Barcelona

To miasto chyba nie wymaga reklamy, możemy przyjechać tutaj o dowolnej porze roku i z pewnością nie wrócimy zawiedzeni. Śmiem twierdzić, że Barcelona jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Wspaniała architektura, świetne rozplanowanie, niesamowita historia. Każdy zakątek tego wspaniałego miasta żyje również duchem Gaudiego, wspaniałego architekta, artysty, konesera sztuki. Zapraszam do cudownej Barcelony!

Barcelona 

Słyszymy często opinie, Barcelona perła Katalonii. Ja powiem Wam znacznie więcej, Barcelona perła Europy. To miasto dopracowane jest w każdym detalu, przepiękne ulice, place, parki, niesamowita architektura i wspaniałe zabytki. To w połączeniu ze śródziemnomorskim klimatem, świetną komunikacją sprawia, że wizyta w tym mieście będzie wyjątkowa.

Barcelona Historia

Tereny współczesnej Barcelony zasiedlone były już około 2600 lat temu, około III wieku przed naszą erą Fenicjanie założyli w tym miejscu osadę i tak idąc przez historię piętno na tym miejscu odcisnęli Rzymianie, Kartagińczycy, Wandalowie, Wizygoci – służąc im przez jakiś czas za stolicę, Maurowie. W czasach Karola Wielkiego, była częścią Marchii Hiszpańskiej, należąc potem do Królestwa Aragonii, a w 1479 tereny te zjednoczyły się z Kastylią. 

Katalończycy od zawsze stawiali na swoją odrębność od Madrytu. W tym w architekturze i sztuce. Barcelona stała się miejscem narodzin katalońskiej secesji. Tutaj właśnie żył i pracował jeden z największych światowych architektów Antonio Gaudi. 

Obecna Barcelona to świetna komunikacja, wspaniale muzea, zabytki a wszystko to spowite szatą niesamowitej secesji!

Jak zwiedzać Barcelonę

Jak zwiedzać Barcelonę? Moim zdaniem najlepiej piechotą. To miasto kryje w sobie tyle zabytków, że spacer ulicami Barcelony będzie dla nas na prawdę wspaniałym przeżyciem. Tutaj niemal każdy zaułek skrywa swoją historię! Jeżeli nie starczy Wam sił na przemierzanie kilometrów, by zwiedzać Barcelonę, zawsze możecie skorzystać z metra. Jego linie rozpościerają się po całym mieście i dzięki niemu dojedziecie niemal wszędzie począwszy od lotniska!

Co zwiedzić w Barcelonie

La Rambla

La Rambla

Zwiedzanie Barcelony warto rozpocząć od wizyty na La Rambla, ten pełen straganów deptak, otoczony sklepami kawiarniami jest świetnym miejscem aby poczuć klimat Barcelony. Niedaleko La Rambla znajdują się dwa ciekawe miejca Palau Guell – projektu Antoniego Gaudiego, oraz kilka uliczek dalej statua kota. Tak właśnie kota. El Gat de Botero – stoi sobie na Rambla de Raval. Jak mówi legenda w średniowieczu, miejsce to zamieszkiwały czarownice, miały tutaj ponoć nawet swoją szkołę a na placu, gdzie podziwiać możemy kota znajdowała się Fontanna czarownic. Obecnie kot strzeże sekretów tego tajemniczego miejsca

Barri Gotic

Barri Gotic

Jak dla nas jedna z bardziej magicznych dzielnic Barcelony. Tutaj, jak nigdzie indziej w Barcelonie, widoczna jest przeszłość tego miasta. Nie jedno z tych miejsc pamięta bowiem czasy rzymskie. Możemy przekonać się o tym zwiedzając znajdujące się tutaj Muzeum Historii Barcelony. W miejscu tym kilka metrów po ziemią, w czasach Oktawiana Augusta, znajdował się obóz legionistów. Kolejnym obiektem związanym ze Rzymem, są znajdujące się przy Carrer del Paradis, kolumny pochodzące z wznoszącej się tutaj 2100 lat temu, rzymskiej świątyni.

Większość zabytków dzielnicy pochodzi z czasów średniowiecza, w tym Katedra św. Eualii.

Katedra św. Krzyża i św. Eulalii

Katedra św. Krzyża i św. Eulalii

Już w IV w miejscu tym wznosił się kościół. Został on jednak zniszczony podczas najazdu Maurów w X wieku. Nowy, romański kościół,zaczęto wznosić w roku 1045, który ustąpił miejsca katedrze gotyckiej wniesionej tutaj w 1298 roku. Tę właśnie katedrę możemy podziwiać do dzisiaj. Jej nazwa odnosząca się do krzyża sięga czasów, kiedy miasto znajdowało się pod władaniem Wizygotów. Powiązana jest z tym historia św. Heleny, która podczas swojej podróży po Jerozolimie, odkryła drewno z krzyża Chrystusa. Jej posąg zdobi obecnie kopułę świątyni. Postać św. Heleny była bardzo znacząca począwszy od czasów wczesnośredniowiecznych. Możecie się o tym przekonać zwiedzając np. Rzym

Św. Eulalia, o której nie wiemy zbyt wiele, poniosła śmierć męczeńską w czasach Dioklecjana,a jej odnalezione w cudowny sposób szczątki, spoczęły w krypcie katedralnej.

Plac Kataloński

Plac Kataloński

Można powiedzieć, że plac ten stanowi serce Barcelony. Tutaj znajduje się towarzyskie serce miasta. Plac zasłynął również, z niedawnych protestów Katalończyków, związanych z ich dążeniem do niepodległości. Do placu dotrzemy z dzielnicy Gotyckiej aleją Portal de l’Angel. Jeżeli chcecie zobaczyć fajną panoramę miasta wjedźcie widną na dach domu handlowego El Corte Ingles.

Port Vell

Port Vell

Na końcu La Rambla leży Port Vell. Miejsce to będzie idealne na popołudniowy spacer. Wiejący od morza wiatr, kołyszące się na wodzie łódki, drewniane molo, kramy, sklepy. Czego można chcieć więcej! Na końcu mola znajdziecie oceanarium. Wychodząc z La Rambla zwrócicie na pewno uwagę na kolumnę Kolumba. Mało kto wie, że w środku kolumny zainstalowana jest winda, a wejście do niej znajduje się w podziemiach leżących u podstawy monumentu. Widok z góry jest wart wjazdu na szczyt!

Będąc tutaj warto również odwiedzić Palau de Mar, gdzie znajduje się Muzeum Historii Katalonii. Zbiory muzealne obejmują okres od czasów prehistorii do współczesności. 

Plac Hiszpański

Plac Hiszpański

Kolejnym znaczącym placem Barcelony jest plac Hiszpański. Zbliżając się do placu już z daleka widzimy dwie potężne blisko 50 metrowe wieże wybudowane w 1929 roku na wzór weneckiej dzwonnicy św. Marka. Na placu znajdziemy również chyba najsłynniejszą fontannę miasta, której nocny show, zwabia tutaj każdego wieczoru tysiące turystów z całego świata.

Tuż za nią znajduje się monumentalny Pałac Katalonii, mieszczący Muzeum Sztuki Katalonii.

Kolejnym charakterystycznym budynkiem leżącym przy Placu Hiszpańskim, jest Caixa Forum, kiedyś arena walki byków, obecnie znajduje się tutaj galeria handlowa. 

Park Guella

Park Guell

Wizyta w Parku Guell to jak wycieczka do krainy baśni. Znajdziemy tutaj słynną ławeczkę Gaudiego (wstęp płatny, najlepiej zarezerwować wcześniej przez internet), dom Gaudiego, który mieści małe muzeum. Najciekawsze jest chyba wejście na teren parku z najniższego poziomu. Znajdziemy tam niesamowitą kolorową architekturę, bajkowe domy i fontannę. Idą dalej po schodach w górę znajdziemy się w sali kolumnowej, której sklepienie – podtrzymuje 80 kolumn. Bezpośrednio nad salą znajdziemy taras, na którym Gaudi zaprojektował fantastyczną liczącą 150m długości, wspomnianą wcześniej, ławkę.

Zwiedzanie większej części parku jest darmowe, jeżeli jednak zamierzacie odwiedzić słynną ławkę, oraz dom Gaudiego warto nabyć bilety wcześniej. Na teren ławeczki wpuszczana jest określona liczba osób dziennie, stąd, zwłaszcza w sezonie, możecie nie załapać się na bilet. Bilet do domu Gaudiego można nabyć również w opcji zakupu biletów do Sagrada Familia. Bilet możecie nabyć na oficjalnej stronie tutaj: https://parkguell.barcelona/en/buy-tickets

Casa Batllo

Casa Batllo

Dom ten nie został zbudowany przez Gaudiego, który przebudował fasadę budynku oraz dodał elementy wystroju wnętrza. Architekt dodał tutaj niesamowite elementy, jak na przykład przypominającą łuskę smoka, dachówkę. Dzięki temu zabiegowi oraz przebudowie niektórych elementów, dach budynku przypomina z zewnątrz mitycznego smoka, zabitego przez św. Jerzego. Stąd też, na wieży umieszczono lancę. 

Bilety zdecydowanie warto kupić przez internet, cena będzie niższa przy okazji ominiecie sporą kolejkę przed wejściem. Bilety kupicie tutaj: https://www.casabatllo.es/en/online-tickets/

Wewnątrz budynku największe chyba wrażenie robi bogato zdobiona klatka schodowa, pokryta w całości płytkami ceramicznymi

Casa Mila

Casa Mila

Casa Mila wpisana została w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trudno się temu dziwić! Sami musimy przyznać, ze to jeden z najbardziej niesamowitych budynków jakie udało nam się odwiedzić przez ostatnie lata. 

Już z daleka uwagę przykuwają bogato zdobione żelazne balkony, jednakże prawdziwe wrażenie robi dopiero środek budynku! Kamienica została zaprojektowana przez Gaudiego od podstaw jako dom rodzinny przemysłowca Perego Mili. Gaudi w swojej sztuce uwielbiał nawiązania do elementów związanych z naturą. Nie inaczej było w przypadku Casa Mila. Tutaj niemal każdy detal można powiązać z jakimiś ciekawymi elementami przyrodniczymi począwszy od klamki, przez układ płytek, po przypominające wnętrze gigantycznego węża poddasze. 

Tutaj znajdziecie wszystkie opcje zwiedzania Casy. Bilety warto kupić wcześniej przez internet, kosztują nieco taniej, a przy okazji omijamy kolejkę: https://www.lapedrera.com/es/visitas

Galeria

Kamienicę można zwiedzać za dnia i w nocy, obie wycieczki są warte aby z nich skorzystać. Podczas nocnej trasy, oprócz oprowadzenia po Casa Mila, będziemy brać udział w pokazie światła i dźwięku na dachy budowli. Na prawdę warto pomimo wysokiej ceny. 

Casa Vicens

Casa Vicens

Casa Vicens jest pierwszym arcydziełem Antoni Gaudiego zbudowany w latach 1883–1885 jako dom letni dla rodziny Vicens. Obecny wygląd Casa Vicens jest wynikiem wielu zmian i przekształceń. W budynku możemy wyraźnie zauważyć miejsca o różnych stylach.  Pierwsza część kamienicy to oryginalna konstrukcja z lat 1883–1885 zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego, rozszerzenie dodane w 1925 r,  zaprojektowane przez Joana Baptistę Serra de Martínez całość otacza dodany później ogród. Budynek, choć nie tak spektakularny jak dwa wcześniejsze, jak najbardziej godny jest zwiedzenia. Już sama fasada robi ogromne wrażenie, a jej detale połączone z egzotyczną zielenią, porastają ogród, dopełniają piękna tego miejsca. 

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

Muzeum to zostało założone za życia artysty. W jego murach znajdziemy wiele wspaniałych dzieł w tym Panny Dworskie, nawiązujące do dzieła Velazqueza z 1656 roku. Bilety możecie nabyć przez internet na stronie muzeum http://www.museupicasso.bcn.cat/, bądź też na miejscu po odstaniu od kilku do kilkudziesięciu minut w kolejce.

Barcelona - Muzeum Picasso

Barcelona – Muzeum Picasso

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Sagrada Familia to bez wątpienia wizytówka Barcelony i największe dzieło Antoniego Gaudiego. Pracował nad nią 43 lata, aż do swojej tragicznej śmierci. Jest również miejscem spoczynku artysty. Katedra pełna jest symboli i alegorii. Z zewnątrz surowa, w środku zachwyca jasnością i kolorami. Aby zobaczyć katedrę wewnątrz, kupcie bilet ze znacznym wyprzedzeniem!

Kiedy Gaudí zmarł w 1926 r., bazylika ukończona była w około 15–25 procentach.Po śmierci Gaudiego kontynuowano prace pod kierunkiem Domènec Sugrañes. Prace przerwała  hiszpańską wojna domową w 1936 r.

Bilety koniecznie kupcie wcześniej, załapanie się w sezonie na bilet graniczy z cudem. Możecie szukać opcji łączonych np z domem Gaudiego. Jeżeli nie lubicie, niepotrzebnej adrenaliny i biletowej ekwilibrystyki zamówcie bilet na oficjalnej stronie tutaj: https://sagradafamilia.org/en/tickets-individuals.

Jeżeli zastanawiacie się czy warto wejść na wieże, odpowiem krótko – zdecydowanie warto. Sam bilet na wieżę, nieco droższy, kupicie przy jednym z wejść do katedry, przy stanowisku informacji, wewnątrz budowli. Liczba tych biletów, również jest ograniczona. Plecaki, przed wejściem na wieże,  zostawiacie w znajdujących się obok szafkach.

Galeria

Części niedokończonej bazyliki jej modele oraz warsztat Gaudiego zostały zniszczone podczas wojny przez katalońskich anarchistów. Obecny projekt opiera się na zrekonstruowanych wersjach planów spalonych w pożarze, a także na nowoczesnych adaptacjach.

Od 1940 r. architekci Francesc Quintana, Isidre Puig Boada, Lluís Bonet i Gari i Francesc Cardoner kontynuowali prace nad budową kościoła. 

Sklepienie nawy centralnej zostało ukończone w 2000 r., od tego czasu głównym zadaniem inżynierów była budowa sklepień transeptów i apsydy. W 2006 r. prace koncentrowały się na konstrukcji krzyżowej i wsporczej dla głównej wieży Jezusa Chrystusa, a także na południowym ogrodzeniu nawy głównej, która stanie się fasadą Chwały.

Pałac Muzyki Katalońskiej

Pałac Muzyki Katalońskiej

Pałac Muzyki Katalońskiej to miejsce gdzie współistnieją ze sobą światło, dźwięk i architektura. Jest miejscem niepowtarzalnym i choć wchodząc do niego, oszałamia nas jej wygląd i kolory, dopiero wejście na główną salę sprawia, że po prostu zaniemówimy z wrażenia. 

Ta stworzona na początku wieku budowla jest majstersztykiem epoki modernizmu. Główna sala liczy sobie 2140 miejsc, a unoszący się nad nią i promieniujący w słońcu szklany sufit przyprawia nas o dreszcze. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć!

Montjuic

Montjuic

Jeżeli dotrzecie do Pałacu Narodowego, sugerował bym wam, krótki spacer do stacji kolejki linowej, która dowiezie Was wprost do zamku Montjuic, oferując po drodze wspaniale widoki na leżące poniżej miasto. 

Kamień węgielny pod  fortyfikację położony został w1640 r. Rok później, w styczniu 1641 r., fort przeszedł chrzest bojowy podczas podczas buntu katalońskiego, kiedy to Księstwo Katalonii zakwestionowało władzę Hiszpanii. Na rozkaz króla Hiszpanii Pedro Fajardo, licząca 26 000 ludzi armia, przystąpił do stłumienia buntu. Hiszpanie odbili kilka miast, ale zostali pokonani w bitwie pod Montjuïc przez Katalończyków pod dowództwem Francesca de Tamarita.

Pięćdziesiąt lat później, w 1694 r., wzniesiono tutaj nowe bastiony i blanki, a forteca stała się zamkiem. W czasie oblężenia Barcelony (1705 r.) fortecę przejął 6. pułk piechoty brytyjskiej dowodzony przez ppłk Williama Southwella, torując drogę do oblężenia samej Barcelony. Southwell został następnie gubernatorem zamku.

Stary fort został jednak rozebrany w 1751 r. przez hiszpańskiego inżyniera i architekta Juana Martina Cermeño, a w jego miejscu powstała widoczna obecnie budowla. Ostateczny kształt zamek przybrał po pracach modernizacyjnych w latach 1779 i 1799 r. 

Podczas wojen napoleońskich armia francuska wkroczyła do Barcelony i, na rozkaz Napoleona, zdobyli także zamek, nie oddając strzału, ponieważ żołnierze strzegący zamku otrzymali rozkaz by nie walczyć z Francuzami.

Camp Nou

Camp Nou

Ze względu na brak możliwości rozbudowy stadionu Camp de Les Corts, 28 marca 1954 r., rozpoczęła się budowa Camp Nou   Chociaż pierwotnie planowano nazywać się Estadi del FC Barcelona, używana była ciągle bardziej popularna nazwa Camp Nou. Wizyty w tym miejscu reklamować chyba nie trzeba. Do stadionu dojedziecie wygodnie metrem, a po krótkim spacerze dotrzecie do bramy wejściowej. Bilety zakupione przez internet będą znacznie tańsze niż te kupione na miejscu w kasie.

Arco de Triunfo

Arco de Triunfo

Łuk Triumfalny (katalońska wymowa: [ˈaɾk də tɾiˈomf]) lub Arco de Triunfo w języku hiszpańskim. Został wybudowany przez architekta Josepa Vilaseca i Casanovasa jako główna brama dojazdowa na Światowe Targi w Barcelonie w 1888 roku. Łuk przecina szeroką centralną promenadę Passeig de Lluís Companys, prowadząc do parku Ciutadella. 

Podróżowanie po Barcelonie

Turystycznie po Barcelonie najlepiej podróżować będzie metrem i piechotą. Bilety kupicie w automacie zasadzie na każdej stacji metra. Zwróćcie uwagę na to, że na lotnisko obowiązuje bilet do tego przeznaczony, zatem podróżując do i z lotniska,  nie możecie skorzystać ze standardowego biletu na metro. Opłaty i rodzaje biletów zmieniają się od 1 stycznia 2020. Więcej znajdziecie tutaj: https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus.

Bilet na lotnisko kosztował w 2019 roku 4,60€. Możecie również rozważyć zakup Hola Card, w opcji od 2-5 dni, która oprócz przejazdów metrem uprawnia do przejazdu na lotnisko. https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus/tickets-visit-barcelona/barcelona-travel-card-hola-bcn

Jeżeli chodzi o metro w Barcelonie. Jest to jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc jeżeli chodzi o kieszonkowców w całej Europie. Grasujące tam gangi opanowały proceder okradania turystów do perfekcji. Najwięcej kradzieży zdarza się na trasie dojazdowej z lotniska!

Mapa Metra Barcelona- żródło Wikipedia

By Vinals – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10675160

Noclegi w Barcelonie

Poniżej znajdziecie mapkę z dostępnymi noclegami oraz najnowsze promocje

Booking.com

Gorące oferty w Barcelonie

Booking.com

 

Galeria

W poszukiwaniu wiosny. Z Sewilli do Lizbony

Megality Z Granady wyruszamy wczesnym rankiem. Naszym pierwszym przystankiem jest niewielkie miasteczko Antequera. W okolicy miasteczka oraz w jego granicach znaleźć bowiem możemy bardzo ciekawe pozostałości neolitycznej kultury zamieszkującej te tereny ok 5-8 tys lat temu. Z wąskich miejskich uliczek wyjeżdżamy z niemałą ulgą i już po chwili suniemy niemal pustymi drogami w kierunku pierwszego z dolmenów Pierwszy z nich znajduje …

Czytaj dalej...  

W poszukiwaniu wiosny. Z Grenady do Sewilli

Malaga Wyjeżdżamy z Kordoby, droga mija spokojnie, a my kierujemy się na południe w kierunku Malagi, w planie mamy, krótką wizytę w mieście a nocleg zarezerwowany mamy w Granadzie. Krajobraz nie wyróżnia się niczym szczególnym, w zasadzie w porównaniu z Portugalią powiedział bym, że jest nawet nudny. Po drodze mamy zamiar odwiedzić jaskinię Cueva de los Murcielagos, słynną z neolitycznych …

Czytaj dalej...  

W poszukiwaniu wiosny. Z Lizbony do Kordoby

Początek przygody – Lizbona Samolot zniża lot nad Lizboną, która prezentuje się olśniewająco. Migocące światła miasta odbijają się w wodach Tagu. Pod nami dwa przepiękne mosty –  Ponte 25 de Abril, czyli most 25 Kwietnia, oraz najdłuższy w Europie, bo liczący ponad 17 km most Vasco da Gamy. Samolot zniża lot, przelatując nisko nad miastem. W końcu lądujemy.  Lotnisko wydaje …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: