Jaskinia Baradla - Aggtelek

Aggtelek

Jaskinia Baradla należy do systemy jaskiniowego Parku Narodowego Krasu Węgierskiego zwanego Aggtelek. Na tym obszarze znajdują się właśnie jaskinie krasowe. Na jego terenie odkryto blisko 300 jaskiń krasowych, z których wiek najstarszych szacuje się na 200 milionów lat! Najsłynniejszą z jaskiń jest właśnie jaskinia Baradla. 

Z liczącej 25 km jaskini, dla turystów dostępnych jest jedynie trzy odcinki liczące od  1 do 2,5 km, ale wystarcza to w zupełności by zobaczyć z jakim cudem natury mamy do czynienia. W jaskini tej odnajdziemy niesamowite formy naciekowe. Wspaniałe stalaktyty i stalagmity po prostu rzucają na kolana. Widzieliśmy już sporo jaskiń ale tak wspaniałych form skalnych nie zobaczymy nawet w Carlsbad Cavern w Stanach Zjednoczonych. 

Ciekawostką jaskini jest znajdująca się tutaj, nad brzegiem podziemnej rzeki sala koncertowa. Podczas zwiedzania możemy posłuchać kilku utworów i docenić akustykę tego miejsca. 

 

Galeria

Przez Słowację i Węgry

Jeżeli zastanawiacie się co można zobaczyć i jak spędzić tydzień wakacji, tutaj artykuł może być dla Was inspiracją. Jak to zwykle z naszymi pomysłami bywa, pojawiają się w ostatniej chwili. Jako, że pogoda w Polsce zapowiadała się niezbyt pewnie, a naszym głównym kryterium  było maksymalne wykorzystanie ciepłego lata, spojrzeliśmy ku południowym rejonom Europy. Nie chcieliśmy spędzać, zbyt wiele czasu w …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: