Klasztor św. Nauma

Klasztor św. Nauma

Gdzieś nad przepięknym jeziorem Ochrydzkim leży maleńki klasztor św. Nauma. Historia tego miejsca sięga X w n.e.  Ponad tysiąc lat temu powstał tutaj maleńki klasztor, który został wzniesiony przez św. Nauma – pochodzącego z Ochrydu – ucznia Cyryla i Metodego. W wyniku najazdu Turków w XV wieku, klasztor ten został zniszczony a zabudowania, które możemy podziwiać obecnie pochodzą z wieku XVI.

 

Wspaniałe zdobienia klasztoru, robią niesamowite wrażenie. Misterna robota dawnych mistrzów sprawia, że myślami cofamy się w czasy bizantyjskie
Grobowiec świętego Nauma skrywający tajemnicę bijącego serca świętego
Zabudowania klasztoru, nawiązują do zniszczonego przez Turków starego monastyru, wiernie oddając bizantyjski charakter tego miejsca
Bogate zdobienia klasztoru oraz wspaniałe mozaiki nawiązują do tradycji kościoła wschodniego
Skromne zabudowania klasztorne mają swój unikalny charakter.
Dumnie przechadzające się pawie, z wyższością spoglądają na odwiedzających ich turystów
Przemierzając wąskie przejścia nieraz nie zwracamy uwagi na to co znajduje się nad naszymi głowami, a szkoda, bo malowidła znajdujące się w klasztorze są na prawdę godne uwagi

 

Wnętrze budowli jest bogato zdobione i nawiązując swoim stylem, do swojego bizantyjskiego poprzednika. W klasztorze możemy podziwiać wspaniałe freski oraz przepiękny ikonostas z 1711 roku. 

Ale to nie wszystko co mamy do powiedzenia o tym przepięknie położonym klasztorze. Skrywa on pewną ciekawostkę. Otóż znajduje się w nim grób, św. Nauma, który został pochowany tutaj w 910 r n.e. Jak głosi legenda jego serce  wciąż bije, a możemy to usłyszeć przykładając ucho do jego grobowca. I co ciekawe po przyłożeniu ucha do płyty grobowej usłyszymy dźwięk przypominający bicie serca. 

Z naukowego punktu widzenia słyszany przez nas odgłos to prawdopodobnie dźwięk przepływającej pod klasztorem wody, której echo niesie się po skałach i jest wzmacnianie dodatkowo przez komorę grobową. Ale kto wie jak jest na prawdę….

Otoczenie klasztoru emanuje ciszą i spokojem. W parku odnajdziemy mnóstwo fontann, przepiękne krzewy kwitnących róż, a między tym przechadzające się dumnie kolorowe pawie. Tuż za bramą wzdłuż prowadzącej do klasztoru drogi, znajdziemy rozstawione kramy, z lokalnymi produktami oraz wyrobami, a nieco po prawej przepiękną plażę i gładką jak lustro taflę jeziora ochrydzkiego. 

Przed bramą znajdziemy natomiast mnóstwo restauracji oraz kawiarni, położonych bajecznie na skraju wody, w cieniu drzew. Stąd też możemy udać się na małą przejażdżkę rowerem wodnym bądź też po prostu usiąść i delektować się niesamowitym widokiem.

 

 

Czekamy na Twój komentarz !

%d bloggers like this: