieniana jest dzięki dwóm źródłom, z których w ciągu jednej tylko sekundy wypływa 400 litrów gorącej termalnej wody. 

Jezioro to jest dosyć głębokie, w porównaniu z Balatonem nawet bardzo głębokie, bo liczy sobie aż 38,5 metra głębokości. Tutaj nawet zimą temperatura wody nie spada poniżej 22 stopni, a latem osiąga bez problemu 38 stopni. Żeby ciekawostek nie było za mało, dodam, że jeziorze unoszą się wspaniałe lotosy sprowadzone tutaj w XIX wieku z Indii. Nad taflą jeziora znajduje się wspaniały XIX wieczny budynek kąpieliska, dzięki któremu w krótkiej chwili znajdziemy się w czasach cesarstwa. 

Właściwości lecznicze wody sprowadzają tutaj kuracjuszy z wielu zakątków Europy a znane były one już od czasów Rzymian. Pozostałości po ich osadzie znaleźć możemy w kilku gablotach, znajdujących się przy jednym z centralnych korytarzy uzdrowiska.

 

 

Przez Słowację i Węgry

Jeżeli zastanawiacie się co można zobaczyć i jak spędzić tydzień wakacji, tutaj artykuł może być dla Was inspiracją. Jak to zwykle z naszymi pomysłami bywa, pojawiają się w ostatniej chwili. Jako, że pogoda w Polsce zapowiadała się niezbyt pewnie, a naszym głównym kryterium  było maksymalne wykorzystanie ciepłego lata, spojrzeliśmy ku południowym rejonom Europy. Nie chcieliśmy spędzać, zbyt wiele czasu w …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: