Historia
Empire State Building to niewątpliwie ikona Nowego Jorku. Hotel powstał w miejscu hotelu Waldorf-Astoria, Prace budowlane rozpoczęto 17 marca 1930 roku a oficjalnie zakończono … 1 maja 1931 roku, kiedy to przycisk zapalający światła budynku został wciśnięty przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Herberta Hoovera. Przy jego budowie pracowało ponad 3400 robotników, którzy łącznie przepracowali 7 milionów roboczogodzin. Pace wykonywane były głównie przez robotników pochodzenia europejskiego oraz przez Indian z plemienia Mohawków, którzy zasłynęli z braku lęku wysokości. Budynek stanął do rywalizacji o tytuł najwyższego budynku świata z powstającym nieopodal Chrysler Building, stąd też jego ekspresowe tempo budowy.
Konstrukcja
Do jego budowy zużyto 200 tysięcy ton stali, 200 tys. st3 (5663 m³) wapienia i granitu, 740 ton aluminium i stali nierdzewnej na ściany zewnętrzne, a także – 10 mln cegieł i 5600 metrów sześciennych kamieni na podłogi, ściany i podpiwniczenia. Jego konstrukcja wznosi się na 381 metrów; licząc razem z anteną na dachu, jest to 443,2 metrów. Sama antena wykonana w stylu art déco, planowana była jako maszt umożliwiający cumowanie sterowców. Pomysł szybko jednak zarzucono z powodu bardzo mocnych podmuchów wiatru, wiejącego a tej wysokości. przez blisko 41 lat bezkonkurencyjnie nosił tytuł największego budynku świata. Waga Empire State Building to przeszło 360 tysięcy ton. Jego konstrukcja skrywa 73 windy na najwyższe piętro prowadzą 1860 stopnie. Ciekawostką są coroczne zawody polegające na jak najszybszym wbiegnięciu na ostatnią kondygnację. Obecnie rekord świata wynosi 9 minut i 33 sekundy i ustanowiony został w 2003 roku przez Paula Craka. Elewacja budynku obłożona została płytami z szarego wapienia pochodzącego z Indiany. O ból głowy może przyprawić również liczba okien, która wynosi 6500 sztuk.
Zwiedzanie
Budynek odwiedziło już ponad 110 milionów ludzi. Najlepszym terminem jego odwiedzenia będą wczesne godziny ranne oraz późne nocne. Budynek otwarty jest w godzinach od 8 rano do 2 w nocy. Jeżeli zdecydujemy się na zakup biletu na miejscu jego koszt wynosi $54 dla dorosłych $47 dla dzieci i $51 dla seniorów, w opcji obejmującej zwiedzanie tarasów na 86 i 102 piętrze. Jeżeli mamy zamiar zwiedzić więcej w Nowym Jorku warto rozważyć zakup The New York City Pass’u, lub CityPASS New York.
Oficjalna strona Empire State Building