Zapraszamy do labiryntu skalnego w Parku Narodowym Bryce Canyon!

Bryce Canyon

Prawdopodobnie nigdzie indziej na świecie nie znajdziecie miejsca, w którym w takiej okazałości można podziwiać siłę naturalnej erozji. Potężne iglice skalne zwane – hoodoos – wznoszą się strzeliście ku niebu. A ich czerwono, pomarańczowy kolor sprawia oszałamiające wrażenie. Park ten odwiedza rocznie ponad milion turystów z całego świata, korzystając z takich atrakcji jak wspinaczki i spacery szlakami turystycznymi, czy też z jazdy przez park na grzbiecie konia. 

 

Jak dostać się do Parku

Park Narodowy Bryce Canyon położony jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Las Vegas na południu i Salt Lake City na północy. Leżąc nieco na wschód,  od głównej drogi międzystanowej nr 15. Z Kanab – najlepszej bazy wypadowej do okolicznych parków – do Bryce Canyon prowadzi droga 89, z której należy skręcić w drogę nr 12. Sama droga 12 jest celem samym w sobie a przejazd nią zapewni niezapomniane przeżycia. Jeżeli szukamy westernowych doznań, nieziemskich krajobrazów i form skalnych wyglądających jak z innego świata, droga nr 12 poda nam to wszystko na tacy!

Kiedy możemy odwiedzić park Bryce Canyon

Park Bryce Canyon dostępny jest dla turystów przez cały rok. Od wczesnej wiosny do początków lata cały teren pokrywają kobierce kwitnących dziko kwiatów. Natomiast okres od maja do października to czas wzmożonej aktywności ptaków, których w parku występuje ponad 170 gatunków. Podczas zimy kolorowe iglice skalne pokryte są śniegiem, co czyni ten krajobraz jeszcze bardziej ciekawym

Odwiedzamy Park

Na wizytę w parku powinniśmy przeznaczyć co najmniej jeden dzień. Przejazd drogą prowadzącą do jego końca z postojem w kilku punktach widokowych oraz powrót zajmą nam ok trzech godzin godzin (ok 27 km do punktu widokowego Rainbow Point). 

Zmierzając do punktu widokowego Rainbow Point, mijamy przepiękne, typowe dla tej wysokości Jodły Douglasa oraz potężne srebrne Świerki kłujące. Zatrzymajmy się w miejscu zwanym Farview Point, z którego podziwiać będziemy mogli widok obejmujący spektakularny Table Cliff oraz południowo-wschodnią część płaskowyżu Kaibab, w części North Rim Wielkiego Kanionu. 

Nieco dalej na południe znajduje się punkt widokowy, Natural Bridge, z którego możemy podziwiać potężny 37- metrowy łuk skalny, za którym rozpościerać się będzie widok obejmujący górę Navajo, której wysokość przekracza 3 tysiące metrów. Na końcu drogi w punkcie Rainow czekają na nas stoły i drewniane ławy gdzie możemy zatrzymać się i nieco odpocząć. Znajdujemy się w najwyższej części parku położonej na wysokości 2730 m n.p.m. 

Po krótkim odpoczynku możemy udać się na krótką wycieczkę Bristlecone Loop z którego roztaczać się będą przepiękne widoki na park. Jeżeli to nam nie wystarczy, dodatkowych wrażeń dostarczy nam szlak – Spur Trail, prowadzący do punktu widokowego Yovimpa Point. Stąd podziwiać możemy różnokolorowy klif opadający w dół jak potężne schody z których każdy mieni się innym kolorem geologicznej warstwy skał. Kolory zmieniać się będą od różowego, przez szare, białe, cynoberowe i czekoladowe. 

Wracając drogą powrotną warto zatrzymać się również w punkcie widokowym Fairyland Point, gdzie możemy podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w parku. Jak na dłoni będziemy mieli całą gamę skalnych iglic i monolitów ułożonych na kształt przedziwnego grackiego amfiteatru. Jeżeli mamy czas możemy wybrać się na mały spacer prowadzącą w dół ścieżką. 

Jeżeli mamy ochotę na spacer jednym z wielu szlaków świetnym wyborem może być ten prowadzący na Upper Inspiration Point. Widok będzie olśniewający. W dolinie poniżej można dostrzec miasteczko Tropic. 

Późnym popołudniem warto dowiedzić Sunset Point. Punkt ten choć skierowany jest na wschód, ograniczając nieco dopływ światła słonecznego do bajecznych form skalnych, sprawia, że gra światła i cieni w godzinach popołudniowych jest na prawdę spektakularna. Stamtąd podziwiać możemy takie formy skalne jak Młot Thora (Thor Hammer), czy też Ciche Miasto (Silient City), wyglądające z oddali jak ruiny bajkowego miasta. 

Bardzo ciekawym szlakiem jest Navajo Loop Trail, to ok 2,5 km trasa prowadząca w głąb wąwozu zwanego Wall Street. Możemy zobaczyć tutaj kilka bardzo starych sosen. Niektóre z nich mają ponad 500 lat. Sosny te rosnąc pomiędzy górującymi nad nimi klifami sprawiają niesamowite wrażenie. Schodząc dalej docieramy do Queen’s Garden Trail.

 

 

Szlak ten prowadzi poniżej krawędzi wzdłuż dna Amfiteatru Skalnego, prowadząc aż do miejsca zwanego Queen’s Garden. Następnie szlak wspina się na kraniec Sunrise Point, prowadząc przez oszałamiające formacje skalne. gdzie nie gdzie podziwiać będziemy mogli Sosny z gatunku Bristlecone. Drzewa te mogą osiągać wiek nawet przekraczający 5 tys lat. Z punktu widokowego Sunrise, należy skierować się szlakiem Rim Trail by wrócić do punktu z którego rozpoczęliśmy naszą trasę. 

Ciekawostki

Przeprowadzone w parku badania akustyczne wskazują, na to, że kształty i forma wstępujących w nim form skalnych odpowiadają, za efekt niesamowitej ciszy. Efekt wyciszenia może być porównywalny z profesjonalnym studiem akustycznym. Co więcej w parku możemy doświadczyć oddychania najczystszym powietrzem w całych Stanach Zjednoczonych!

Niezapomniane Wrażenia

  • Wschód słońca obserwowany z punktu widokowego Bryce Point
  • Odwiedź punkt widokowy Inspiration Point

Mapy

Informacje

 

Jak odkrywaliśmy Stany. Z Utah do Kaliforni

Droga do Monument Valley Wczesnym rankiem ruszamy w kierunku miejscowości Kayenta położonej w Arizonie. Jedziemy cały czas na południe drogą 191, by tuż za Bluff zjechać na drogę 163. Jedziemy przez malownicze ale i biedne tereny, mijając osiedla Indian, mamy wrażenie, że znajdujemy się w zupełnie innym kraju. Osiedla składają się z przyczep kempingowych i domków, przypominających bardziej baraki. Takie …

Czytaj dalej...  

Jak odkryliśmy Stany. Parki Narodowe Południowego Zachodu

Droga do Kanab Z Page do Kanab można wybrać się w dwojaki sposób, trasą północną, czyli drogą 89, lub trasą południową czyli drogą 89A. Każda z nich jest, co tutaj dużo mówić, piękna. My wybraliśmy trasę południową, ponieważ zależało nam na odwiedzinach północnej części Wielkiego Kanionu. Droga ta wiedzie przez przepiękne i malownicze tereny, przy granicy regionu zwanego Vermilion Cliffs. Niesamowity …

Czytaj dalej...  

Jak odkryliśmy Stany. Las Vegas Brama do Południowego Zachodu

Las Vegas Jest późny wieczór a my powoli docieram do Vegas. Nagle na środku pustyni z niczego staje przed nami miasto. Już z daleka widać łunę światła migoczącego na tle granatowego nieba. Sznur samochodów oznajmia nam, że właśnie wjeżdżamy na teren jednego z najbardziej zakręconych miast Ameryki.  Miasto to powstała jako mała mieścina gdzieś na szlaku wiodącym na zachód, później …

Czytaj dalej...  

Jak odkryliśmy Stany. Z San Francisco do Las Vegas

Przygoda w Stanach. Z San Francisco do Las Vegas Samolot powoli podchodzi do lądowania. Słońce nad Kalifornią zaszło jakąś godzinę wcześniej a my przygotowujemy się właśnie do naszych pierwszych odwiedzić Stanów. Czujemy ekscytację z tego, że w końcu udało nam się dotrzeć do Stanów ale i nieco obaw. Właściwie Stany znamy tylko z opowieści, pełnym mitów, uprzedzeń, historii z lat …

Czytaj dalej...  

Niesamowite miejsca – Kanion Antylopy

Kanion Antylopy W zasadzie można by zacząć tak, miliony lat temu gdzieś pod koniec późnego Triasu, lub wczesnej Kredy, na terenie obecnego Utah rozpoczął się proces tworzenia piaskowca Navajo. Niewiele by z tego wynikało, gdyby nie fakt, że płynąca przez te tereny woda wyczarowała z naszego piaskowca bajeczne i unikalne kształty.  W Utah znajdziemy wiele miejsc, które sprawią, że nasze …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: