Balatonfüred

Balaton

Mam wrażenie, że miejsce to jest mocno niedocenione. Choć bardzo niesłusznie. Nad tym największym słodkowodnym jeziorem Węgier, można wspaniale spędzić czas, niezależnie od tego, czy chcemy zrobić to w grupie przyjaciół, samotnie czy też przyjechać na rodzinne wakacje. Płytkie wody jeziora nagrzewają się bardzo szybko, a gorąca letnia aura w połączeniu z nadbrzeżnymi kurortami leżącymi po obu stronach jeziora sprawią, że nie będziemy żałować ani chwili nad Balatonem. Temperatura wody latem osiąga bez problemu 23-24 stopnie, co przy średniej głębokości jeziora na poziomie 3,5 metra w zasadzie nie powinno nas dziwić.

 

Jezioro to ma długość 77 kilometrów a jego szerokość waha się od 4 do 14 kilometrów. Znajdziemy tutaj wiele urokliwych miejsc, jak chociażby półwysep Tihany, czy też śliczne turystyczne miejscowości jak właśnie Balatonfured. Wybierając miejsce na naszą wakacyjną wyprawę pamiętajmy, że o tym, że północna i południowa strona jeziora znacznie różnią się od siebie. Część południowa jest płytka przez co staje się ona znakomitym miejscem dla rodzin z dziećmi.

 

Część północna jeziora jest nie tylko głębsza ale również różni się od południowej pod względem nadbrzeżnych krajobrazów. Wybierając się na wycieczkę po okolicy, pośród malowniczych wzgórz należących do Parku Narodowego Pogórza Balatonu zobaczyć możemy dwa stożki starożytnych wulkanów. W tej okolicy spływająca niegdyś lawa utworzyła wiele ciekawych form skalnych, jak np. tzw. ‘bazaltowe organy’. Pośród wzgórz odnajdziemy również wspaniałe węgierskie winnice, gdzie skosztować możemy trunków z niejednej rodzinnej piwniczki! Część południowa to w zasadzie jeden wielki kurort, ze świetną infrastrukturą oraz niemal płaskim nadbrzeżem. Ta część jest wprost wymarzona do rowerowych eskapad. W niedalekiej odległości od południowego krańca jeziora odnajdziemy nie lada ciekawostkę. Termalne jeziorko Heviz, uformowane w powulkanicznym kraterze.

Balatonfüred

Jeżeli szukamy Balatonu w pigułce, to Balatonfüred będzie właśnie tym miejscem. Miejscowość ta sławna jest z mineralnych źródeł, wyrobów winiarskich oraz historycznej XIX-wiecznej zabudowy uzdrowiskowej. Na początku XIX wieku w mieście powstał pierwszy stały węgierski teatr, a wody jeziora przemierzać zaczął pierwszy parowy statek.

W centrum miasta odnajdziemy ciekawy dziewiętnastowieczny pawilon pijalni wody, a nieco dalej odnajdziemy eklektyczną willę Mora Jokaia słynnego węgierskiego pisarza. Bijącym sercem miasta jest natomiast  promenada. Obsadzona drzewami daje nam schronienie przed palącym letnim słońcem i zachęca do spacerów. 

 

Aleja ta nazwana została na cześć hinduskiego poety Rabindranatha Tagorego, który właśnie tutaj leczył swoje dolegliwości związane z sercem. Popiersie artysty odnajdziemt na początku alejki, tuż obok zasadzonej przez niego lipy. Zasadzone tutaj drzewo zapoczątkowało tradycję sadzenia drzew przy alei, przez przyjeżdżające tutaj znane osoby.

Nieco dalej znajduje się akwarium, prezentujące florę i faunę jeziora Balaton. Główną aleją miasta jest natomiast ulica Lujzy Blahy – słynnej węgierskiej aktorki z przełomu XIX wieku., dla której Balatonfüred był ulubionym miejscem wakacyjnego wypoczynku, odwiedziła go aż 23 razy. Oczywiście nie znaczy to, że Wy również powinniście odwiedzać to miejsce 23 razy z rzędu, ale daje nam to wyobrażenie, że takie właśnie balatońskie kurty mogą działać jak magnes!

Odwiedzając miasto nawet w szczycie sezonu możemy być jednak pewni, że nie będzie ono oblegane tłumem turystów a my będziemy mogli spokojnie cieszyć się jego dekadencką senną, choć uroczą atmosferą!

 

 

Przez Słowację i Węgry

Jeżeli zastanawiacie się co można zobaczyć i jak spędzić tydzień wakacji, tutaj artykuł może być dla Was inspiracją. Jak to zwykle z naszymi pomysłami bywa, pojawiają się w ostatniej chwili. Jako, że pogoda w Polsce zapowiadała się niezbyt pewnie, a naszym głównym kryterium  było maksymalne wykorzystanie ciepłego lata, spojrzeliśmy ku południowym rejonom Europy. Nie chcieliśmy spędzać, zbyt wiele czasu w …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: