Park Narodowy Canyonlands. Słynny nie tylko ze swoich form skalnych ale również z wielu ciekawych historii Dzikiego Zachodu, posłuchajcie!

Canyonlands

Park Narodowy Canyonlands jest niewątpliwie cudem przyrody. Pomimo tego, że położony jest niedaleko Moab i Parku Narodowego Arches, często bywa pomijany w planach podróż, a szkoda, bo park oferuje jedne z najbardziej spektakularnych widoków w Stanach Zjednoczonych.

Geologia

Park ten to prawdziwa wizytówka geologii. Podziwiać tutaj możemy skały w których rzeka Green River wycięła swoje koryto, przecinając blisko 300 milionów lat historii tego regionu. Większość skał w Canyonlands pochodzi z odległych gór, takich jak prastare Góry Skaliste, czy nawet nawet Appalachy. Przez miliony lat skały znajdujące się w górach była niszczone i przenoszone przez wiatr i wodę, tworząc osady, które ostatecznie stały się odrębnymi warstwami skał osadowych.

Niektóre warstwy zostały naniesione tutaj przez rzeki,których piaszczyste koryta otoczone były przez bagna i jeziora. Wiatr przyniósł tutaj niektóre z najgrubszych warstw, tworząc rozległe piaszczyste pustynie czy też wydmy na brzegu prastarego morza. Gromadzące się przez miliony lat skały stworzyły geologiczne warstwy przypominające ciasto, z większością materiału ukrytego pod powierzchnią. 

Wiele skał widocznych w Canyonlands zostało utworzonych na poziomie morza. Dzisiaj teren parku położony jest średnio na wysokości 1500 m pnad poziomem morza – w części regionu zwanego “Wyżyną Kolorado”. Około 20 milionów lat temu ruch w skorupie ziemskiej zaczął zmieniać krajobraz Ameryki Północnej, kształtując zupełnie nowe formacje, takie jak Góry Skaliste, czy też wspomniany wyżej Płaskowyż Kolorado.  Ruchy górotworu tworzyły pęknięcia, w które wnikała magma, która po ostygnięciu tworzyła kieszenie twardszej, magmowej skały w otaczających warstwach osadowych, z których to powstały pasma górskie takie jak  La Sals, Henrys i Abajos.

Dzisiejszy krajobraz to wynik erozji. Wznoszący się obszar unosił również ze sobą płynące tędy rzeki, które kiedyś zdeponowały osady na nizinach poziomach. Teraz płynąc przez wyżynę rzeki te zaczęły zagłębiać się w kolejne warstwy skalne wynurzającego się płaskowyżu. Rzeki Green i Colorado zaczęły rzeźbić w geologicznym cieście głębokie koryta, odsłaniając zasypane niegdyś osady i tworząc kaniony Parku Canyonlands.

Niektóre warstwy łatwiej ulegały erozji niż inne. W miarę jak miękka skała rozpuszcza się, warstwy twardszych skał odsłaniają kolejne skalne półki, nadając ścianom kanionów wygląd schodków. Od czasu do czasu płyta twardszego kamienia chroni słabszą warstwę pod nią, tworząc zbalansowane skały i wieże. Świetne przykłady tego są widoczne w Monument Basin na Island in the Sky i Land of Standing Rocks w części parku zwanej  The Maze.

Swój wkład miała tutaj również woda. Przenikając do szczelin w skale, niszcząc i rozszerzając je, wypłukiwała kolejne warstwy materiału, ukazując widoczne obecnie cienkie skalne wieże, takie jak te, które możemy podziwiać w The Needles (Igły).  

Co zwiedzać

Płynąca przez Park rzeka dzieli go naturalnie na trzy rejony:

Island in the Sky
OpisMapa

Wycieczka  do tej części parku to około pół dnia i 37 km do przejechania. Z centrum Moab do Visitor Center, znajdującego się zaraz przy wjeździe na teren parku jest ok 51 km. Jadąc dalej nieco za Visitor Center, możemy odnaleźć szlak prowadzący do Neck Spring (ok 9,5km)  The Neck to wąskie przewężenie skalne, przez które biegnie droga prowadząca w głąb parku. Z jego jednej strony rozpościera się widok na wspomniany wyżej  Shafer Canyon.

Aby móc podziwiać to miejsce wystarczy zjechać na punkt widokowy Shafer Canyon View Point. Jadąc dalej dojedziemy do Shafer Canyon Road View Point. Tutaj możemy skorzystać z szutrowej drogi prowadzącej w głąb kanionu – trasa dla ludzi o stalowych nerwach. 

 

Jadąc drogą do samego końca dojedziemy do punktu widokowego Grand View point Overlook z którego roztacza się spektakularny widok na skalny labirynt, gdzie głęboko na dnie skalnego labiryntu płynie wpadająca do Kolorado rzeka Green River. Tutaj kończy się droga parkowa.

Wracając z powrotem dojedziemy do skrzyżowania (warto zatrzymać się wcześniej na Murphy Point Overlooks), stamtąd skierujmy się w kierunku Upheaval Dome. Pierwszym przystankiem będzie Green River Overlook z którego podziwiać możemy Green River. Widok jest na prawdę bajkowy. 

Widok na rzekę Green River

Dojeżdżając do końca drogi trafiamy na parking, gdzie możemy odpocząć od lejącego się z letniego nieba skwaru, ponieważ teren ten porastają sosny. Warto wybrać się na 800 metrowy spacer szlakiem, który doprowadzi nas do bardzo ciekawej formacji skalnej, czyli wspomnianej wyżej Upheaval Dome. 

W miejscu tym powierzchnia terenu opada, tworząc 1600 metrowy krater otaczają układające się koncentrycznie skały, z wyraźnie zaznaczonymi warstwami. W środku krateru wznosi się kolumna skalna. Geneza powstania tego miejsca nie jest do końca jasna. Niektórzy geologowie twierdzą, że miejsce to utworzone zostało przez kolizję meteorytu. 

Wracając koniecznie musimy wybrać się do magicznego miejsca – Mesa Arch. To chyba jeden z najbardziej znanych i spektakularnych łuków skalnych. Najlepsze ujęcia jakie możemy zrobić wymagają od nas przybycia w to miejsce we wczesnych godzinach rannych, tuż przed wschodem słońca. Wówczas łuk zostanie rozświetlony od spodu promieniami wschodzącego słońca. Jednakże łuk oraz widok jaki rozpościera się tuż za nim, zwala z nóg w zasadzie o każdej porze dnia.

The Maze
OpisMapa

Północno- zachodnia część parku zwana jest The Maze czyli labirynt. To chyba najbardziej odległa i dzika część parku. Jedną z jej ciekawszych jednostek jest Horseshoe Canyon, gdzie podziwiać możemy niesamowite naskalne malowidła, których wiek datowany jest na ok 4 tysiące lat – Grand Gallery. Do tej części parku dojedziemy z zupełnie innej strony. Szutrowa trasa rozpoczyna swój bieg od drogi Utah 24 prowadzącej z Hanksville na północ w kierunku drogi międzystanowej nr 70.

By John Fowler from Placitas, NM, USA – GG Holy Ghost PanelUploaded by PDTillman, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14608817

O miejsca w którym pozostawiamy samochód do samego kanionu wiedzie szlak o długości ok 5,5km. Przy letnim skwarze przekraczającym 40 stopni wycieczka taka może być bardzo męcząca. 

Głównym punktem wypadowym do The Maze jest Hans Flat Ranger Station. Drogi w tej części parku są szutrowe, aby podróżować tutaj zalecał bym samochód z napędem 4×4 dużo wody i jeszcze więcej rozsądku, szczególnie w porze lata. 

The Needles
OpisMapa

Ta część parku dostępna jest od strony wschodniej z drogi nr 211 (dojazd od strony wschodniej drogą 191 Moab – Bluff). Odwiedzając ten region warto rozważyć nocleg w tej okolicy. Dojazd z Moab zajmuje tutaj ok 1,5 godziny. 

Z Visitor Center, szutrowa droga zaprowadzi nas do Colorado River Overlook – droga dla samochodów z napęden 4×4. W okolicy Roadside Ruin, odnaleźć możemy pozostałości po liczących sobie 700 lat zabudowaniach Indian. Kolejnym miejsce, które warto zobaczyć jest Pothole Point, gdzie zobaczyć możemy skalną depresję, w której podczas deszczu gromadzić może się woda.

Droga kończy się w punkcie zwanym Big Spring Canyon Overlook w którym podziwiać możemy ciekawe formacje skalne ‘wyrastające’ z otaczającego nas pustkowia. W miejscu tym znajduje się również wejście na  8,8 km szlak Confluence Overlook Trail. Szlak ten prowadzi w dół ( gdzieniegdzie używać musimy drabin) aż do położonej blisko 300 metrów niżej miejsca w którym łączą się rzeki Kolorado i Green River. Drugim bardzo ciekawym szlakiem jest czterokilometrowy Slickrock Foot Trail.

Jeżeli dysponujemy samochodem z napędem 4×4 możemy również udać się w kierunku Elephant Hills, skąd podziwiać możemy wspaniały widok na The Needles.

Pozostałe Informacje

Aktualne informacje dotyczące pogody, atrakcji oraz ewentualnych zagrożeń znajdziecie na oficjalnej stronie Parku Canyonlands

 

Jak odkrywaliśmy Stany. Z Utah do Kaliforni

Droga do Monument Valley Wczesnym rankiem ruszamy w kierunku miejscowości Kayenta położonej w Arizonie. Jedziemy cały czas na południe drogą 191, by tuż za Bluff zjechać na drogę 163. Jedziemy przez malownicze ale i biedne tereny, mijając osiedla Indian, mamy wrażenie, że znajdujemy się w zupełnie innym kraju. Osiedla składają się z przyczep kempingowych i domków, przypominających bardziej baraki. Takie …

Czytaj dalej...  

Jak odkryliśmy Stany. Parki Narodowe Południowego Zachodu

Droga do Kanab Z Page do Kanab można wybrać się w dwojaki sposób, trasą północną, czyli drogą 89, lub trasą południową czyli drogą 89A. Każda z nich jest, co tutaj dużo mówić, piękna. My wybraliśmy trasę południową, ponieważ zależało nam na odwiedzinach północnej części Wielkiego Kanionu. Droga ta wiedzie przez przepiękne i malownicze tereny, przy granicy regionu zwanego Vermilion Cliffs. Niesamowity …

Czytaj dalej...  

Jak odkryliśmy Stany. Las Vegas Brama do Południowego Zachodu

Las Vegas Jest późny wieczór a my powoli docieram do Vegas. Nagle na środku pustyni z niczego staje przed nami miasto. Już z daleka widać łunę światła migoczącego na tle granatowego nieba. Sznur samochodów oznajmia nam, że właśnie wjeżdżamy na teren jednego z najbardziej zakręconych miast Ameryki.  Miasto to powstała jako mała mieścina gdzieś na szlaku wiodącym na zachód, później …

Czytaj dalej...  

Jak odkryliśmy Stany. Z San Francisco do Las Vegas

Przygoda w Stanach. Z San Francisco do Las Vegas Samolot powoli podchodzi do lądowania. Słońce nad Kalifornią zaszło jakąś godzinę wcześniej a my przygotowujemy się właśnie do naszych pierwszych odwiedzić Stanów. Czujemy ekscytację z tego, że w końcu udało nam się dotrzeć do Stanów ale i nieco obaw. Właściwie Stany znamy tylko z opowieści, pełnym mitów, uprzedzeń, historii z lat …

Czytaj dalej...  

Niesamowite miejsca – Kanion Antylopy

Kanion Antylopy W zasadzie można by zacząć tak, miliony lat temu gdzieś pod koniec późnego Triasu, lub wczesnej Kredy, na terenie obecnego Utah rozpoczął się proces tworzenia piaskowca Navajo. Niewiele by z tego wynikało, gdyby nie fakt, że płynąca przez te tereny woda wyczarowała z naszego piaskowca bajeczne i unikalne kształty.  W Utah znajdziemy wiele miejsc, które sprawią, że nasze …

Czytaj dalej...  
%d bloggers like this: