Delfy

Delfy

Jeżeli chcielibyście znaleźć się w centrum antycznego świata, wizyta w Delfach Wam będzie tym czego szukacie. Tutaj bowiem znajdował się omfalos, czyli środek wszechświata. Jego podobiznę wyrzeźbiono w marmurze, a przedstawiała ono całkiem spore, bogato zdobione jajo. Do naszych czasów, zachowała się jedynie rzymska kopia, którą możemy podziwiać w, znajdującym się na terenie obiektu, muzeum archeologicznym.

Skąd starożytni wiedzieli, że tutaj właśnie znajduje się środek świata? Odpowiedź jest bardzo prosta otóż Zeus aby to sprawdzić wysłał dwa orły z przeciwstawnych krańców Ziemi. Tak się akurat złożyło, że w tym właśnie miejscu oba ptaki spotkały się. 

Bardziej przyziemną przyczyną na wybranie tego miejsca na centrum religijne, może być znajdująca się tutaj rozpadlina skalne, z której w czasach starożytnych wydobywały się halucynogenne opary. Pod ich wpływem, wyrocznia wypowiadała przepowiednię. 

Historia

Początki pierwszych zabudowań sięgają 1500 roku p.n.e. Z tego okresu pochodzi świątynia Gai wraz z przyległymi zabudowaniami. Dopiero kilkaset lat później, bo w VIII wieku p.n.e. pojawił się tutaj kult Apollina. Jak mówią mity, na miejsce przybył sam Apollo i zabił syna Gai, węża Pytona, stając się patronem tego miejsca. Złoty wiek sanktuarium przypada na VI w p.n.e.  Tutaj właśnie w roku 582 p.n.e. ustanowiono pierwsze igrzyska pytyjskie, które miały uczcić fakt zabicia Pytona. 

Delfy miały ogromny wpływ na świat grecki. A z porad korzystali tutaj niemal wszyscy sławni dowódcy i królowie. Znaczenie tego miejsca znacząco zmalało w czasach rzymskich. Legioniści Sulli dopuścili się nawet zbezczeszczenia tego miejsca. Nie miał z tym również problemu, Neron, który to po usłyszeniu przepowiedni oskarżającej go o śmierć matki, nie namyślając się długo, odwiedził to miejsce z ‘kilkoma’ legionistami. Kosztowności i rzeźby posłużyły mu do ozdoby swojej willi w Rzymie.

Zabudowania 

Delfy - mapa

P. de la Coste-Messelière, – P. de La Coste-Messelière : Au Musée de Delphes. Recherches sur quelques monuments archaiques et leur décor sculpté. Paris: E. de Boccard 1936

Galeria

Szlakiem Bizancjum – Mistra

Mistra Peloponez skrywa wiele klejnotów, a jednym z nich jest z pewnością Mistra. Położona kilka kilometrów od Sparty omijana jest przez większość wycieczek turystycznych a szkoda bo miejsce to jest niesamowite. To najlepiej zachowane na świecie pozostałości bizantyjskiego miasta. Prawie nietknięte zabudowania, kościoły, zamek i wznosząca się na wzgórzu twierdza, sprawią, że nagle przeniesiemy się o blisko 1000 lat w …

Czytaj dalej...  

Droga przez Bałkany cz. 3. Grecja znana i mniej znana

Przed nami Grecja ze swoją historią tradycją i pięknem przyrody. Nasza trasa wiedzie różnymi zakątkami, poprzez miejsca, gdzie nie docierają zorganizowane wycieczki oraz te oczywiste, choć za każdym razem odkrywane na nowo. Przed nami świat mitycznych bohaterów, mitów i legend, gdzie prawie każdy kamień ma do opowiedzenie swoją własną historię. Saloniki Do miasta wjeżdżamy późnym wieczorem, ruch gęstnieje z każdą chwilą, …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: