Ravenna
Ravenna jest pięknym miastem, a mozaiki, które możemy tutaj zobaczyć należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Ale mozaiki to nie wszystko, Ravenna to również architektura oraz cudowne czarujące uliczki, kafejki, restauracje, sklepiki z rzemiosłem. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!
Historia miasta
Historia Ravenny sięga XIV w. p.n.e., kiedy to tereny te zamieszkiwane były przez Umbrów i najprawdopodobniej to właśnie oni byli jej założycielami. Tysiąc lat później tereny te dostały się pod władzę Etrusków, a później nadpadańskich Galów – Senonów. Około roku 191 p.n.e. Rawenna stała się częścią republiki rzymskiej.
Prawdziwe znaczenie miasto uzyskało po wybudowaniu w czasach Oktawiana Augusta portu, pełniącego rolę głównej bazy floty rzymskiej na Adriatyku stając się jednym z najważniejszych portów imperium.
Prawdziwy rozkwit Rawenny rozpoczął się jednak się w początkach V w, kiedy to w 402 r. cesarz Flawiusz Honoriusz przeniósł się do niej ze swoim dworem z zagrożonego przez Wizygotów Mediolanu. Rawenna była miastem rezydencjalnym cesarzy zachodnio-rzymskich, aż do zdetronizowania ostatniego cesarza zachodnio-rzymskiego przez Odoakra w 476 r. Niemałą rolę w rozwoju miasta odegrało podniesienie jej do rangi stolicy arcybiskupiej.
Kiedy tereny te zostały podbite przez Gotów Ravenna stała się stolicą państwa Odoakra, a po jej zdobyciu przez Todoryka stała się stolicą państwa Ostrogotów obejmującego całą Italię.
W roku 540 r. miasto zostało zdobyte przez Bizancjum pod wodzą Belizariusza stając się na ponad 200 lat stolicą zmniejszającego się ciągle władztwa bizantyjskiego we Włoszech.
Rok 751 r. przyniósł kolejne zmiany a Rawenna została zdobyta przez Longobardów, trzy lata później wojska króla Franków Pepina III. będącego po stronie papieża Stefana III przyłączył miasto do Państwa Kościelnego, w którym to z przerwami pozostawało do drugiej połowy XIX wieku.
Architektura Miasta – Zabytki
Architektura Rawenny związana jest z jej historią. Znajdziemy tutaj zabytki sięgające wieku V n.e. czyli czasów Imperium Zachodniorzyskiego. Z tego okresu pochodzą między innymi mauzoleum Galli Placydii i baptysterium Ortodoksów, bazylikę San Giovanni Evangelista, Basilica Ursiana (katedrę Sant’Orso) oraz inne budowle sakralne. W czasach Teodoryka na przełomie wieków V i VI n.e. wzniesiono katedrę ariańską (Santo Spirito), kościoły: Sant’Apollinare Nuovo, Sant’Apollinare in Classe i San Vitale, baptysterium Arian oraz mauzoleum Teodoryka.
Ravenna choć znana przede wszystkim z zabytków wczesnochrześcijańskich i bizantyńskich, może pochwalić się również wspaniałym ratuszem z przełomu wieków XV i XVII oraz grobowcem Dantego z roku 1780.
Zwiedzamy Ravenne
Miasto najlepiej zwiedzać zaopatrując się wcześniej w bilet combo, który możemy nabyć w jednym z poniższych miejsc:- Bazylikai San Vitale, via Argentario 22
- Bazylika Sant’Apollinare Nuovo, via di Roma 53
- Muzeum Arcybiskupie, piazza Arcivescovado 1
- Bebtysterium Neona, piazza Battistero
Źródło: https://www.ravennamosaici.it/
Kupując bilet ‚combo’ za 9,5 euro (ulgowy 8,5 euro), oprócz muzeum i Baptysterium Neona otrzymujemy wejściówki do Bazyliki Sant’Apollinare Nuovo oraz do Bazyliki św. Witalisa wraz z Mauzoleum Galli Placydii.
Do Baptysterium Ortodoksów (Baptysterium Neona), możemy nabyć bilety, w maszynie biletowej znajdującej się przed wejściem do budynku. Jednakże, bilet ten nie będzie obejmował wejścia do pozostałych wspomnianych wyżej atrakcji. Historia baptysterium sięga czasów rzymskich, kiedy to miejsce to należało do zabudowy łaźni rzymskich.
Po drugiej stronie baptysterium znajduje się Museo Arcivescovile e Cappella di S.Andrea, gdzie oprócz przedmiotów związanych z wczesnych chrześcijaństwem, znajdziemy fragmenty sklepienia pokrytego mozaikami. Warto odwiedzić to miejsce choćby ze względu na wspaniałe i unikalne mozaiki.
Jedne z najpiękniejszych mozaik w mieście znajdziemy w Bazylice św. Witalisa oraz w leżącym na terenie kompleksu Mauzoleum Galli Placydii.
Baptysterium Ortodoksów
Budynek ten jest najstarszym i najlepiej zachowanym baptysterium w Rawennie. Nazwa „Baptysterium Ortodoksów” miała na celu odróżnienie budynku od pełniącego takie same funkcje ”Baptysterium ariańskiego”, wzniesionego w Rawennie przez króla Ostrogotów Teodoryka Wielkiego. Obydwa obiekty, funkcjonujące w tym samym czasie, potwierdzają współistnienie w Rawennie dwóch różnych społeczności chrześcijańskich.
Co ciekawe baptysterium powstało z przebudowanej łaźni rzymskiej. Prace budowlane rozpoczęto w IV wieku.
Bazylika Sant’Apollinare Nuovo
Bazylika Sant’Apollinare Nuovo jest również miejscem unikalnym. W roku 1996 wpisana została na listę UNESCO.
Podczas prac związanych z przeróbką, prawdopodobnie przez pomyłkę z mozaiki z pałacem Teodoryka usunięto niezbyt dokładnie wizerunki orantów, pozostawiając ich dłonie.
Bazylika św. Witalisa w Rawennie
Budowa kościoła rozpoczęła się w roku 527 i trwała 21 lat.
Mauzoleum Galli Placydii w Rawennie
Mauzoleum to jest budowlą grobową Galli Placydii, córki Teodozjusza I Wielkiego. Wzniesiono ją w pierwszej połowie V wieku na planie krzyża greckiego. Zwiedzając budynek powinniśmy zwrócić uwagę na kopułę zdobioną przepiękną niebieską mozaiką ze złotym krzyżem, gwiazdami oraz symbolami ewangelistów.
Na ścianach znajdujących się poniżej zobaczyć możemy ośmiu apostołów oraz pijące gołębie. Woda, z której piją ptaki symbolizuje wodę życia, odnosząc się do życia wiecznego. Poniżej pod łukami, znajduje się wizerunek Dobrego Pasterza (nad drzwiami) oraz świętego Wawrzyńca (naprzeciw). Wawrzyniec niesie krzyż i zbliża się do rozżarzonego rusztu, na którym poniósł męczeńską śmierć.
Grobowiec Dantego
To małe mauzoleum położone jest w cichym zaułku, tuż przy bazylice św. Franiszka. Poza sezonem to miejsce to wydaje się senne i opuszczone, otoczone małym skwerem, pozwala ukryć się przed prażącym słońcem.Mauzoleum Teodoryka w Rawennie
Budowla ta znajduje się ok 1,5 kilometra od centrum miasta. Strop mauzoleum ma kształt dwóch dziesięcioboków znajdujących się jeden nad drugim. Oba wykonano z wapienia pochodzącego z Istrii. Sklepienie wykonano z pojedynczego 300-tonowy bloku kamiennego o średnicy 10 metrów. Cała wykuta z niego kopuła waży 276 ton! Wewnątrz budowli znajduje się sarkofag, który wykonano z antycznej porfirowej wanny. W nim prawdopodobnie spoczął król Teodoryk.
Przeczytaj również