Klasztor św. Nauma
Gdzieś nad przepięknym jeziorem Ochrydzkim leży maleńki klasztor św. Nauma. Historia tego miejsca sięga X w n.e. Ponad tysiąc lat temu powstał tutaj maleńki klasztor, który został wzniesiony przez św. Nauma – pochodzącego z Ochrydu – ucznia Cyryla i Metodego. W wyniku najazdu Turków w XV wieku, klasztor ten został zniszczony a zabudowania, które możemy podziwiać obecnie pochodzą z wieku XVI.
Wnętrze budowli jest bogato zdobione i nawiązując swoim stylem, do swojego bizantyjskiego poprzednika. W klasztorze możemy podziwiać wspaniałe freski oraz przepiękny ikonostas z 1711 roku.
Ale to nie wszystko co mamy do powiedzenia o tym przepięknie położonym klasztorze. Skrywa on pewną ciekawostkę. Otóż znajduje się w nim grób, św. Nauma, który został pochowany tutaj w 910 r n.e. Jak głosi legenda jego serce wciąż bije, a możemy to usłyszeć przykładając ucho do jego grobowca. I co ciekawe po przyłożeniu ucha do płyty grobowej usłyszymy dźwięk przypominający bicie serca.
Z naukowego punktu widzenia słyszany przez nas odgłos to prawdopodobnie dźwięk przepływającej pod klasztorem wody, której echo niesie się po skałach i jest wzmacnianie dodatkowo przez komorę grobową. Ale kto wie jak jest na prawdę….
Otoczenie klasztoru emanuje ciszą i spokojem. W parku odnajdziemy mnóstwo fontann, przepiękne krzewy kwitnących róż, a między tym przechadzające się dumnie kolorowe pawie. Tuż za bramą wzdłuż prowadzącej do klasztoru drogi, znajdziemy rozstawione kramy, z lokalnymi produktami oraz wyrobami, a nieco po prawej przepiękną plażę i gładką jak lustro taflę jeziora ochrydzkiego.
Przed bramą znajdziemy natomiast mnóstwo restauracji oraz kawiarni, położonych bajecznie na skraju wody, w cieniu drzew. Stąd też możemy udać się na małą przejażdżkę rowerem wodnym bądź też po prostu usiąść i delektować się niesamowitym widokiem.